Co to jest rzęsistek pochwowy? Objawy, leczenie i diagnostyka

Getty Images

Objawy zakażenia rzęsistkiem pochwowym dotyczą układu moczowo-płciowego. U kobiet pojawiają się pieniste upławy o nieprzyjemnym zapachu, natomiast u mężczyzn rozwija się zapalenie cewki moczowej. U niektórych osób infekcja przebiega bezobjawowo. Kiedy wystąpią objawy rzęsistka pochwowego, należy udać się do lekarza.

Rzęsistek pochwowy to pierwotniak, który jest pasożytem dla ludzi. Miejscem jego bytowania są drogi moczowo-płciowe mężczyzn i kobiet. Przenosi się drogą płciową poprzez stosunki seksualne bez mechanicznej antykoncepcji. Do zakażenia może dojść także poprzez wspólne używanie przedmiotów do higieny intymnej. Choroba, którą wywołuje, to rzęsistkowica. Objawy rzęsistka pochwowego częściej obserwuje się u kobiet. Leczeniu powinna poddać się osoba chora i wszyscy jej partnerzy.

Przeczytaj też: Najczęściej spotykane choroby weneryczne – kiła, rzeżączka, chlamydioza

Objawy rzęsistka pochwowego u kobiet

Rzęsistkowicę uważa się za najczęściej występującą chorobę przenoszoną drogą płciową. Jej objawy w zdecydowanej większości przypadków pojawiają się u kobiet. Często współwystępuje z innymi chorobami wenerycznymi i może zwiększać ryzyko zakażenia wirusem HIV.

Objawy rzęsistka pochwowego u kobiet pojawiają się kilka dni po zakażeniu. Okres inkubacji wynosi od 4 dni do 4 tygodni. Dolegliwości dotyczą układu moczowo-płciowego. Osoba chora najczęściej obserwuje u siebie obfite, pieniste, szare lub żółtozielone upławy, które mają bardzo nieprzyjemny zapach. Objawy rzęsistka pochwowego to także podrażnienie i zaczerwienienie narządów płciowych, obrzęk sromu, zaburzenia cyklu miesiączkowego i częste oddawanie moczu. Dolegliwości bólowe występują rzadko.

U niektórych kobiet zdarza się, że objawy zakażenia rzęsistkiem pochwowym nie występują przez bardzo długi czas. Jest to niebezpieczna sytuacja, ponieważ pasożyt może powodować powikłania: zapalenie narządów miednicy mniejszej, niepłodność, powikłania ciążowe, zakażenie dziecka podczas porodu. Stosunkowo często zdarzają się również wtórne zakażenia, zwłaszcza niedługo po zakończeniu leczenia.

Objawy rzęsistka pochwowego u mężczyzn

W większości przypadków rzęsistkowica u mężczyzn przebiega bezobjawowo. Stanowią oni szczególne zagrożenie dla swoich partnerów seksualnych, ponieważ są głównym źródłem zakażenia. Pasożyt bytuje w cewce moczowej lub gruczole krokowym, dlatego dolegliwości, które mogą się pojawić, przypominają zapalenie cewki moczowej.

Objawy rzęsistka pochwowego u mężczyzn to:

  • częste oddawanie moczu,
  • pieczenie i ból w cewce moczowej,
  • ból podczas oddawania moczu,
  • biała lub ropna wydzielina z cewki moczowej,
  • zaczerwienienie i obrzęk w okolicy cewki moczowej.

Utajona i nieleczona infekcja może prowadzić do poważnych powikłań. U mężczyzn wzrasta ryzyko zakażenia innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową, zapalenia gruczołu krokowego i żołędzi oraz niepłodności.

Co robić, kiedy pojawią się objawy rzęsistka pochwowego?

Kiedy pojawią się objawy rzęsistka pochwowego, należy udać się do lekarza. Pomocy można szukać w poradni wenerologicznej, dermatologicznej, ginekologicznej lub urologicznej. Specjalista zbierze wywiad, wykona badanie fizykalne oraz zleci testy laboratoryjne, których celem jest potwierdzenie zakażenia i wykluczenie innych przyczyn występujących dolegliwości.

Do badania pobierana jest wydzielina z pochwy lub cewki moczowej, którą ogląda się pod mikroskopem. Można wykonać także posiew lub test PCR. Diagnostyce powinni poddać się także wszyscy partnerzy seksualni osoby, u której zdiagnozowano chorobę.

Leczenie rzęsistka pochwowego

Leczenie rzęsistka pochwowego polega na doustnym przyjmowaniu leków przeciwpierwotniakowych. Najczęściej stosowanym farmaceutykiem jest metronidazol. To środek o szerokim działaniu. Do czasu wyleczenia należy zrezygnować z kontaktów płciowych. Konieczna jest także wymiana przyborów do higieny intymnej. Całkowite wyleczenie rzęsistkowicy obserwuje się u ponad 95% pacjentów.

Leczeniu rzęsistkowicy powinny poddać się również osoby, z którymi pacjent utrzymuje kontakty seksualne. W przeciwnym wypadku może dojść do wtórnego zakażenia po zakończeniu antybiotykoterapii. Partner może być źródłem zakażenia, nawet jeśli nie występują u niego żadne dolegliwości wskazujące na obecność choroby przenoszonej drogą płciową.

Zapobieganie objawom rzęsistka pochwowego

Zakażeniu rzęsistkiem pochwowym i objawom choroby można zapobiegać. Należy unikać przygodnych i ryzykownych kontaktów płciowych bez zabezpieczenia w postaci prezerwatywy. Niewskazane jest także posiadanie wielu partnerów seksualnych jednocześnie i współdzielenie przyborów do higieny intymnej, ręczników, gąbek, bielizny osobistej oraz siadanie na deskę klozetową w publicznych toaletach. Kobiety powinny uważać także w przymierzalniach – mierzenie strojów kąpielowych lub majtek także niesie za sobą ryzyko zakażenia.

Przeczytaj też: Rzadka choroba weneryczna może "pochłaniać" genitalia. Odnotowano przypadek zachorowania w Wielkiej Brytanii

Bibliografia:

  • P. Mirmonsef i wsp., Rola bakteryjnego zakażenia pochwy i rzęsistka pochwowego w podatności na zakażenie HIV, [w:] „Dermatologia po Dyplomie” 2013; 4(3), s. 24–37.
  • A. B. Serwin, M. Koper, Rzęsistkowica – istotny czynnik ułatwiający zakażenie ludzkim wirusem upośledzenia odporności, [w:] „Przegląd Epidemiologiczny” 2013, 67, s. 131–134.

    Zobacz też film: Seks na urlopie. O jakich zagrożeniach zapominamy?

Źródło: Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 13.08.2020,
Opublikowano: 13.08.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej