Co to znaczy remisja? Czy tylko dotyczy choroby nowotworowej?

Fot. PeopleImages / Getty Images

Remisja choroby nowotworowej nie jest terminem równoznacznym z wyleczeniem. Oznacza, że objawy choroby uległy wycofaniu. Remisja może odnosić się też do innych chorób, jak łuszczyca, choroba Crohna czy reumatoidalne zapalenie stawów.

Istnieje wiele chorób, w których nie da się wdrożyć leczenia przyczynowego, jak np. nowotwory czy choroba Crohna. Leczenie ma na celu ustąpienie rozrostów nowotworowych czy wygaszenie stanu zapalnego. W większości specjalizacji medycznych i chorób można spotkać się z pojęciem remisji choroby. Remisja to inaczej brak choroby. Jest to pojęcie określane dla oszacowania rokowania w danej jednostce chorobowej. Jeśli choroba jest niewykrywalna, mówi się o remisji całkowitej. W przypadku zmniejszenia się nowotworu o przeszło 50% pierwotnej wielkości, mówi się o remisji częściowej. Remisja choroby może być samoistna lub wynikać z prowadzonego leczenia.

Zobaczcie film, z którego dowiecie się, jak ważna jest dieta podczas choroby nowotworowej:

Zobacz film: Jak ważna jest dieta podczas walki z nowotworem. Źródło: 36,6

Remisja choroby jako jedno z określeń wyników leczenia

Chory poddawany jest różnym rodzajom terapii. Dobór leczenia oparty jest na obowiązujących wytycznych dotyczących danej jednostki chorobowej, jak również uwzględnia wiek chorego, jego stan, choroby towarzyszące i wiele innych czynników. Niejednokrotnie lekarz na początku leczenia jest pytany o rokowanie w danej jednostce chorobowej. Lekarz dzięki pewnym terminom medycznym, jak remisja choroby, może powiedzieć, co daną terapią można osiągnąć. Do takich określeń zaliczają się:

  • całkowita remisja – oznacza, że objawy choroby ustępują całkowicie po zakończeniu leczenia. Nie jest to jednoznaczne z całkowitym wyleczeniem. Choroby nie można wykryć badaniami diagnostycznymi. Jeśli taki stan utrzymuje się przez dłuższy czas, można mówić o trwałej remisji. Zazwyczaj bierze się wtedy pod uwagę okres 3 lub 5 lat od zakończenia leczenia. Chory mimo braku objawów klinicznych musi podlegać stałym kontrolom i badaniom;
  • częściowa remisja – termin ten odnosi się najczęściej do chorób nowotworowych, kiedy to masa nowotworu pod wpływem leczenia zmniejsza się o co najmniej połowę początkowej wielkości;
  • wyleczenie – odnosi się do całkowitego wyleczenia choroby i kilkuletniej lub nawet kilkunastoletniej trwałej remisji;
  • stabilizacja choroby – stan chorego nie ulega polepszeniu, ale też się nie pogarsza;
  • progresja choroby – pogorszenie choroby mimo leczenia;
  • polepszenie stanu chorego – częściowe ustąpienie objawów, jednak bez spektakularnej poprawy wskaźników klinicznych.

Remisja choroby nowotworowej a wyleczenie

Pojęcie remisji najlepiej jest wyjaśnić na przykładzie chorób nowotworowych. Większość nowotworów opiera się na leczeniu chirurgicznym, radioterapii czy chemioterapii. Nawet jeśli leczenie choroby nowotworowej przebiega pomyślnie i skutkuje pełnym sukcesem, lekarze używają określenia „remisja choroby nowotworowej”. Mimo że osoba zakończyła leczenie, czuje się bardzo dobrze i nie wykazuje żadnych objawów, nie ma pewności, że choroba nie nawróci. W związku z tym używa się terminu „remisja”, by zakwalifikować daną osobę do potencjalnie zdrowych ludzi, jednak z wysokim ryzykiem nawrotu choroby nowotworowej. W tym czasie pacjent podlega częstym konsultacjom specjalistycznym i badaniom. Jeśli przez kilka lat choroba nie nawraca, dopiero wtedy można uznać go za osobę zdrową, czyli wyleczoną.

Jakich chorób dotyczy remisja?

Pojęcie remisji może występować właściwie w każdej specjalizacji, począwszy od psychiatrii po dermatologię czy laryngologię. Najczęściej kojarzone jest jednak z onkologią i hematologią. W przypadku wielu chorób nie można bowiem użyć sformułowania „wyleczenie”, a jedynie można podkreślić brak objawów klinicznych i niemożność wykrycia choroby po leczeniu. Bardzo często z pojęciem remisji poza onkologią i chorobami nowotworowymi można spotkać się w gastroenterologii. Otóż nieswoista choroba zapalna jelit, jaką jest choroba Crohna, przebiega z okresami zaostrzeń i remisji. Podobnie w przypadku wrzodziejącego zapalenia jelita grubego. Z okresami zaostrzeń i remisji często przebiegają np. choroby dermatologiczne, jak łuszczyca, atopowe zapalenie skóry. Do innych często spotykanych chorób, w przebiegu których można mieć do czynienia z okresami remisji, zalicza się np. reumatoidalne zapalenie stawów, migreny, choroby alergiczne.

Data aktualizacji: 03.10.2018,
Opublikowano: 03.10.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej