Co to jest rzeżączka? Objawy u mężczyzn i kobiet

KATERYNA KON/SCIENCE PHOTO LIBRARY/getty images

Objawy rzeżączki u mężczyzn pojawiają się do 5 dni od momentu zakażenia. Natomiast u kobiet czas ten wydłuża się do 2 tygodni. Choroba może obejmować narządy płciowe, ale także gardło, odbyt i odbytnicę. Zdarza się także, że rzeżączka przebiega bezobjawowo.

Rzeżączka jest jedną z najczęściej występujących chorób przenoszonych drogą płciową. Do zakażenia dochodzi podczas stosunku seksualnego (waginalnego, analnego lub oralnego) z osobą chorą. Bakteria wnika do organizmu poprzez bezpośredni kontakt błony śluzowej z wydzieliną zakaźną. Objawy pojawiają się po kilku dniach od zakażenia. Nie należy ich bagatelizować – zawsze konieczna jest wizyta u lekarza pierwszego kontaktu lub ginekologa.

Czym jest rzeżączka?

Rzeżączka jest chorobą weneryczną, którą wywołuje bakteria – dwoinka rzeżączki (Neisseria gonorrhoeae). Patogen przenoszony jest z osoby chorej na zdrową podczas kontaktu seksualnego bez zabezpieczenia w postaci prezerwatywy. Niebezpieczny jest nie tylko stosunek waginalny, ale także analny i oralny. Najbardziej narażeni na zakażenie są ludzie aktywni seksualnie między 15 a 30 rokiem życia. Istnieją przypadki, kiedy objawy rzeżączki pojawiły się po używaniu ręczników i przedmiotów do higieny osoby chorej lub po skorzystaniu z urządzeń sanitarnych w publicznej toalecie.

Rzeżączka jest chorobą, która wymaga leczenia. Terapii powinna poddać się osoba chora, a także wszyscy jej partnerzy seksualni. Zakażenie jest niebezpieczne zwłaszcza dla ciężarnych kobiet, ponieważ podczas porodu może dojść do przeniesienia bakterii na dziecko. Bardzo często rzeżączka współwystępuje z innymi chorobami wenerycznymi.

Po jakim czasie od zakażenia pojawiają się objawy rzeżączki?

Okres inkubacji, czyli wylęgania choroby wynosi kilka dni. Objawy rzeżączki u mężczyzn pojawiają się najczęściej po 2–5 dniach od zakażenia. Niekiedy czas ten wydłuża się do 14 dni. W 10% przypadków obecność bakterii w organizmie nie wywołuje żadnych dolegliwości.

Pierwsze objawy rzeżączki u kobiet pojawiają się po 7–14 dniach od kontaktu seksualnego z osobą chorą. Niestety w zdecydowanej większości przypadków dolegliwości w ogóle nie występują, a kobieta nie zdaje sobie sprawy, że doszło do zakażenia. W takiej sytuacji istnieje duże ryzyko rozwoju powikłań.

Objawy rzeżączki u kobiet

Objawy rzeżączki u kobiet najczęściej przybierają postać rzeżączkowego zapalenia szyjki macicy. Infekcja może jednak rozwinąć się także w jajnikach, jajowodach lub macicy. Niepokojące dolegliwości to:

  • ból podbrzusza,
  • pieczenie w okolicy narządów płciowych,
  • ropne upławy,
  • zaburzenia cyklu miesiączkowego,
  • ból w trakcie stosunku seksualnego,
  • obfite krwawienia menstruacyjne,
  • krwawienia między miesiączkami.

Objawy rzeżączki u kobiet mogą dotyczyć również cewki moczowej. O zakażeniu świadczy ból i pieczenie podczas oddawania moczu, zaczerwienienie i obrzęk ujścia cewki moczowej oraz śluzowo-ropna wydzielina.

Zlekceważone objawy rzeżączki u kobiet prowadzą do groźnych dla zdrowia powikłań. Może dojść do zapalenia narządów miednicy mniejszej, problemów z zajściem w ciążę oraz przeniesienia zakażenia na dziecko (w czasie porodu naturalnego).

Objawy rzeżączki u mężczyzn

Objawy rzeżączki u mężczyzn to:

  • ból w cewce moczowej,
  • pieczenie i dyskomfort podczas oddawania moczu,
  • ropny wyciek z cewki moczowej i zaczerwienienie jej ujścia.

Nieco rzadziej pojawia się ból jąder, tkliwość bądź obrzęk najądrzy lub zapalenie żołędzi. Nieleczona rzeżączka u mężczyzn prowadzi do zapalenia jąder.

Objawy rzeżączki poza narządami płciowymi

Jeżeli do zakażenia dwoinką rzeżączki doszło w wyniku stosunku analnego lub oralnego, objawy choroby pojawiają się poza narządami płciowymi – najczęściej w okolicy odbytu lub w gardle. W pierwszym przypadku osoba chora odczuwa pieczenie i świąd odbytu, mogą wystąpić także trudności w oddawaniu stolca i śluzowa wydzielina.

Objawy rzeżączki w gardle występują tylko u 10% zakażonych. Pacjent zgłasza ból gardła. W badaniu widoczny jest obrzęk i zaczerwienienie łuków podniebiennych, a także ropna wydzielina na migdałkach i tylnej ścianie gardła.

W niektórych przypadkach dochodzi do rozsiewu bakterii na cały organizm. Pojawiają się wówczas skórne objawy rzeżączki (krosty z obwódką zapalną na dłoniach i stopach), bóle stawów oraz gorączka.

Co robić, kiedy pojawią się objawy rzeżączki?

Kiedy pojawią się objawy rzeżączki, należy udać się do lekarza pierwszego kontaktu lub ginekologa. W celu potwierdzenia zakażenia konieczne jest pobranie wymazu wydzieliny z cewki moczowej, szyjki macicy, gardła lub okolicy odbytu i przeanalizowanie go pod kątem występowania w niej dwoinek rzeżączki.

Leczenie rzeżączki polega na stosowaniu antybiotykoterapii zleconej przez lekarza. W tym czasie należy zachować wstrzemięźliwość seksualną. Badaniom i terapii powinny poddać się także osoby, które miały kontakty płciowe z osobą chorą w ciągu ostatniego miesiąca.

Zobacz film: Choroby weneryczne

źródło:x-news

Bibliografia:

1. A. B. Serwin i wsp., Diagnostyka i leczenie rzeżączki: komentarz grupy ekspertów Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego, [w:] „Przegląd Dermatologiczny” 2014, 101, s. 179–180.

Data aktualizacji: 01.09.2020,
Opublikowano: 01.09.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej