Ćwiczenia na pośladki, czyli jak powinien wyglądać skuteczny trening na pupę w domu i na siłowni?

Fot: llhedgehogll / fotolia.com

Kształtne i jędrne pośladki są marzeniem wielu kobiet. Ćwiczenia na mięśnie pośladkowe oraz mięśnie ud są proste w wykonaniu i nie wymagają dużego wysiłku. Pierwsze efekty treningów są zauważalne po kilku tygodniach ćwiczeń w domu lub na siłowni.

Ćwiczeń na pośladki zazwyczaj poszukują kobiety, ponieważ to głównie im zależy na poprawie wyglądu tej części ciała. Nawet jeżeli osoby chcące rozpocząć treningi z nastawieniem na poprawę wyglądu pośladków mają problem z cellulitem na udach i pośladkach, to i tak mogą wyrzeźbić i ujędrnić te partie. Istnieje wiele ćwiczeń zarówno na redukcję tkanki tłuszczowej, jak i stricte na wzmocnienie i mięśni pośladkowych i ud. Podstawą jest wybranie i wdrożenie odpowiednich zestawów ćwiczeń i ćwiczenie zgodnie z zaleceniami.

Jak schudnąć z ud i pośladków?

Ćwiczenia na cellulit na udach i pośladkach – od tego powinny rozpocząć przygodę z treningami osoby, które mają cellulit. Najlepsze efekty w walce z nierównościami i grudkami w tej części ciała są: dieta oraz treningi aerobowe. Popularne aeroby charakteryzują się ciągłością wykonywanych ćwiczeń, ale nie muszą być one wykonywane w wysokim tempie. Ono powinno być dostosowane do indywidualnych możliwości. W ramach treningu aerobowego można:

  • wykonywać ćwiczenia w ramach aerobiku,
  • maszerować,
  • jeździć na rowerze,
  • biegać,
  • pływać.

Powyższe aktywności fizyczne należą do jednych z najbardziej popularnych, ale nie są jedynymi, które można wykonywać w ramach treningu aerobowego. Kluczowe jest to, aby każda jednostka treningowa nie była krótsza niż 35-40 minut, ponieważ chodzi o to, aby organizm spalał tkankę tłuszczową. Aeroby nie tylko pozwalają spalać tłuszcz, ale również poprawiają krążenie krwi, co wpływa na usuwanie toksyn z organizmu. Te z kolei mają duży wpływ na powstawanie wspomnianych grudek i nierówności na skórze. Wskazane jest odbywanie 2-3 takich treningów w ciągu tygodnia. W celu poprawiania wyglądu skóry w rejonie ud i pośladków polecane są również zabiegi kosmetyczne, takie jak:

  • peeling,
  • masaże gąbką kąpielową,
  • nakładanie kremu na cellulit.

Zobacz także: Jakie ćwiczenia trenować na szczupłe uda i jak schudnąć z ud? Dieta i ćwiczenia

Tego typu zabiegi korzystnie wpływają na pobudzenie krążenia, a co za tym idzie pomagają w walce z cellulitem.

Zobacz film: "Martwe" pośladki, czyli co? Źródło: Dzień Dobry TV.

Ćwiczenia na pupę w domu

Osoby rozpoczynające przygodę z regularnymi treningami często na początku wolą ćwiczyć w warunkach domowych, a nie na siłowni. Trening w domu ma sporo plusów, począwszy od braku kosztów związanych z dojazdem czy opłaceniem siłowni, a kończąc na oszczędności czasu. Zajęcia w domu wiążą się jednak z pewnymi ograniczeniami – zazwyczaj brakuje profesjonalnego sprzętu, co zmniejsza liczbę możliwych do wykonania ćwiczeń. Niemniej jednak nawet w domu można wykonywać efektywne treningi, które po kilku tygodniach powinny przynieść zauważalne efekty. W domu można wykonywać takie ćwiczenia, jak:

Zobacz nasz film i poznaj najlepsze ćwiczenia rozciągające na pośladki

Zobacz film: Rozciąganie zginaczy stawu biodrowego i mięśni pośladków. Źródło: 36,6.

  • unoszenie nóg w leżeniu na brzuchu – po położeniu się na macie na brzuchu, głowę należy oprzeć o skrzyżowane ręce. Nogi należy ułożyć na szerokość barków i w takiej pozycji trzeba wykonywać unoszenie ich do możliwie najwyższego punktu;
  • unoszenie bioder – ćwiczenie należy wykonywać leżąc plecami z rękami ułożonymi wzdłuż ciała. Po osiągnięciu tej pozycji należy unosić biodra i skupiać się na tym, aby ręce były cały czas w tej samej pozycji, a stopy całe dotykały podłoża;
  • wymachy nóg w pozycji stojącej – stojąc i trzymając się np. poręczy w celu stabilizacji, należy wykonywać wymachy nogą do tyłu i do przodu. Każda seria powinna wynosić 10 powtórzeń, po czym zmiana nogi do wymachu;
  • prostowanie nóg za siebie – należy położyć się na brzuchu, a następnie wyprostować ręce i ugiąć kolana. W takiej pozycji trzeba wykonywać prostowanie nogi za siebie. Po 10 powtórzeniach zmiana nogi;
  • łączenie uniesionych nóg na leżąco – leżąc na brzuchu z nogami uniesionymi należy wykonywać ruchy do zewnątrz, a następnie do wewnątrz, tak by nogi się stykały.

Trening pośladków: siłownia daje duże możliwości

Treningi na siłowni pozwalają na wykonywanie większej liczby ćwiczeń. Poza tymi, które zostały przedstawione do wykonywania w warunkach domowych, można wykorzystać specjalistyczny sprzęt. Na siłowni z wykorzystaniem maszyn można wykonywać następujące ćwiczenia:

  • odwodzenie uda na stojąco – do tego ćwiczenia potrzebny jest specjalny wyciąg. Mocując linkę w jego dolnej części i założeniu mocowania na jedną z nóg, należy wykonywać ruchy nogą do tyłu. Druga noga powinna być lekko ugięta, ale stabilna. Następnie zmiana nóg;
  • przysiady ze sztangą – obciążenie sztangi nie powinno być duże, ale trzeba je dostosowywać indywidualnie. Ważne, by stopy były rozstawione szerzej niż barki. Sztangę należy trzymać za głową i wykonywać przysiady;
  • wykroki ze sztangą – sztangę należy trzymać za głową i wykonywać tzw. spacer wykroczny, czyli przemieszczać się do przodu, przenosząc ciężar z jednej nogi na drugą;
  • wejścia na podest ze sztangą – sztanga powinna być oparta na plecach, za głową (tak jak w poprzednich ćwiczeniach). Stając przed podestem, należy powoli wchodzić na podest i z niego schodzić.

Zobacz także: Ćwiczenia z hantlami na wszystkie partie mięśni

Każdy trening na uda i pośladki wiąże się z ryzykiem odniesienia urazów i naciągnięć. Aby to ryzyko zminimalizować, wskazane jest wykonywanie rozciągania, tzw. stretchingu statycznego, po każdych zajęciach.

Zobacz film: Ćwiczenie na zgrabne nogi. Źródło: Dzień Dobry TVN


Data aktualizacji: 29.08.2018,
Opublikowano: 30.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jesteś w trakcie przygotowania do maratonu? Oto wskazówki, które pomogą w biegu długodystansowym

Przebiegnięcie maratonu to dla wielu osób spełnienie marzeń. Ty również szykujesz się do pierwszej trasy o długości 42 km 195 m? Sprawdź kilka wskazówek, dzięki którym będzie ci łatwiej przygotować się do drogi i uzyskać oczekiwany czas. 

Czytaj więcej
Ćwiczenie, które wzmocni całe twoje ciało. Wystarczy mniej niż 10 minut dziennie 

Aktywność fizyczna ma zbawienny wpływ na nasz organizm. Nie tylko poprawia naszą sylwetkę, ale i samopoczucie. Mimo że form ruchu jest wiele, to zdaniem badaczy wykonywanie ćwiczenia nazywanego "deska" daje nam najwięcej korzyści.  Dlaczego? 

Czytaj więcej
Bieganie i ćwiczenia w czasie upałów? Ekspert radzi, jak trenować bezpiecznie i... kiedy sobie odpuścić

Chociaż ruch jest nam bardzo potrzebny, to w czasie upałów, bez właściwego przygotowania, może przynieść więcej szkody niż pożytku. Czy powinniśmy zrezygnować z aktywności fizycznej, gdy na dworze panuje skwar?  Zapytaliśmy o to dr hab. n. med. Barbarę Joannę Bałan.

Czytaj więcej
Ćwiczenia na smukłe i obwisłe ramiona: pompki, ćwiczenia z hantlami

Ćwiczenia na smukłe ramiona to m.in. pompki lub unoszenie hantli w bok. Warto wypróbować także ciosy z hantlami. Z kolei obwisłe ramiona zlikwidują ćwiczenia w podporze tyłem i wyciskanie francuskie na ławeczce.

Czytaj więcej
Stretching dynamiczny – przykładowe ćwiczenia, efekty treningu

Stretching dynamiczny to forma ćwiczeń rozciągających, które zaleca się przed właściwym treningiem. Aktywność tego typu stanowi rozgrzewkę poprzedzającą zajęcia na siłowni, w terenie, a nawet w ramach wychowania fizycznego w szkole. Ćwiczenia nie są skomplikowane.

Czytaj więcej
Jazda na rolkach - dlaczego warto?

Z pewnością doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, że jazda na rolkach to zarówno bardzo przyjemny, jak i zdrowy sport. W czasie jego uprawiania twoja kondycja zostaje mocno poprawiona, mięśnie się wzmacniają, a koordynacja ruchowa szybuje w górę. Na tym jednak nie koniec, wiele osób traktuje tę aktywność fizyczną jako sposób na spędzanie wolnego czasu. Jest ona niezwykle relaksująca, a dodatkowa możliwość spędzenia czasu z bliskimi sprawia, że spora część ludzi decyduje się na właśnie takie hobby. Sprawdź sam, dlaczego warto jeździć na rolkach!

Czytaj więcej
Wyciskanie żołnierskie sztangi, czyli trening na wzmocnienie barków

Wyciskanie żołnierskie to jeden z najpopularniejszych treningów na wzmocnienie barków. Istnieje kilka wariantów ćwiczeń – można wykonywać je na siedząco lub na stojąco oraz z użyciem sztangi, hantli lub kettlebell. Żołnierskie wyciskanie, jeżeli jest poprawne, pozwala zbudować masę i siłę mięśniową.

Czytaj więcej
Fitness sylwetkowy – zasady, dieta, przebieg treningu

Fitness sylwetkowy to dyscyplina sportowa, ukierunkowana na rozbudowę muskulatury przy jednoczesnej redukcji tkanki tłuszczowej. Proporcjonalną i wysportowaną sylwetkę osiąga się dzięki połączeniu restrykcyjnego treningu siłowego z wyszczuplającym. Nacisk kładzie się także na dietę.

Czytaj więcej
Trening mentalny – praca nad rozwojem potencjału w sporcie i w życiu

Trening mentalny to praca z umysłem – modelowanie myśli, emocji i przekonań jednostki tak, aby służyły jej dążeniom, pozwalały w pełni wykorzystać własny potencjał. Stanowiący integralną część przygotowania sportowców trening mentalny znajduje zastosowanie we wszystkich obszarach życia.

Czytaj więcej
Czym jest pułap tlenowy? Jak go obliczyć? Normy i determinanty pułapu tlenowego

Pułap tlenowy definiuje się jako zdolność pochłaniania tlenu przez organizm. Uważa się go za wskaźnik wydolności sportowca, jaki rosnąć powinien w miarę poprawy jego kondycji fizycznej. VO2max zwiększają zwłaszcza sporty aerobowe – bieganie. Pomocne są również ćwiczenia skocznościowe i oddechowe.

Czytaj więcej