Cukrzyca – jakie są przewlekłe powikłania choroby?

Staras/getty images

Wielu lekarzy i badaczy mówi o światowej epidemii cukrzycy. Trudno się dziwić, skoro na tę chorobę cierpi prawie 6% polskiej populacji. Liczba chorych z roku na rok jest coraz większa. Wpływają na to przede wszystkim predyspozycje genetyczne, brak aktywności fizycznej, złe odżywianie oraz przewlekły stres.

Cukrzyca (ang. diabetes) jest poważnym zagrożeniem dla wszystkich diabetyków. Niesie ryzyko pojawienia się niebezpiecznych powikłań, które mogą trwać latami i zakończyć się np. amputacją kończyny lub poważną niewydolnością nerek. Do przewlekłych powikłań cukrzycy zalicza się przede wszystkim: retinopatię, nefropatię, neuropatię oraz choroby układu krążenia.

Powikłania po cukrzycy – wczesne i późne

U diabetyków obserwuje się powikłania wczesne, określane jako ostre, oraz późne, inaczej przewlekłe. Szczególnie narażeni są pacjenci, których poziom cukru we krwi obwodowej nie jest na równym poziomie. Grozi to rozwinięciem się chorób sercowo-naczyniowych, a nawet śmiercią. Powikłania cukrzycy typu 1 są najczęściej mikronaczyniowe, natomiast powikłania cukrzycy typu 2 – makronaczyniowe. Dlatego też chorzy na typ 2 powinni dodatkowo zadbać o unormowanie poziomu lipidów oraz ciśnienia tętniczego.

Ostre powikłania cukrzycy to głównie: kwasica mleczanowa i ketonowa (w tym śpiączka ketonowa) oraz hipo- i hiperglikemia.

  • Kwasica mleczanowa powstaje na skutek kumulacji mleczanów. U osób chorych na cukrzycę występuje znacznie rzadziej niż kwasica ketonowa.
  • Kwasica ketonowa w większości przypadków wynika ze źle prowadzonego leczenia. Może mieć związek z przyjęciem zbyt małej dawki leku lub jej pominięciem, ze złym rozpoznaniem choroby lub nagłym przerwaniem leczenia. Powikłanie to występuje częściej u osób z cukrzycą typu 1. Głównymi symptomami są: charakterystyczny zapach z ust (przypominający odór zgniłych jabłek), częste oddawanie moczu, bóle głowy, zmęczenie oraz bóle brzucha. Brak interwencji może doprowadzić do śpiączki cukrzycowej, a w skrajnych wypadkach do śmierci.
  • Hipoglikemia to zbyt niski poziom cukru we krwi. Może być spowodowana podaniem za dużej dawki insuliny.
  • Hiperglikemia to zbyt duży poziom cukru we krwi. Najczęściej jest wynikiem źle prowadzonego leczenia, m.in. błędów w doborze dawki lub leku albo pominięcia użycia insuliny.

Do przewlekłych powikłań cukrzycy zalicza się przede wszystkim:

  • Nefropatie cukrzycowe – inaczej choroby cukrzycowe nerek. U diabetyków ryzyko rozwoju tych schorzeń jest piętnastokrotnie większe niż u osób zdrowych. Upośledzenia nerek wynikają z hiperglikemii. Powikłania dzieli się na kilka stadiów. Objawy wysyłane są dopiero w okolicach stadium IV. Należą do nich: obrzęki, osłabienie, wysokie ciśnienie tętnicze i zmieniony kolor skóry (szaroziemisty). We wcześniejszych etapach konieczne jest wykonanie badań biochemicznych, ponieważ nie obserwuje się specyficznych symptomów.
  • Stopa cukrzycowa – ryzyko jej pojawienia się jest takie samo, niezależnie od typu cukrzycy. Cechą charakterystyczną jest owrzodzenie znajdujące się na podeszwowej lub grzbietowej części stopy. Może być ono płytkie lub głębokie. Typowy dla stopy cukrzycowej jest brak odczuwania bólu i temperatury. Często występuje jej deformacja. Dochodzi wówczas do zaniku mięśni palców młoteczkowatych. W skrajnych przypadkach kończy się on amputacją.
  • Retinopatie cukrzycowe – pod tą nazwą kryje się wiele schorzeń. Zaliczają się one do najczęstszych powikłań cukrzycy. Są to głównie zaćma oraz jaskra wtórna. Zmiany w gałce ocznej lokalizują się w siatkówce. Pojawiają się u chorych z niewyrównanym poziomem cukru we krwi, w okresie dojrzewania, u kobiet w ciąży oraz osób z wysokim poziomem cholesterolu i trójglicerydów. Wyróżnia się trzy rodzaje retinopatii: nieproliferacyjną (najłagodniejszą), przedproliferacyjną (przebiegającą z krwawieniem siatkówki i obrzękiem) oraz proliferacyjną (mogącą prowadzić nawet do utraty wzroku).
  • Neuropatie cukrzycowe – dotyczą uszkodzenia nerwów. Powstają nie tylko na skutek cukrzycy, ale również w chorobie alkoholowej, w niedoborach witaminy B czy w przebiegu mocznicy. W konsekwencji zbyt dużego stężenia cukru we krwi dochodzi do zaniku otoczki mielinowej (owijającej się wokół neuronów) oraz zmian we włóknach nerwowych. W zależności od lokalizacji uszkodzeń objawy mogą mieć charakter autonomiczny, czuciowy lub ruchowy. Zaburzenia autonomiczne dotyczą funkcjonowania układu sercowo-naczyniowego, pokarmowego oraz wielu innych. Objawami są np.: problemy trawienne, zaburzenia rytmu serca, nadmierna potliwość czy zaburzenie produkcji hormonów. Problemy czuciowe dotyczą zmysłów dotyku, smaku, wzroku, węchu oraz równowagi. Zaburzenia układu ruchowego osłabiają przede wszystkim napięcie i siłę mięśniową.

Zobacz film: Cukrzyca

    źródło:x-news

    Bibliografia

    1. Krysiak-Zielonka I., Long-term complications of diabetes and the risk of diabetic foot. Health Problems of Civilization. 2018;12(1):14-21. doi:10.5114/hpc.2018.74185.

    Data aktualizacji: 03.09.2020,
    Opublikowano: 05.09.2020 r.

    Polecamy

    Komentarze (0)

    Trwa dodawanie...
    Komentarz dodany!
    Komentarz nie mógł zostać dodany
    Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

    Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

    Czytaj więcej
    Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

    Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

    Czytaj więcej
    Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

    Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

    Czytaj więcej
    Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

    W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

    Czytaj więcej
    Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

    Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

    Czytaj więcej
    W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

    Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

    Czytaj więcej
    Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

    Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

    Czytaj więcej
    Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

    Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

    Czytaj więcej
    Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

    Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

    Czytaj więcej
    Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

    Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

    Czytaj więcej