Co to jest hiperamonemia? Jak obniżyć poziom amoniaku we krwi?

Fot: Andrew Brookes / gettyimages.com

Hiperamonemia pierwotna to choroba metaboliczna związana z zaburzeniami cyklu mocznikowego. Jej leczenie opiera się na stosowaniu diety niskobiałkowej i wysokokalorycznej oraz zażywaniu leków obniżających poziom amoniaku we krwi. Nie bez znaczenia jest także intensywne nawadnianie organizmu.

Amoniak powstaje w organizmie człowieka jako produkt uboczny rozpadu białek w jelicie. Rozkładany jest w wątrobie na mocznik i glutaminę – tzw. cykl mocznikowy. Usuwany jest z organizmu wraz z moczem. Hiperamonemia oznacza podwyższony poziom amoniaku w surowicy krwi, czyli zaburzenia jego metabolizmu i procesu usuwania. W zależności od przyczyny wyróżnia się dwa rodzaje tej choroby – pierwotną i wtórną o zróżnicowanej etiologii.

Co to jest hiperamonemia?

Hiperamonemia oznacza zaburzenie metaboliczne, które charakteryzuje się zwiększonym stężeniem amoniaku we krwi. Stwierdza się ją po przekroczeniu 80 µmol/l u osób dorosłych i 110 µmol/l u noworodków. Wyróżnia się:

  • hiperamonemię pierwotną – spowodowana mutacjami genetycznymi, które odpowiadają za brak aktywności lub niższą aktywność enzymów uczestniczących w cyklu mocznikowym; najczęściej przywoływanym przykładem jest hiperamonemia typu II, czyli wrodzony niedobór OTC – transkarbamylazy ornitynowej; choroba sprzężona jest z płcią – częściej chorują mężczyźni niż kobiety; noworodek cierpiący na hiperamonemię sprawia wrażenie zdrowego dziecka zaraz po urodzeniu, a choroba daje o sobie znać często po 2–3 dniach;
  • hiperamonemię wtórną – spowodowana stanami takimi jak: lizynuryczna nietolerancja białka, zespół hiperinsulinemia-hiperamonemia, nadmierne wytwarzanie amoniaku w związku ze wzmożoną pracę mięśni, zaparcia i spowolniony pasaż jelitowy, co sprzyja nasilonej fermentacji jelitowej, infekcje bakteriami jelitowymi posiadającymi ureazę (enzym katalizujący reakcję hydrolitycznego rozkładu mocznika na amoniak i dwutlenek węgla), stosowanie niektórych leków, zespół HHH (hiperornitynemia, hiperamonemia, homocytrulinemia), niewydolność wątroby, ostre lub przewlekłe choroby nerek; może być konsekwencją zażywania używek, w tym palenia papierosów i picia alkoholu w nadmiarze; może się rozwinąć w przebiegu zespołu Reye’a.

Jak jest zbudowany i jak działa układ moczowy? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Budowa i funkcje układu moczowego. Źródło: 36,6.

Jakie są objawy hiperamonemii?

Gromadzenie amoniaku, oprócz tego, że następuje w surowicy krwi, zachodzi też w mózgu, gdyż związek ten wykazuje zdolność do przenikania bariery krew-mózg. W konsekwencji może dojść do uszkodzenia mózgu i rozwoju zmian organicznych – encefalopatii. Chore na hiperamonemię dzieci narażone są na niedorozwój intelektualny (opóźnienie umysłowe), niedowłady, opóźnienie wzrostu i porażenie mózgowe.

Wysoki poziom amoniaku w organizmie małego dziecka objawia się niską aktywnością fizyczną, brakiem reakcji na bodźce, niechęcią do jedzenia, trudnościami w ssaniu piersi, wymiotami, nudnościami, niekontrolowanymi ruchami ciała, zaburzeniami oddychania (najpierw hiperwentylacja, czyli przyspieszenie oddechu, a następnie hipowentylacja, czyli spowolnienie oddechu) lub problemami z utrzymaniem właściwej temperatury ciała.

Dodatkowo objawami nadmiaru amoniaku w organizmie w późniejszym okresie życia są m.in.: drżenie i wiotkość mięśni, bóle i zawroty głowy, splątanie, senność, zaburzenia pamięci, dezorientacja, a niekiedy odwrotnie – pobudzenie i agresja. Zdarzają się przypadki, kiedy wysoki poziom amoniaku w organizmie prowadzi do śpiączki, a nawet śmierci. Nasilone objawy hiperamonemii mogą naśladować zaburzenia psychiczne, co może znacznie utrudnić diagnostykę.

Jak obniżyć poziom amoniaku we krwi?

Bardzo duże znaczenie w leczeniu hiperamonemii ma dieta o ograniczonej podaży białek. W przypadku małych dzieci zastosowanie znajdują specjalne preparaty mlekozastępcze o podwyższonej kaloryczności. Jednakże należy mieć na uwadze, że niewłaściwie zbilansowana dieta może doprowadzić do wyniszczenia organizmu. W diecie niskobiałkowej dzienne spożycie białka nie powinno przekraczać 50 g, wówczas dostarcza około 6–10% zapotrzebowania na energię. Najlepiej wybierać białko pochodzenia zwierzęcego o wysokiej wartości biologicznej. Ponadto ważne jest intensywne nawadnianie organizmu, aby zapewnić prawidłową pracę nerek.

Jak dbać o nerki? Odpowiedź znajdziesz w naszym filmie

Zobacz film: Jak dbać o nerki? Źródło: Dzień Dobry TVN.

W leczeniu hiperamonemii stosuje się także farmakoterapię – leki zmniejszające stężenie amoniaku. Zastosowanie mają m.in.: ammonul, glycerol phenylbutyrate i preparaty zawierające fenylomaślan sodu. Niekiedy konieczna okazuje się także hemodializa. Jest to zabieg oczyszczenia krwi z toksyn i innych szkodliwych substancji, takich jak amoniak, w trakcie którego krew krąży między aparatem (tzw. sztuczną nerką) a chorym. Krew zostaje oczyszczona, kiedy przepływa przez dializator.

U chorych z ciężkim epizodem hiperamonemicznym zachodzi potrzeba hospitalizacji. Wymaga się przerwy w podaży białka na około 48 godzin. Kalorie dostarczane są dzięki dożylnym podawaniu glukozy i lipidów.

Badanie amoniaku we krwi

Badanie amoniaku we krwi wykonuje się z krwi żylnej. Próbka pobierana jest z żyły łokciowej. Ocena stężenia amoniaku we krwi znalazła zastosowanie w procesie diagnostycznym chorób wątroby i wrodzonych niedoborów enzymatycznych cyklu mocznikowego.

Prawidłowy poziom amoniaku we krwi wynosi 16–60 µmol/l (27–102 μg/dl) dla mężczyzn i 11–51 µmol/l (19–87 μg/dl) dla kobiet. U noworodków fizjologicznie stężenie amoniaku jest wyższe niż u dorosłych.

Bibliografia:

1. Palladino A.A., Stanley C.A., The hyperinsulinism/hyperammonemia syndrome, „Reviews in Endocrine and Metabolic Disorders”, 2010, 11(3), s. 171-178.

2. Gumułka W.S., Rewerski W., Encyklopedia Zdrowia. Tom 2, Warszawa, PWN, 1999.

3. Arnold-Almaraz K., Olivares-Sandoval Z., Revilla-Estivill N.F. i wsp., Management of hyperamonemia in children, “Acta Pediátrica de México”, 2005, 26(6), s. 313-324.

Jak interpretować wyniki badania krwi ? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Interpretacja wyników morfologii. Źródło: Dzień Dobry TVN.

Data aktualizacji: 30.08.2018,
Opublikowano: 30.08.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej