Co to jest kriochirurgia? Zastosowanie kriochirurgii w dermatologii i ginekologii

Fot: kali9 / gettyimages.com

Kriochirurgia stała się w ostatnim czasie bardzo często wykorzystywaną w lecznictwie metodą. Znalazła szerokie zastosowanie zwłaszcza w ginekologii i dermatologii. Kriochirurgia polega na zamrażaniu zmienionych chorobowo tkanek przy użyciu najczęściej ciekłego azotu lub dwutlenku węgla czy argonu.

Kriochirurgia to metoda zimnolecznictwa, która charakteryzuje się bardzo małym ryzykiem powikłań, szybkim czasem wykonywania zabiegu i krótką rekonwalescencją. Większość zabiegów cechuje również bezbolesny przebieg. Chorym towarzyszy jedynie uczucie zimna i pieczenia. Celem kriochirurgii jest wywołanie kriodestrukcji i kriozniszczenia, czyli krionekrozy, w chorej tkance. Występują trzy metody kriochirurgii: technika deep steak, natryskowa, kontaktowa.

Co to jest kriochirurgia?

Kriochirurgia to metoda krioterapii, czyli zimnolecznictwa, która polega na kontrolowanym i miejscowym niszczeniu przerośniętych lub chorych tkanek przy wykorzystaniu niskich temperatur. Ich źródłem jest w większości przypadków ciekły azot, którego temperatury mogą osiągać temperaturę od -170°C do -190°C. Drugim co do częstości używania materiałem chłodniczym jest dwutlenek węgla o temperaturze sublimacji -78,5°C. Znacznie rzadziej wykorzystywane jako kriogent, czyli chłodziwo, są podtlenek azotu czy argon.

Chłodziwo aplikuje się na daną tkankę, która schładzana jest w wyniku pobierania ciepła z ciała. Zabieg wykonywany jest przy użyciu specjalnego aparatu do kriochirurgii. Nowoczesne sondy kriochirurgiczne pozwalają na precyzyjne zamrożenie tkanek na zamierzonej powierzchni i głębokości.

Wyróżnia się trzy podstawowe metody kriochirurgii. Są nimi techniki:

  • deep steak, zwana doogniskową – zamrażanie za pomocą tamponów zanurzanych w ciekłym azocie, metoda stosowana wyłącznie w leczeniu zmian łagodnych i płytkich,
  • natryskowa, czyli spot freeze – czynnik chłodniczy to ciekły azot lub podtlenek azotu, metoda stosowana w leczeniu zmian o średnicy do 2 cm, większe ogniska leczy się etapami, dzieląc na segmenty o średnicy około 2 cm, natrysk wykonuje się z odległości 1 cm, nie wolno przesuwać wylotu gazu nad zmianą,
  • kontaktowa, zwana aplikacyjną – czynnik chłodniczy to podtlenek azotu, ciekły azot lub dwutlenek węgla, metoda pozwala na leczenie zmian osiągających kilkucentymetrową średnicę.

Zastosowanie i zalety kriochirurgii

Największą popularnością jak dotąd cieszą się kriochirurgia dermatologiczna i kriochirurgia ginekologiczna, choć coraz częściej kriochirurgia wykorzystywana jest także w onkologii, laryngologii, okulistyce, urologii, stomatologii. Zabiegi te charakteryzują się krótkim czasem wykonywania, możliwością przeprowadzenia w warunkach ambulatoryjnych, prostą i bezpieczną techniką o niskim ryzyku wystąpienia powikłań. Zaletą jest także niszczenie tkanki bez konieczności naruszania ciągłości skóry. Dzięki temu osiąga się lepszy efekt estetyczny od rezultatów uzyskanych w wyniku tradycyjnego postępowania chirurgicznego.

Dermatologiczna kriochirurgia

Kriochirurgia jest metodą dość często wykorzystywaną w codziennej praktyce dermatologicznej. W ramach kriochirurgii dermatologicznej usuwane mogą być m.in.: brodawki zwykłe, łojotokowe, płaskie, płciowe, czyli kłykciny kończyste. Dodatkowo: odciski, nagniotki, znamiona naskórkowe o charakterze rogowacenia, gruczolaki potowe i łojowe, rogowacenia słoneczne, mięczaki zakaźne, ziarniniaki obrączkowate, niektóre przypadki bliznowców, włókniaki miękkie, żylaki kończyn dolnych. Kriochirurgia użyta może być również w: niektórych przypadkach łagodnych zmian przerostowych skóry, świerzbiączki guzkowej, choroby Bowena, trądziku pospolitego, łysienia plackowatego.

Kriochirurgia dermatologiczna nie wymaga żadnego specjalnego przygotowania. Zabieg przeprowadzany może być nawet u kobiet w ciąży, osób w podeszłym wieku i dzieci. Podczas trwania zabiegu chory odczuwa delikatne pieczenie. Po zakończeniu pojawić się mogą obrzęk i rumień, które utrzymują się zazwyczaj przez kilka dni. Rzadszym powikłaniem jest pęcherz gojący się nawet do 6 tygodni. Dzięki braku nacięcia po zabiegu pozostają tzw. kosmetyczne blizny, które są elastyczne i mało widoczne.

Zobacz film i dowiedz się wszystkiego o skórze człowieka:

Zobacz film: Budowa i funkcje skóry. Źródło: 36,6.

Kriochirurgia ginekologiczna

Kriochirurgia ma duże zastosowanie w praktyce ginekologicznej. Używana jest do usuwania m.in. zmian nienowotworowych. Wadą krioterapii jest brak możliwości zbadania histopatologicznie usuwanej zmiany. Zalety kriochirurgii w ginekologii dotyczą zwłaszcza faktu, że powstałe po zabiegu blizny nie odbiegają czynnościowo od otaczających tkanek, przez co nie upośledzają funkcji rozrodczych. Nie predysponują też do zaburzenia rozwierania szyjki macicy podczas porodu. Po kilkutygodniowym okresie gojenia nie ma śladu po pierwotnych zmianach chorobowych. Przez cały okres gojenia pacjentka nie powinna współżyć. Organizm w ciągu 14 dni usuwa martwicę, dzięki czemu chroni zdrową tkankę i zapobiega zakażeniu gojącego się miejsca. Obfite wodniste upławy wymagają stosowania podpasek.

Kriochirurgia w innych specjalnościach medycznych

Coraz częściej z metod zimnolecznictwa korzysta się w laryngologii. Najczęściej wykonywana jest kriochirurgia migdałków podniebiennych, czyli ich zmniejszenie, kryptoliza migdałków i kriochirurgia małżowin nosowych, czyli konchoplastyka (zmniejszenie małżowin nosowych). Wskazaniami do zastosowania kriochirurgii w stomatologii są m.in.: naczyniaki samoistne i pojawiające się w przebiegu choroby Rendu-Oslera-Webera, afty nawracające, zapalenie opryszczkowe warg i jamy ustnej, liszaj płaski jamy ustnej, torbiel zastoinowa gruczołów ślinowych, leukoplakia, żylaki języka, włókniaki, brodawczaki.

Bibliografia:

1. Kaźmierowski M., Bowszyc-Dmochowska M., Kriochirurgia w chorobach skóry, Lublin, Czelej, 2017.

2. Gwiazda−Chojak E., Bednarz I., Łysiak K. i wsp., Wykorzystanie ciekłego azotu w leczeniu naczyniaków i leukoplakii błony śluzowej jamy ustnej, warg i języka, „Dental and Medical Problems”, 2005, 42(1), s. 59–64.

3. Toboła J., Witkowska A., Olsztyński A., Praktyczne uwagi na temat wybranych aspektów kriochirurgii zmian skórnych, „Dermatologia Kliniczna”, 2004, 6(1), s. 29–35.

4. Lubkowska A., Zastosowanie krioterapii w chorobach przewlekłych, „Family Medicine & Primary Care Review”, 2013, 15(2), s. 233–239.

Data aktualizacji: 14.01.2019,
Opublikowano: 14.01.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej