Co to jest sklerotyzacja kości (powierzchni stawowych)? Przyczyny i leczenie

Fot: monkeybusinessimages / gettyimages.com

Sklerotyzacja kości to proces, podczas którego powstają zmiany zwyrodnieniowe w warstwie podchrzęstnej. Najczęściej występuje u osób borykających się z chorobą zwyrodnieniową stawów lub chorobą reumatyczną. Sklerotyzacji kości towarzyszy ból i sztywność, co przekłada się także na trudności w funkcjonowaniu.

Sklerotyzację kości wykrywa się poprzez badanie rentgenowskie RTG. Specjalista, który je wykonuje, stwierdza zwiększenie gęstości utkania warstwy kostnej pod chrząstką stawową. Po wykryciu zmian zwyrodnieniowych rozpoczyna się dalszą diagnostykę umożliwiającą znalezienie przyczyny.

Sklerotyzacja kości – przyczyny

Sklerotyzacja kości, niezależnie od tego, czy dotyczy powierzchni stawowych, stawu biodrowego, krzyżowo-biodrowego, kręgosłupa czy stropu panewki, dotyka kości w miejscach najbardziej przeciążonych. Zagęszczenie warstwy kostnej wynika najczęściej z zużycia chrząstki stawowej. Sklerotyzacja podchrzęstna to również charakterystyczny objaw w chorobie zwyrodnieniowej stawów, a także w chorobach reumatycznych.

Choroba zwyrodnieniowa stawów i sklerotyzacja

Choroba zwyrodnieniowa stawów to zaburzenia jakości i ilości chrząstki stawowej. Jej konsekwencją jest organicznie funkcjonalności stawu. Dotyka głównie osób starszych (po 60 roku życia), jednak czasami występuje również u osób młodych. Wraz z jej przebiegiem, oprócz chrząstki stawowej, uszkodzenia obejmują kości pod nią, torebkę stawową, a także ostatecznie również ścięgna i mięśnie. Gdy chrząstka przestaje funkcjonować, na stawie pojawiają się zmiany, które mogą przerodzić się w torbiele. Ponadto efektem jest sklerotyzacja podchrzęstna. W chorobie zwyrodnieniowej stawów, oprócz bólu (narastającego szczególnie podczas wysiłku fizycznego), u osoby chorej występuje zmniejszony zakres ruchu. Mogą pojawić się również tkliwość i trzeszczenie. Schorzenie atakuje biodra, kolana, kręgosłup, a także może dotyczyć również innych stawów w całym ciele. Jednak najczęściej spotyka się gonartrozę, czyli zwyrodnienie stawu kolanowego. Jest to choroba, która w znacznym stopniu utrudnia funkcjonowanie i ogranicza ruchomość, przez co znacznie pogarsza jakość życia.

Sklerotyzacja a choroby reumatyczne

Choroby reumatyczne, potocznie określane mianem reumatyzmu, to grupa chorób charakteryzująca się przewlekłym i uciążliwym bólem jednego stawu lub ich grupy. Najczęściej zalicza się do nich RZS, czyli reumatoidalne zapalenie stawów i ZZSK, czyli zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa. Osoby chorujące na tzw. reumatyzm borykają się nie tylko z bólem, ale również obrzękami, a nawet deformacjami stawów. Doskwiera im częste zmęczenie, co z kolei przekłada się na spadek ich nastroju, a nawet na stany depresyjne. Niektóre choroby reumatologiczne szybko postępują i mogą nawet atakować organy, takie jak serce bądź płuca. Ponadto w tej grupie chorób dochodzi do zniszczenia chrząstki stawowej, co prowadzi do sklerotyzacji powierzchni stawowych (np. stawu krzyżowo-biodrowego, stropu panewki, blaszek, nazywanych także płytkami, granicznych). Podczas badań diagnostycznych (np. RTG) dostrzega się nadżerki kostne, zniekształcenia stawu, a także zwężenie szpary stawowej.

Zobacz film: Zdrowy kręgosłup - prawidłowe postawy. Źródło: 36,6

Sklerotyzacja kości podchrzęstnej – leczenie

Najważniejszym etapem leczenia jest rozpoznanie przyczyny dolegliwości, a także sklerotyzacji kości. Znaczące jest tutaj indywidualne podejście do danego przypadku, a także kompleksowe działanie. Specjaliści w pierwszej kolejności skupiają się na rozpoznaniu przyczyny, a później zmniejszeniu dolegliwości. Aby tego dokonać, stosują zarówno metody farmakologiczne, jak i niefarmakologiczne. W łagodzeniu objawów dużą rolę odgrywa rehabilitacja i fizykoterapia. W niektórych przypadkach zatrzymanie choroby umożliwiają dostawowe sterydy. Warto jednak podkreślić, że w wielu schorzeniach stawów cofnięcie sklerotyzacji podchrzęstnej jest niemożliwe. Specjalistom zależy jednak, aby zatrzymać postępowanie choroby, która ją wywołuje, dlatego też podejmują różnorakie działania przyczyniające się do tego. Podczas znacznego zaniku ruchomości stawu rozważa się także leczenie operacyjne. Stosuje się wtedy np. sztuczny staw biodrowy (nie dotyczy to kręgosłupa). Protezy nie są najlepszym rozwiązaniem, gdyż z czasem zużywają się i wymagają wymiany. Dlatego też znacząca jest wczesna interwencja, gdy możliwe jest zastosowanie całego wachlarza metod, które spowolnią degenerację chrząstki.

Bibliografia:

1. Nalazek Anna, Kamińska Ewa, Kaźmierczak Urszula, Trela Ewa "Leczenie, diagnostyka i profilaktyka stawu biodrowego w chorobie zwyrodnieniowej";

2. Mariusz Jędrzejczyk, Maciej Ciebiada, Ludomir Stefańczyk "Współczesna diagnostyka obrazowa choroby zwyrodnieniowej stawów".

Data aktualizacji: 11.12.2018,
Opublikowano: 19.02.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej