Co to jest skórzak oka? Jakie są jego objawy oraz leczenie?

Fot: Innocenti / gettyimages.com

Nowotwory oka nie zdarzają się zbyt często wśród populacji ludzkiej. Skórzak, czyli zmiana łagodna mogąca rozwijać się w rogówce, twardówce oraz na powiece częściej występuje u zwierząt. Nie jest groźna, często stanowi jedynie problem estetyczny.

Skórzak rogówki widoczny jest na przedniej części gałki ocznej. Może powodować problemy z widzeniem i przyczyniać się do astygmatyzmu czy też niedowidzenia. Leczenie skórzaka oka polega na chirurgicznym wycięciu zmiany.

Skórzak – co to jest?

Skórzak (dermoid) jest to zmiana łagodna, która rozwija się przede wszystkim w młodym wieku w rogówce, dolnoskroniowym kwadrancie rąbka spojówki, twardówce i na powiece. Może zostać zaobserwowana od razu po porodzie. Zwykle występuje na jednym oku, choć istnieją bardzo rzadkie przypadki występowania skórzaka w obu gałkach ocznych. Schorzenie to jest bardzo rzadkie, częściej występuje u zwierząt niż u ludzi. Barwa guzka jest biała lub szarobiała, charakterystycznie odcinająca się od reszty oka, zwykle nie przekraczająca osi widzenia oka. Skórzak rośnie wraz z pacjentem, przez dłuższy czas mogąc mu nie przeszkadzać, natomiast w późniejszym wieku może powodować wady wzroku.

Badasz swój wzrok regularnie?

Odpowiedz aby zobaczyć wyniki
Zagłosuj

Skórzak oka powstaje w wyniku rozrostu prawidłowej, w pełni zróżnicowanej tkanki w miejscu, w którym nie występuje ona w warunkach prawidłowych. Budowa histologiczna skórzaka oka jest podobna do skóry – jest to tkanka włóknisto-tłuszczowa. Widoczna jest sieć włókien kolagenowych, możliwe gruczoły łojowe oraz mieszki włosowe, można więc niekiedy zaobserwować wyrastający ze zmiany włos.

Skórzak rogówki zwykle nie jest dziedziczny, ale może też występować w niektórych zespołach genetycznych, między innymi w zespole Goldenhara (zespół oczno-uszno-kręgosłupowy) – zespół wad wrodzonych, przy którym oprócz zmian na oku w postaci licznych skórzaków występują anomalie twarzoczaszki i deformacje kręgosłupa. Należy go brać zawsze pod uwagą, gdy zaobserwuje się skórzaki u swojego dziecka wraz z innymi wadami wrodzonymi.

Skórzak – jakie daje objawy?

Zmiana jest zazwyczaj bezobjawowa i niedokuczliwa, jednak w jej wyniku może dojść do rozwinięcia się niezborności (astygmatyzmu), niedowidzenia lub innych wad wzroku. Dodatkowo, gdy skórzak oka osiąga duże rozmiary, może powodować podrażnienie oka, co widoczne jest w postaci zaczerwienienia, bolesności, nadmiernego łzawienia oraz uczucia obecności piasku w oczach. Skórzak rogówki widoczny jest zwykle gołym okiem jako szara lub biała plamka. Jeśli oko jest niedowidzące, to po jakimś czasie ustawia się w zezie. Skórzak może sprzyjać powstawaniu stanów zapalnych spojówek oraz rogówki.

Inne parametry w badaniu okulistycznym, takie jak ciśnienie wewnątrzgałkowe oraz odruchy źrenic na światło wykonywane przez okulistę są prawidłowe. Ostrość wzroku może być prawidłowa lub osłabiona. W badaniu w lampie szczelinowej oznacza się przybliżoną grubość skórzaka oka oraz ocenia się szerokość pasma tkanki tłuszczowej przebiegającej na granicy guzka.

W przypadku podejrzenia zespołu Goldenhara należy wykonać badania dodatkowe: pediatryczne, laryngologiczne, obrazowe oraz ortopedyczne.

Jak jest zbudowane i jak działa ludzkie oko? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Budowa i funkcje oka. Źródło: 36,6.

Leczenie

Jedynym leczeniem z wyboru skórzaka rogówki jest usunięcie chirurgiczne zmiany. Operację wykonuje się głównie wtedy, gdy zmiana jest powodem powstania astygmatyzmu lub gdy zajmuje ona znaczny obszar rogówki lub innych struktur oka i powoduje niedowidzenie lub też stanowi problem estetyczny dla pacjenta. Zabieg jest krótkotrwały i pacjent zazwyczaj po kilku godzinach od zabiegu jest wypisywany do domu.

Po zakończeniu leczenia skórzaka należy wykonywać kontrolne badania okulistyczne zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego. W razie występowania wad refrakcji i astygmatyzmu należy je korygować za pomocą indywidualnie dobranych dla pacjenta okularów, a w przypadku niedowidzenia leczyć.

Skórzak oka nie powoduje wznowy, nie nawraca, a po wycięciu jako powikłanie i ślad po wcześniejszej obecności zmiany może pozostać mniejsza lub większa blizna na gałce ocznej, zwykle zauważalna tylko dla samej osoby przeglądającej się w lustrze, jest więc znacząco mniejszym problemem estetycznym niż sam skórzak.

Data aktualizacji: 20.02.2019,
Opublikowano: 15.02.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej