Ćwiczenia na triceps – efektywny trening w domu i na siłowni

Fot: sergiophoto / fotolia.com

Triceps jest mięśniem trójgłowym ramienia, znajdującym się na jego tylnej części. Nie jest on tak widoczny, jak biceps i głównie przez to jest zaniedbywany przez wiele niedoświadczonych osób. Tymczasem właściwy rozwój mięśni ramion polega na ich równomiernej rozbudowie. Ćwiczenia na triceps można wykonywać zarówno na siłowni, jak i w domu. 

Szczególnie osoby początkujące, które mają niewielką wiedzę w zakresie anatomii człowieka oraz odpowiedniego rozwijania mięśni, nie wiedzą, że to nie biceps opowiada za najlepsze efekty wizualne ramion. Tym, którym zależy na tym, by rozbudować mięśnie ramion zazwyczaj największą uwagę poświęcają bicepsom. Tymczasem to triceps stanowi około 60 procent mięśni ramion i jeżeli jest odpowiednio rozwijany, to powiększa obwód.

Trening na triceps: o czym należy pamiętać 

Istnieje kilka żelaznych zasad, które nie tylko mają wpływ na efektywność treningów, ale również na zdrowie osób ćwiczących. Przed rozpoczęciem właściwego treningu na tricepsy należy wykonać kilkuminutową rozgrzewkę skierowaną głównie na przygotowaniu do intensywnego wysiłku mięśni rąk. Oprócz klasycznych zajęć rozgrzewkowych typu krążenia ramion czy wymachy rąk dobrze jest wykonać dwie-trzy serie ćwiczeń z małym obciążeniem (seria nie powinna mieć więcej niż 25 powtórzeń). Ponadto prowadząc trening na triceps należy pamiętać o tym, aby:

  • zwracać uwagę na technikę ruchów (wszystkie ćwiczenia należy wykonywać dokładnie tak, jak są opisane lub jak wskazuje trener personalny),
  • być w pełni skoncentrowanym,
  • wprowadzić trening przedramion pomiędzy seriami treningu na triceps. Wystarczy, że będzie to przyrząd do ściskania, który pobudzi mięśnie przedramion,
  • ćwiczyć w pełnym zakresie ruchu,
  • kończyć treningi tzw. ćwiczeniami izolowanymi. Chodzi o to, by rozpoczynać treningi od ćwiczeń angażujących większą liczbę partii mięśni, a kończyć je tymi stricte nastawionymi na tricepsy.

Triceps: ćwiczenia na siłowni

Mięsień trójgłowy ramienia jest zbudowany z trzech głów mięśniowych:

  • bocznej,
  • przyśrodkowej,
  • długiej.

Każda z tych partii mięśnia trójgłowego powinna być rozwijana w odpowiedni sposób. Oznacza to, że podczas jednej jednostki treningowej wskazane jest wykonywanie takich ćwiczeń, które będą w równym stopniu oddziaływały na wspomniane głowy tricepsa. Ci, którzy ćwiczą na siłowni mają większe pole manewru w kwestii samych ćwiczeń. Dzięki profesjonalnemu sprzętowi można przeprowadzić bardziej efektywny trening niż taki, w którym nie wykorzystuje się dodatkowych przyrządów. Na siłowni można wykonywać takie ćwiczenia, jak:

  • wyciskanie francuskie sztangi prostej leżąc – w pozycji leżącej na plecach należy chwycić sztangę tzw. nachwytem. Dłonie powinny znajdować się na szerokości barków. W zależności od możliwości należy wykonać od kilku do kilkunastu powtórzeń,
  • pompki – dłonie powinny być rozstawione równolegle do siebie na szerokości barków i dopiero w takiej pozycji należy wykonywać pompki,
  • prostowanie ramienia w opadzie tułowia – ćwiczenie to należy wykonywać w podporze jednorącz na ławce. Pozycja ciała powinna znajdować się dokładnie w takiej, jaką przyjmuje się do wiosłowania. W tym przypadku chodzi o wykonanie wyprostu przedramienia, najlepiej do momentu osiągnięcia szczytowego napięcia mięśni,
  • wyciskanie linki wyciągu dolnego nad głowę – stając tyłem do wyciągu trzeba chwycić linki. Ważne, by były one oddalone od siebie na tyle żeby dłonie się ze sobą nie stykały. W takiej pozycji należy wykonywać ruchy rąk nad głowę,
  • prostowanie ramion z linką wyciągu górnego – stając przodem do maszyny z lekko ugiętymi nogami należy chwycić linkę i wykonywać ruch z góry na dół. Na zmianę serie po 10 ruchów na każdą z rąk,
  • prostowanie ramion ze sztangą leżąc – układając się w pozycji leżącej na ławce trzeba chwycić sztangę (w tym przypadku rozstaw dłoni powinien być mniejszy aniżeli szerokość barków) i wykonywać nią ruchy od czoła do góry, do wyprostowania rąk.

Ćwiczenia na triceps w domu

Zdecydowanie trudniejsze jest przeprowadzenie efektywnego treningu na tricepsy w warunkach domowych. Jeżeli osoba trenująca nie posiada żadnych przyrządów do ćwiczeń, to pole manewru będzie niewielkie. Należy jednak podkreślić, że wystarczą hantle lub butelka wody, by zwiększyć możliwości treningowe. W domu można wykonywać następujące ćwiczenia na triceps:

  • prostowanie przedramienia z butelką wody lub hantlami w opadzie tułowia,
  • pompki z rozstawem dłoni mniejszym niż szerokość barków,
  • prostowanie przedramion z obciążeniem trzymanym obiema rękami za głową,
  • prostowanie przedramienia każdej z rąk na zmianę z wykorzystaniem hantli.

Każdy z mężczyzn, który będzie stosował się do zasad treningowych ćwiczeń na tricepsy będzie mógł cieszyć się dobrze rozwiniętym mięśniem. Ćwiczenia na triceps dla kobiet są praktycznie takie same, jak dla mężczyzn. Różnią się gównie obciążeniami – w przypadku kobiet są one zazwyczaj mniejsze. Rozpoczynając treningi, warto rozważnie dobierać obciążenia, gdyż zbyt duże mogą prowadzić do kontuzji.

Zobacz film: Trening w domu czy na siłowni. Źródło: Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 12.12.2017,
Opublikowano: 30.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Ćwiczenie, które wzmocni całe twoje ciało. Wystarczy mniej niż 10 minut dziennie 

Aktywność fizyczna ma zbawienny wpływ na nasz organizm. Nie tylko poprawia naszą sylwetkę, ale i samopoczucie. Mimo że form ruchu jest wiele, to zdaniem badaczy wykonywanie ćwiczenia nazywanego "deska" daje nam najwięcej korzyści.  Dlaczego? 

Czytaj więcej
Bieganie i ćwiczenia w czasie upałów? Ekspert radzi, jak trenować bezpiecznie i... kiedy sobie odpuścić

Chociaż ruch jest nam bardzo potrzebny, to w czasie upałów, bez właściwego przygotowania, może przynieść więcej szkody niż pożytku. Czy powinniśmy zrezygnować z aktywności fizycznej, gdy na dworze panuje skwar?  Zapytaliśmy o to dr hab. n. med. Barbarę Joannę Bałan.

Czytaj więcej
Ćwiczenia na smukłe i obwisłe ramiona: pompki, ćwiczenia z hantlami

Ćwiczenia na smukłe ramiona to m.in. pompki lub unoszenie hantli w bok. Warto wypróbować także ciosy z hantlami. Z kolei obwisłe ramiona zlikwidują ćwiczenia w podporze tyłem i wyciskanie francuskie na ławeczce.

Czytaj więcej
Stretching dynamiczny – przykładowe ćwiczenia, efekty treningu

Stretching dynamiczny to forma ćwiczeń rozciągających, które zaleca się przed właściwym treningiem. Aktywność tego typu stanowi rozgrzewkę poprzedzającą zajęcia na siłowni, w terenie, a nawet w ramach wychowania fizycznego w szkole. Ćwiczenia nie są skomplikowane.

Czytaj więcej
Jazda na rolkach - dlaczego warto?

Z pewnością doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, że jazda na rolkach to zarówno bardzo przyjemny, jak i zdrowy sport. W czasie jego uprawiania twoja kondycja zostaje mocno poprawiona, mięśnie się wzmacniają, a koordynacja ruchowa szybuje w górę. Na tym jednak nie koniec, wiele osób traktuje tę aktywność fizyczną jako sposób na spędzanie wolnego czasu. Jest ona niezwykle relaksująca, a dodatkowa możliwość spędzenia czasu z bliskimi sprawia, że spora część ludzi decyduje się na właśnie takie hobby. Sprawdź sam, dlaczego warto jeździć na rolkach!

Czytaj więcej
Wyciskanie żołnierskie sztangi, czyli trening na wzmocnienie barków

Wyciskanie żołnierskie to jeden z najpopularniejszych treningów na wzmocnienie barków. Istnieje kilka wariantów ćwiczeń – można wykonywać je na siedząco lub na stojąco oraz z użyciem sztangi, hantli lub kettlebell. Żołnierskie wyciskanie, jeżeli jest poprawne, pozwala zbudować masę i siłę mięśniową.

Czytaj więcej
Fitness sylwetkowy – zasady, dieta, przebieg treningu

Fitness sylwetkowy to dyscyplina sportowa, ukierunkowana na rozbudowę muskulatury przy jednoczesnej redukcji tkanki tłuszczowej. Proporcjonalną i wysportowaną sylwetkę osiąga się dzięki połączeniu restrykcyjnego treningu siłowego z wyszczuplającym. Nacisk kładzie się także na dietę.

Czytaj więcej
Trening mentalny – praca nad rozwojem potencjału w sporcie i w życiu

Trening mentalny to praca z umysłem – modelowanie myśli, emocji i przekonań jednostki tak, aby służyły jej dążeniom, pozwalały w pełni wykorzystać własny potencjał. Stanowiący integralną część przygotowania sportowców trening mentalny znajduje zastosowanie we wszystkich obszarach życia.

Czytaj więcej
Czym jest pułap tlenowy? Jak go obliczyć? Normy i determinanty pułapu tlenowego

Pułap tlenowy definiuje się jako zdolność pochłaniania tlenu przez organizm. Uważa się go za wskaźnik wydolności sportowca, jaki rosnąć powinien w miarę poprawy jego kondycji fizycznej. VO2max zwiększają zwłaszcza sporty aerobowe – bieganie. Pomocne są również ćwiczenia skocznościowe i oddechowe.

Czytaj więcej
Air joga – zasady, dobre strony stretchingu w podwieszeniu, ćwiczenia

Air joga to specyficzna odmiana jogi charakteryzująca się wykonywaniem ćwiczeń w podwieszeniu nad ziemią przy użyciu hamaku. Uprawianie dyscypliny tego typu rozciąga ciało, odciąża kręgosłup i stawy oraz wpływa korzystnie na mięśnie core.

Czytaj więcej