Co zrobić, żeby okulary nie parowały, gdy nosi się maseczkę ochronną?

Getty Images

Maseczka ochronna i okulary korekcyjne lub słoneczne nie tworzą razem zgranego duetu. Czy można zapobiec w jakiś sposób parującym szkłom? Zdecydowanie tak, a pomocne okażą się te metody.

Od 16 kwietnia obowiązuje nakaz zakrywania nosa i ust w miejscach przestrzeni publicznej. I choć przepisy nie wskazują żadnego konkretnego sposobu, jak to robić, większość ludzi używa maseczek chirurgicznych lub bawełnianych. I mimo że prawdopodobnie jest to jedna z najwygodniejszych opcji (mamy wolne ręce i pewność, że część twarzy jest dobrze zakryta), niestety ma też swoje wady. Konkrety? Parujące okulary korekcyjne lub przeciwsłoneczne. Czy można coś na to poradzić?

Przeczytaj też: Koronawirus w Polsce: gdzie obowiązkowo musimy nosić maseczki, a kto jest zwolniony z tego obowiązku?

Jak nosić maseczkę, żeby okulary nie parowały?

Szukając odpowiedzi na to pytanie, zacznijmy od wyjaśnienia, dlaczego w ogóle tak się dzieje. A więc…? Okulary parują dlatego, że na zimne szkła wydychamy ciepłe i wilgotne powietrze. Różnica temperatur powoduje skroplenie się wody, a to z kolei daje „mgłę” na szkłach. Aby temu zaradzić, można wypróbować jeden z tych sposobów:

1. Przetrzyj szkła mydłem, płynem do naczyń lub pianką do golenia

Stary, ale sprawdzony sposób. Jak to zrobić? Potrzyj szkła mydłem, a następnie za pomocą szmatki, dobrze je rozetrzyj i wypoleruj okulary. Zamiast mydła możesz też skorzystać z płynu do naczyń lub pianki do golenia – wystarczy, że przemyjesz szkła ciepłą wodą z jednym z tych preparatów. Co prawda na okularach mogą zostać smugi i białe pyłki, ale z pewnością parowanie będzie zdecydowanie mniej uciążliwe. A co z płynem do mycia szyb? Eksperci nie polecają, ponieważ zazwyczaj środki te są na bazie alkoholu, a więc wysuszą soczewkę.

2. Skorzystaj ze specjalnych preparatów

Jeśli nie chcesz eksperymentować z domowymi sposobami, zainwestuj w specjalne preparaty, które zawierają tak zwane substancje hydrofobowe. Te czynniki odpychają bowiem wodę i dzięki nim nie powstaje para.

3. Spraw sobie szczelną maseczkę

Jeśli maseczka ochronna będzie dobrze przylegała do nosa i policzków, nie powstanie para. Co zrobić, jeśli twoja maska przepuszcza „górą” powietrze? Wystarczy wszyć cienki drut na górnym brzegu.

Przeczytaj też: Jak poprawnie korzystać z maseczek ochronnych? Zapytaliśmy eksperta

4. Użyj chusteczki higienicznej

Trik azjatyckiego lekarza stał się hitem sieci. Niemniej wygląda na to, że jest sposób z chusteczką higieniczną naprawdę działa. Jak z niego skorzystać? Złóż chusteczkę, a następnie wsuń ją pod zagięty, górny brzeg maseczki. Dzięki temu maseczka lepiej będzie przylegać do twarzy. Pamiętaj, by najpierw umyć ręce, a potem nie dotykać i nie poruszać już maską. Instrukcję ostatniego sposobu znajdziesz poniżej.

Zobacz także: In vitro - szansa na bycie rodzicem

Zobacz też film: "Nie wolno ich zsuwać ani dotykać". Lekarz z WHO tłumaczy, jak nosić maseczki

Źródło: TVN24

Data aktualizacji: 27.04.2020,
Opublikowano: 21.04.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej