Co to są naczynia włosowate? Budowa, funkcje i zapalenie włośniczek

Fot: Kzenon / stock.adobe.com

Naczynia włosowate docierają do niemal każdej komórki ciała. Nazywane są inaczej włośniczkami. Stanowią element układu krwionośnego. Ich przepuszczalne ściany zapewniają wymianę składników pokarmowych, gazów, witamin, hormonów i zbędnych produktów przemiany materii w organizmie.

Naczynia włosowate powstają dzięki angiogenezie, która zachodzi podczas rozwoju embrionalnego, ale może także występować w życiu pozapłodowym. Wyróżnia się następujące typy naczyń włosowatych: kapilary mięśniowe, kapilary tętnicze, kapilary trzewne i kapilary zatokowe. Są naczynia włosowate zwykłe i przewodzące. W wyniku wzrostu przepuszczalności włośniczek dochodzi do ucieczki płynów ustrojowych do przestrzeni międzykomórkowych, w związku z czym pojawia się obrzęk.

Co to są naczynia włosowate?

Naczynie włosowate, nazywane także włośniczkami, to cienkościenne naczynia krwionośne, które oplatają tkankę. Kształt ich siatki zależny jest od tkanki lub narządu, który zaopatrują. Wchodzą w skład sieci naczyń:

  • tętniczo-tętniczych – tzw. sieci dziwne, które łączą dwie tętnice; zlokalizowane są w ciałkach nerkowych;
  • tętniczo-żylnych – to najczęściej spotykane sieci w organizmie człowieka; ich początkiem są zakończenia tętnicy, a końcem żyły;
  • żylno-żylnych – tzw. układy wrotne, które łączą dwie żyły; tworzą przede wszystkim układ wrotny wątroby.

Budowa naczyń włosowatych

Naczynia włosowate wyróżniają się prostą budową. Zbudowane są ze śródbłonka, czyli wysoce wyspecjalizowanej wyściółki utworzonej z jednej warstwy płaskich komórek o niewielkim jądrze. Otaczają ją blaszki podstawne. Od zewnątrz do naczyń włosowatych przylegają rozmieszczone nieregularnie perycyty, czyli komórki charakteryzujące się silnymi własnościami kurczliwymi. Naczynia włosowate osiągają średnicę od 7 do 15 μm. Są dostrzegalne jedynie pod mikroskopem.

Zobacz także, z czego składa się krew:

Zobacz film: Składniki krwi i ich funkcje. Źródło: Getty Images / iStock

Klasyfikacja naczyń włosowatych przedstawia się następująco:

  • typ 1, czyli naczynia o ścianie ciągłej – zawierają śródbłonek ciągły, nieposiadający okienek i przerw, który spoczywa na ciągłej błonie podstawnej; najbardziej pospolity typ naczyń włosowatych; wykazują selektywną przepuszczalność, kontrolowaną przez ciągłą warstwę komórek śródbłonka; znajdują się np. w tkance łącznej czy gruczołach wydzielania zewnętrznego; biorą udział w tworzeniu bariery krew – mózg.
  • typ 2, czyli naczynia o ścianie okienkowej – charakteryzują się obecnością małych okienek w ścianie śródbłonka, które przesłonięte są przeponką; mają dużą przepuszczalność dla substancji wysokocząsteczkowych; występują w miejscu zachodzenia szybkiej wymiany substancji między tkanką a krwią, m.in. w nerkach czy jelicie;
  • typ 3, czyli naczynia zatokowe o ścianie nieciągłej – śródbłonek zbudowany jest z komórek o licznych otworach i z przerwami między komórkami; występują w wątrobie, śledzionie czy szpiku kostnym; blaszka podstawna może być nieciągła lub nieobecna; pozwalają swobodnie przechodzić przez ścianę wszystkim substancjom.

Jaką funkcję pełnią naczynia włosowate?

Naczynia włosowate pełnią wiele ważnych funkcji w ludzkim organizmie. Ich najważniejszym zadaniem jest jednak powstała pod wpływem ciśnienia wymiana składników pokarmowych, gazów, witamin, hormonów i zbędnych produktów przemiany materii pomiędzy krwią i tkanką. Jest to możliwe dzięki biernej i czynnej przepuszczalności ścian naczyń włosowatych. Podczas niej wydostaje się z nich także osocze (dziennie zbierane jest do 5 litrów osocza z płynu tkankowego, a odpowiada za to układ limfatyczny). Ponadto zmieniają prędkość przepływu krwi i jej ciśnienie.

Zapalenie naczyń włosowatych

Zapalenie naczyń włosowatych należy do grupy różnorodnych chorób obejmujących naczynia krwionośne, które polegają na zapaleniu i uszkodzeniu ich ściany. Mogą dotyczyć też żyłek, tętniczek, tętnic czy dużych żył. W najcięższych przypadkach skutkują nieodwracalnym zniszczeniem ściany naczyń. Z kolei w łagodnych schorzeniach uszkodzenie jest przejściowe.

Często występuje układowe zapalenie naczyń. Jest to zespół chorobowy związany z martwiczym zapaleniem ściany naczyniowej. W przypadku zapalenia naczyń włosowatych mówi się o układowym zapaleniu małych naczyń. Wymienia się tu m.in. ziarniniakowatość z zapaleniem naczyń, mikroskopowe zapalenie naczyń i zespół Churga-Straussa.

Zespół Goodpasture’a – rzadka postać zapalenia naczyń włosowatych

Jedną z chorób naczyń włosowatych jest zespół Goodpasture’a, nazywany też zespołem płucno-nerkowym. Jest to zapalenie naczyń obejmujące naczynia włosowate kłębuszków nerkowych i/lub naczynia włosowate płuc, z występowaniem przeciwciał przeciwko błonie podstawnej. Choroba prawie 3-krotnie częściej występuje u mężczyzn.

Wśród jej objawów wymienia się: zmniejszenie masy ciała, gorączkę, złe samopoczucie, ból stawów, biegunkę, nudności, bladość skóry, symptomy szybko postępującego kłębuszkowego zapalenia nerek (krwiomocz, obrzęki obwodowe, dolegliwości dyzuryczne, bóle w okolicy lędźwiowej, nadciśnienie tętnicze) i symptomy krwawienia pęcherzykowego (kaszel, krwioplucie, duszności).

Leczenie opiera się na intensywnej immunosupresji w postaci pulsów cyklofosfamidu i metyloprednizolonu oraz na wymianie osocza. W ciężkich przypadkach może być zastosowana uzupełniająco sztuczna wentylacja i terapia nerkozastępcza. Kompleksowe leczenie może dać pełną remisję choroby.

Bibliografia:

1. Bal J., Biologia molekularna w medycynie: elementy genetyki klinicznej, Warszawa, Wydawnictwo Naukowe PWN, 2006.

2. Trojan P., Janik M., Przybyło M., Śródbłonek — niedoceniany organ. 1. Budowa i rola w procesach fizjologicznych, „Kosmos Problemy Nauk Biologicznych”, 2014, 4(305), s. 555–568.

3. Kurzyk A., Angiogeneza — możliwości, problemy, perspektywy, „Postępy Biochemii”, 2015, 61(1), s. 25–34.

4. Walski M., Frontczak-Baniewicz M., Cechy ultrastrukturalne prawidłowego i dysfunkcyjnego śródbłonka naczyń krwionośnych, „Polskie Archiwum Medycyny Wewnętrznej”, 2007, 117 (Supl.), s. 46–49.

5. Panek A., Walatek B., Sułowicz W., Zespół Goodpasture’a – choroba o wielu obliczach, „Przegląd Lekarski”, 2013, 70(4), s. 218–223.

6. Adamczak M., Perkowska-Ptasińska A., Zespół Goodpasture’a, „Nefrologia i Dializoterapia Polska”, 2016, 20, s. 105–108.

7. Stevens A., Lowe J., Patologia, Warszawa, Czelej, 2005.

8. Ryba M., Hruby Z., Witkiewicz W., Układowe zapalenia naczyń związane z występowaniem przeciwciał przeciwko cytoplazmie neutrofili – ANCA, „Przegląd Lekarski”, 2013, 70(3), s. 149–156.

Data aktualizacji: 29.11.2018,
Opublikowano: 22.07.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Uczucie ciężkości w klatce piersiowej – przyczyny

Ból, ciężkość w klatce piersiowej, problem z oddechem to dolegliwości, które wywołują lęk i wymagają znalezienia przyczyny. Ich powodem może być poważny problem zdrowotny, a także zaburzenia lękowe, stres, a nawet zbyt obfity posiłek. Uczucia ciężkości w klatce piersiowej nie należy bagatelizować.

Czytaj więcej
Jakie są objawy stanu przedzawałowego? Co robić, gdy wystąpią?

Zawał serca może dawać charakterystyczne objawy, choć nie zawsze. Stan przedzawałowy poprzedza bezpośrednio nieodwracalne obumieranie i martwicę komórek mięśnia sercowego, dlatego odpowiednia diagnostyka może zapobiec jego konsekwencjom jakim jest zawał serca. 

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Cichy zawał serca – czy można przejść zawał i o tym nie wiedzieć?

Zawał serca nie zawsze daje książkowe objawy. Cichy zawał dotyczy przede wszystkim chorych na cukrzycę oraz kobiet. Trudno go rozpoznać, co powoduje, że gorsze jest rokowanie. Dlatego tak ważna jest profilaktyka.

Czytaj więcej
Anemia sierpowata (niedokrwistość sierpowatokrwinkowa): przyczyny, objawy i leczenie

Anemia sierpowata jest chorobą wynikającą z mutacji punktowej w genie kodującym łańcuch hemoglobiny krwinek czerwonych. Wśród objawów występują: bladość skóry, bóle brzucha, opuchlizna stóp i dłoni, a także uszkodzenia serca i płuc! Anemia sierpowata jest chorobą dziedziczną, na którą cierpią nawet noworodki!

Czytaj więcej
Grillowane mięso może szkodzić sercu

Polacy kochają grillowane i smażone jedzenie. Niestety kolejne badania pokazują, że taka obróbka - zwłaszcza mięsa - może być niebezpieczna dla serca i całego układu krążenia.

Czytaj więcej
5 sygnałów, że siedzący tryb życia zaczyna ci szkodzić i potrzebujesz więcej ruchu

Ciało człowieka nie jest przystosowane do przebywania w pozycji siedzącej, tymczasem większość z nas spędza tak  8-10 godzin dziennie. To odbija się na naszym zdrowiu bardziej, niż się spodziewamy. Siedzący tryb życia przyczynia się zarówno do groźnych chorób cywilizacyjnych, jak i codziennych dolegliwości, takich jak ból głowy czy zaparcia.

Czytaj więcej
Czym jest kardiowerter-defibrylator serca? Wskazania do wszczepienia

Kardiowerter-defibrylator jest urządzeniem, które wszczepia się pacjentom w celu przywrócenia rytmu zatokowego w momencie wystąpienia arytmii zagrażającej życiu. Wskazaniem do zastosowania tego rodzaju leczenia jest ryzyko wystąpienia tzw. nagłej śmierci sercowej. Kardiowerter-defibrylator składa się z baterii i elektrody.

Czytaj więcej
Kawa nie tylko pobudza, ale także poprawia zdrowie. Poznaj 9 powodów, dla których warto ją pić 

Kawa to jeden z najpopularniejszych napojów. Doskonale smakuje, pobudza, dodaje energii, a także poprawia działanie całego organizmu. Z okazji Międzynarodowego Dnia Kawy przypominamy dlaczego warto pić kawę. 

Czytaj więcej