Co to jest leukemia? Jak się objawia i jakie są jej przyczyny?

Fot: dizain / fotolia.com

Leukemia obejmuje różne typy białaczek, które charakteryzuje szybkość rozwoju choroby i typ nieprawidłowych komórek. Choroby tego typu często są klasyfikowane jako szpiczaki, w zależności od rodzaju białych krwinek, które tworzą komórki białaczki. Znajomość ich typu jest ważna przy wyborze odpowiedniego leczenia.

Leukemia jest pogrupowana według szybkości rozwoju choroby (ostrej lub przewlekłej) oraz rodzaju krwinek, na które wpływa (limfocyty lub mielocyty). Istnieje wiele rodzajów białaczek. Niektóre postacie są częstsze u dzieci. Inne formy występują przede wszystkim u dorosłych. Cztery główne typy białaczki to: ostra białaczka limfocytowa, przewlekła białaczka limfocytowa, ostra białaczka szpikowa i przewlekła białaczka szpikowa. Osoby z przewlekłą postacią choroby mogą nie zauważyć żadnych objawów do czasu zdiagnozowania jej w badaniach krwi. Białaczka ostra rozwija się bardzo szybko, powoduje szybkie zaburzenia ilości składników morfotycznych krwi i szpiku kostnego oraz częściej powoduje objawy, takie jak zmęczenie, krwawienia i podatność na zakażenia. Wymaga ona szybkiego i agresywnego leczenia.

Zobacz także: Białaczka przewlekła a ostra. Rozpoznawanie, leczenie i najczęstsze rodzaje nowotworu krwi u dzieci i dorosłych

Jakie objawy daje leukemia?

Objawy wszystkich form białaczki są związane głównie z proliferacją nieprawidłowych krwinek i zastępowaniem szpiku kostnego przez komórki nowotworowe. Typowe objawy białaczki mogą obejmować gorączkę, nocne poty, częste infekcje i opuchnięte węzły chłonne, które zazwyczaj nie są bolesne. Innymi potencjalnymi symptomami są: zmęczenie lub osłabienie, utrata masy ciała lub utrata apetytu, ból brzucha lub jego obrzęk oraz ból kości lub stawów. Zwykłe stłuczenia powodują purpurowe lub niebieskie plamy na skórze, a czasami czerwone plamy pod nią. Często dochodzi również do krwawienia dziąseł lub nawracających krwotoków z nosa. Jeśli komórki nowotworowe przenikają do mózgu, mogą wystąpić objawy, takie jak bóle głowy, napady padaczkowe, zaburzenia snu, utrata kontroli mięśni i wymioty.

Białaczka - jakie są rodzaje choroby? Odpowiedź znajdziesz w filmie:

Zobacz film: Białaczka - typy i objawy. Źródło: Bez recepty.

Zobacz także: Ostra białaczka limfoblastyczna (ALL) - rokowania u dzieci i dorosłych

Wystąpienie jakichkolwiek niepokojących symptomów powinno zostać skonsultowane z lekarzem. Objawy białaczki są często niejasne i niespecyficzne. Wczesne oznaki choroby przypominają przeziębienie, grypę lub inne typowe choroby układu oddechowego. Rozpoznanie białaczki może być potwierdzone dopiero po przeprowadzeniu testów medycznych.

Leukemia – przyczyny i czynniki ryzyka rozwoju choroby

Dokładna przyczyna zachorowania na białaczki nie jest poznana, ale uważa się, że dotyczy ona kombinacji czynników genetycznych, takich jak zespół Li-Fraumeni, zespół Downa, nerwiakowłókniakowatość typu 1, zespół ataksji teleangiektazji czy zespół Noonan. Ponadto może dotyczyć czynników środowiskowych, takich jak narażenie na promieniowanie, niektóre chemioterapie nowotworowe, palenie tytoniu oraz narażenie na niektóre substancje chemiczne, takie jak benzen (stosowany powszechnie w przemyśle chemicznym). Niektóre czynniki ryzyka mogą zostać zminimalizowane, ale nie gwarantuje to całkowitej ochrony przed białaczką. To, że dana osoba jest w stanie wykryć u siebie wymienione czynniki, nie oznacza, że na pewno zachoruje. Na tej samej zasadzie chory na białaczkę może nie należeć do żadnej grupy ryzyka.

Leukemia może również przenosić się na inne części ciała, w tym na:

  • płuca,
  • przewód pokarmowy,
  • serce,
  • nerki.

Leukemia – możliwości leczenia

Leczenie białaczki zależy od jej typu, stopnia zaawansowania choroby i wcześniejszej historii terapii, a także od wieku i stanu zdrowia chorego. Większość osób z białaczką jest leczona chemioterapią. Niektórzy mogą również poddawać się radioterapii i/lub przeszczepowi komórek macierzystych szpiku kostnego. Mogą one odbudować zapotrzebowanie na prawidłowe komórki krwi i pobudzić układ immunologiczny.

Ponadto stosuje się ukierunkowane leczenie farmakologiczne polegające na zastosowaniu specjalnych środków, które zatrzymują proces mnożenia się komórek nowotworowych. Podawane są one w formie jednego leku lub kombinacji farmaceutyków podawanych w postaci tabletek albo dożylnie.

W przypadku ostrej białaczki leczenie w celu powstrzymania szybkiego wzrostu komórek nowotworowych to podstawa. U osób z przewlekłą postacią białaczki limfocytarnej stosowanie środków farmaceutycznych może nie być konieczne do czasu wystąpienia objawów. Zostaną one wdrożone w momencie rozpoznania choroby.

Prawdopodobieństwo ponownego pojawienia się białaczki zależy od jej rodzaju, a także od specyficznych cech molekularnych komórek rakowych i odpowiedzi pacjenta na początkowe leczenie. Niektóre ostre białaczki można skutecznie wyleczyć.

Data aktualizacji: 23.11.2018,
Opublikowano: 03.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej