Coraz więcej Polek choruje na raka. Dlaczego liczba zachorowań rośnie?

Fot.: oleandra / stock.adobe.com

Liczba kobiet, które chorują na raka piersi ciągle rośnie. Wzrost zachorowań obserwuje się praktycznie na całym świecie, także w Polsce. Dlaczego choroba diagnozowana jest coraz częściej i co można zrobić, aby to zmienić?

Według danych Krajowego Rejestru Nowotworów, w Polsce w ciągu roku wykrywa się co najmniej 18-19 tys. zachorowań na raka piersi u kobiet, a 6 tys. pacjentek umiera. W 2010 roku było prawie 15,8 tys. nowych przypadków tego nowotworu, a w 2013 roku – ponad 17 tysięcy. Z najnowszego raportu Narodowego Instytutu Zdrowia-PZH w Warszawie wynika, że w latach 2010-2016 współczynnik zgonów z powodu tego nowotworu zwiększył się w Polsce o 7,2 proc. Dlaczego mimo postępu medycyny i coraz lepszych metod diagnostycznych chorych kobiet przybywa?

Mammografia, ale po co?

W Polsce każda kobieta między 50-69 rokiem życia otrzymuje zaproszenie na bezpłatne badanie mammograficzne, które pozwala na wczesne wykrycie guza. Niestety ponad połowa pań z nich nie korzysta. Dlaczego? Powodów może być wiele - strach, brak czasu oraz nieświadomość zagrożenia. Niektóre panie boją się też samego zabiegu i utraty kobiecości.

Tymczasem leczenie raka piersi jest coraz mniej inwazyjne, wykonywane są operacje usunięcia guza oszczędzające piersi (przypada na nie 60 proc. tych zabiegów). Wprowadzone są także leki nowej generacji pozwalające znacznie przedłużyć życie chorym z zaawansowanym rakiem piersi z przerzutami (najczęściej pojawiają się one w węzłach chłonnych, jajnikach czy kościach).  

Profilaktyka jest najważniejsza

Mimo że zaproszenie na badania otrzymują tylko panie w określonym wieku, to o swoje zdrowie powinny dbać także młodsze kobiety. Na raka piersi najczęściej chorują kobiety po 50. roku życia, ale 33 proc. zachorowań przypada na pacjentki w wieku 30-49 lat. U młodych kobiet w wieku 20-49 lat wzrasta w naszym kraju zachorowalność na ten nowotwór, w ostatnich trzech dekadach zwiększyła się ona prawie dwukrotnie.

Jakie objawy może dawać rak piersi? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Objawy raka piersi. Źródło: 36,6

Rak piersi – co trzeba o nim wiedzieć?

Rak gruczołu piersiowego w początkowej fazie nie daje żadnych objawów, te zaczynają się pojawiać dopiero wtedy, gdy choroba jest już zaawansowana. Przedinwazyjny nowotwór sutka nie nacieka pobliskich tkanek, ale z czasem może zmienić charakter na inwazyjny. Aby wykryć raka należy regularnie wykonywać badania – mammografię lub badanie ultrasonograficzne (USG). USG piersi można wykonać w każdym wieku, ale najczęściej ma zastosowanie u osób do 40. roku życia. Po 40. roku życia wskazane jest wykonywanie mammografii. To badanie polegające na prześwietleniu piersi, wykrywa się w nim nawet bardzo małe zmiany.

Źródło:

PAP

Data aktualizacji: 29.05.2019,
Opublikowano: 29.05.2019 r.

Polecamy

Komentarze (2)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

aśka 01.06.2019r.

u mnie w pracy na szczęście jest pakiet medyczny, więc umówienie się do specjalisty nie trudne. trzeba tylko samemu pilnować tylko terminów badań

julka 31.05.2019r.

w takich sytuacjach ważne jest systematyczne badanie u specjalisty na dobrym sprzęcie

Zobacz wszystkie 2 komentarzy
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej