Co to jest torbiel najądrza i jaki jest jej wpływ na płodność?

Fot. energyy / Getty Images

Nie każdy guz w okolicy jąder to nowotwór. Torbiel najądrza to niebolesny twór wykrywany często przypadkowo podczas badania palpacyjnego lub podczas USG moszny. Jest to zmiana łagodna, torbiel najądrza nie ma tendencji do złośliwienia, zwykle nie wymaga również interwencji specjalisty urologa.

Każda zmiana guzowata na ludzkim ciele niepokoi, lecz w przypadku diagnozy torbieli najądrza można spać spokojnie. Niemniej, z każdą zmianą na narządach płciowych należy udać się do lekarza. Leczenie torbieli najądrza jest zwykle zachowawcze, z wyjątkiem nielicznych przypadków, kiedy guza usuwa się z powodów estetycznych lub istniejących dolegliwości.

Czym jest torbiel najądrza?

Torbiel najądrza, a dokładniej torbiel nasienna najądrza lub spermatocele, to łagodna zmiana tworząca się w wyniku poszerzenia przewodzików odprowadzających umiejscowionych w głowie najądrza, które znajduje się na górnym biegunie jądra. Torbiel najądrza to zamknięta przestrzeń, w której wnętrzu gromadzi się nasienie – plemniki wraz z wydzieliną najądrza, które nie ma ujścia z torbieli. Zwykle dotyczy jednego jądra, a torbiel jest jednokomorowa. Rozmiary torbieli są różne i mogą wynosić od kilku milimetrów do nawet kilku centymetrów.

Najczęstszą grupą pacjentów, którzy cierpią na torbiel najądrza są mężczyźni w średnim wieku – między 40. a 60. rokiem życia. Może jednak wystąpić także u dojrzewających chłopców. Przyczyny powstawania torbieli najądrza nie są do końca poznane, u osób starszych często występują po wazektomii lub innych zabiegach operacyjnych i są wynikiem powstania pooperacyjnej niedrożności najądrza. Do zachorowania predysponują również urazy, stany zapalne jądra i najądrza, a także choroba von Hippla-Lindaua.

Chorobę należy różnicować z nowotworami, żylakami powrózka nasiennego oraz stanami zapalnymi najądrza.

Czy badasz jądra?

Odpowiedz aby zobaczyć wyniki
Zagłosuj

Torbiel najądrza - objawy

Jak już wspomniano, torbiel najądrza jest zmianą łagodną – jej obecność nie jest więc powodem do niepokoju, nie zaburza również funkcjonowania układu rozrodczego i nie skutkuje utratą ani ograniczeniem płodności.

Dolegliwości związane z obecnością guza najądrza występują bardzo rzadko. Torbiel na najądrzu daje objawy tylko u 3–5% pacjentów. Zwykle jest wykrywana przypadkowo podczas badania palpacyjnego jąder oraz ultrasonograficznego moszny wykonywanego z innych przyczyn.

Podczas samobadania jąder można wyczuć niebolesną zmianę, która jest dobrze ograniczona. Guz znajduje się w okolicy najądrza, a jądro można palpacyjnie oddzielić od guza, struktury nie są ze sobą zrośnięte. Przy guzach dużych rozmiarów można zaobserwować naciągnięcie skóry na mosznie oraz zaczerwienienie.

Jeśli dojdzie do powstania torbieli najądrza, która przybierze znaczne rozmiary, możliwe jest odczuwanie dolegliwości związanych z uciskiem na pobliskie struktury, to znaczy: bólu, uczucia ciężkości i pełności w jądrze, nad którym znajduje się spermatocele, co może dawać poczucie ogólnego dyskomfortu.

Jak zbudowany jest męski układ rozrodczy? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Budowa i funkcje męskiego układu rozrodczego. Źródło: 36,6.

Jak wygląda leczenie torbieli najądrza?

Większość torbieli najądrza ustępuje po leczeniu zachowawczym. Wykryta torbiel najądrza w USG nie wymaga skierowania do urologa, należy jednak pamiętać, że każda samodzielnie wykryta zmiana w jądrze wymaga konsultacji lekarza rodzinnego, który zleci dodatkowe badania wykluczające możliwość występowania nowotworu w tej okolicy.

Choć w większości przypadków torbiel najądrza nie wymaga leczenia, to zdarza się, że należy usunąć ją operacyjnie – dotyczy to jednak mniej niż 1% pacjentów. Wskazania do operacji torbieli najądrza to występowanie objawów ze strony torbieli, dyskomfort ze strony pacjenta, a także nieestetyczny wygląd. Torbiel najądrza wycina się przez dostęp przez ścianę moszny. Powikłaniem operacji może być uszkodzenie dróg wyprowadzających nasienie, co może z kolei ograniczyć płodność (istnieje ryzyko zwężenia dróg nasiennych). Dlatego, jeżeli pacjent planuje w przyszłości posiadanie dzieci, unika się leczenia chirurgicznego i wykonuje się je tylko w koniecznych przypadkach. Zabieg jest krótki, wykonywany w znieczuleniu ogólnym, zazwyczaj kilka godzin po operacji pacjent może opuścić szpital. Zmiana, która została poddana wycięciu, zostaje wysłana do badania histopatologicznego celem ustalenia ostatecznego rozpoznania. Po operacji zalecany jest odpoczynek, elewacja moszny oraz opatrunki uciskowe.

Usunięcie zawartości torbieli poprzez aspirację oraz skleroterapia, czyli wstrzyknięcie substancji powodującej zabliźnienie torbieli, jest alternatywą do leczenia operacyjnego, zwykle nie kończy się jednak sukcesem i jest rozważane tylko u osób, które nie mogą poddać się zabiegowi operacyjnemu.

Bibliografia:

1. T, Stonier. Diagnosing testicular lumps in primary care, The Practitioner, 2017; 261 (1803): 13–17.

Data aktualizacji: 18.02.2019,
Opublikowano: 18.02.2019 r.

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Zenek 08.08.2019r.

W skrócie. Miałem to pierwszy raz. Trwało kilka dni. Duże, kilka centymetrów, miękkie. Planowałem dzisiaj zadzwonić do lekarza, bo zaczęło mnie piec, swędzieć i lekko boleć, ale jak coś swędzi, to znaczy, że się goi. Tej nocy poczułem jakby coś się odkorkowało. Dzisiaj rano jak się obejrzałem zauważyłem zmniejszenie obrzęku i podczas porannej toalety mętny mocz. To dobry znak, najważniejsze to nie panikować od razu. Lekko jeszcze czuje dyskomfort i lekka opuchlizna została, ale czuje znaczna poprawę.
Powodem zaistniałej sytuacji w moim przypadku był EDGING podczas seksu. Podczas kumulacji zdecydowałem się na chwilę przestać, by przedłużyć zabawę. No i więcej tego nie zrobię... Trzeba chlapać a nie wstrzymywać.

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej