Co to jest hemofobia? Objawy, przyczyny i sposoby leczenia lęku przed krwią

Fot: Sashkinw / gettyimages.com

Hemofobia to jeden z rodzajów fobii, który polega na lęku przed widokiem krwi i wszystkimi innymi sytuacjami z nią związanymi. Może doprowadzić do omdlenia. Główną przyczyną jej powstania jest nieprzyjemna sytuacja z przeszłości z udziałem krwi.

Hemofobia to lęk przed krwią, który znacznie utrudnia codzienne życie zmagających się z nią ludzi. Nieprzyjemne dolegliwości mogą się pojawić podczas pobierania krwi do badań czy nawet przy niewielkim skaleczeniu. Na szczęście lęk przed krwią jest w pełni uleczalny.

Terapią zajmuje się psycholog lub psychiatra. Diagnoza opiera się przede wszystkim na bardzo dokładnym wywiadzie lekarskim. Objawy hemofobii to m.in.: zawroty głowy, nudności, wymioty, bladość skóry i nadmierna potliwość.

Co to jest hemofobia?

Słowo fobia pochodzi od greckiego terminu phóbos, co oznacza strach, lęk. Fobię definiuje się jako zaburzenie nerwicowe, które charakteryzuje się niekontrolowanym strachem przed sytuacjami lub przedmiotami niestanowiącymi realnego zagrożenia. Hemofobia to określenie, pod którym kryje się lęk przed krwią – widokiem zarówno własnej, jak i cudzej krwi, pobraniem krwi do badań, oddaniem krwi oraz wszystkimi innymi sytuacjami z nią związanymi. Termin hemofobia został użyty po raz pierwszy w 1972 roku przez amerykańskiego psychiatrę George’a Weinberga. Hemofobia okazuje się bardzo kłopotliwa w życiu codziennym, a zwłaszcza w sytuacji podjęcia leczenia i konieczności przeprowadzenia badań, w których materiałem do analizy jest próbka krwi. U osoby chorej nawet myśl o zaistnieniu sytuacji fobicznej często powoduje wystąpienie lęku antycypacyjnego, czyli tak zwanego lęku przed wystąpieniem kolejnego napadu lęku.

Przyczyny powstania lęku przed krwią

Część badaczy upatruje przyczyn powstania hemofobii w bezpośrednim lub pośrednim uczestnictwie w nieprzyjemnej sytuacji z okresu dzieciństwa bądź dorosłości z udziałem krwi. Strach pojawić się może po bolesnej operacji lub zabiegu z komplikacjami, kiedy dana osoba narażona była na obfite krwawienie. Może się rozwinąć na skutek bycia świadkiem lub ofiarą konfliktów zbrojnych czy wypadków samochodowych. Zdaniem innych lęk przed krwią może mieć podłoże genetyczne. Jest to tzw. podejście ewolucjonistyczne, które zakłada, że każdy człowiek nosi w sobie zadatki fobii, tylko nie u każdego się ona ujawnia.

Jakie są objawy hemofobii?

W sytuacji zetknięcia się z krwią u chorego na hemofobię mogą się pojawić objawy takie jak: ogólne osłabienie, bladość skóry, drżenie rąk, szczękościsk, suchość w ustach, zaburzenia oddychania, duszność, zaburzenia widzenia i słuchu, nadmierna potliwość, nudności, wymioty, zawroty głowy, bóle głowy i brzucha, drętwienie kończyn i płacz. W nagłych przypadkach lęk przed krwią może stać się przyczyną omdlenia wazowagalnego, czyli zespołu neurokardiogennego, w którym przy pionizacji chorego następuje odruchowe zwolnienie rytmu serca, spadek ciśnienia tętniczego i dochodzi do omdlenia. W sytuacjach grożących omdleniem należy zwiększać ciśnienie krwi poprzez celowe napinanie mięśni. Zaciśnięcie pięści, napięcie nóg, pleców, brzucha powoduje wzrost ciśnienia tętniczego krwi. Wystąpić mogą także skurcze toniczne mięśni kończyn i tułowia.

Na czym polega leczenie hemofobii?

Diagnozą i leczeniem hemofobii zajmuje się psycholog bądź psychiatra. Wybór specjalisty zależy od stopnia nasilenia dolegliwości. U niektórych strach wywołuje już kropla krwi, podczas gdy inni odczuwają objawy fobii dopiero przy znacznej jej ilości. W przypadkach łagodniejszych leczeniem fobii zajmuje się psycholog, a bardziej zaawansowane przypadki wymagają konsultacji psychiatrycznej. Długość leczenia determinowana jest stopniem zaawansowania i czasem trwania fobii.

Zastosowanie w leczeniu hemofobii znajduje psychoterapia. Szczególnie przydatne w tym wypadku są terapie poznawczo-behawioralne. Terapia skupia się zwłaszcza na zestawianiu chorego z czynnikami wywołującymi fobię. Postępowanie takie w nomenklaturze medycznej określa się jako desensytyzację, a powszechnie zwane jest odwrażliwianiem. Proces ten zaczyna się od konfrontowania chorego z łagodniejszymi bodźcami, po czym przechodzi się stopniowo do silniejszych. Na początku można przywoływać wyobrażanie źródła fobii, oglądać materiały z nią związane, a na końcu stosuje się rzeczywiste sytuacje związane z krwią. Za autora systematycznej desensytyzacji uważa się psychiatrę Josepha Wolpe'a.

Wykorzystać można także metodę modelowania, w czasie której osoba cierpiąca na fobię obserwuje kogoś zdrowego (modela) w trakcie wykonywania czynności, której ona sama nie jest w stanie wykonać. Widząc, że modelowi nie dzieje się krzywda, chory na fobię w mniejszym stopniu obawia się takiej sytuacji.

W ciężkich przypadkach podejmuje się także farmakoterapię z użyciem leków wyciszających chorego, które zapewnią mu uczucie wewnętrznego spokoju. Zastosowanie mają zazwyczaj leki przeciwdepresyjne z grupy SSRI (selektywne inhibitory zwrotnego wychwytu serotoniny). Takie podejście nosi nazwę leczenia kompleksowego.

W wyzbyciu się lęku przed krwią wsparcie rodziny lub przyjaciół jest równie ważne, jak właściwie prowadzona terapia. Pomocna okazuje się także nauka ćwiczeń oddechowych, które pozwalają szybciej usunąć napad lęku, lub relaksacja. Niekiedy przeprowadza się psychoedukację i dostarcza choremu wiedzy na temat obiektu wywołującego lęk. Czasami w leczeniu hemofobii stosowana jest hipnoza.

Bibliografia:

1. Ducasse D., Capdevielle D., Attal J. i wsp., Blood-injection-injury phobia: Physochophysiological and therapeutical specificities, “Encephale”, 2013, 39(5), s.. 326-331.

2. Ayala E.S., Meuret A.E., Ritz T., Treatments for blood-injury-injection phobia: a critical review of current evidence, “Journal of Psychiatric Research”, 2009, 43(15), s. 1235-1242.

Z czego składa się krew? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Z czego składa się krew? Źródło: Getty Images / iStock.

Data aktualizacji: 30.08.2018,
Opublikowano: 30.08.2018 r.

Komentarze (2)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

anonymous 07.05.2022r.

Polecam lepiej weryfikować źródła z których się pisze, ewentualnie lepiej dobierać konsultantów. Weinberg wprowadził pojęcie HOMOfobia. Nie żebym się czepiał, ale fobia krwi c a homofobia to chyba dwa zupełnie różne pojęcia... Szczerze wątpię w zapoznanie się z podaną literaturą. W przeciwnym razie w tekście nie było by jeszcze kilku innych błędów :|

Jaga79 30.08.2018r.

Mam coś takiego. Bardzo boję się widoku krwi- zarówno własnej, jak i cudzej. Kiedy muszę wykonać morfologię dostaję niemal ataku paniki.

Zobacz wszystkie 2 komentarzy
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Stres maluje się na twarzy. Jak wygląda twarz stresowa? 

Silny stres może zaburzać działanie całego naszego organizmu. Bardzo często zdarza się, że jego nadmiar odbija się na wyglądzie skóry. Co powinni zwrócić naszą uwagę? 

Czytaj więcej
Depresja po rozstaniu z partnerem – jak sobie z nią poradzić?

Depresja po rozstaniu z życiowym partnerem przydarza się wielu osobom. Czas, w którym trzeba pogodzić się z utratą – często nagłą – kogoś, z kim dzieliło się życie, marzenia i plany na przyszłość, przypomina nieco żałobę. To często poważny powód głębokiego kryzysu psychicznego.

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Co to jest stres oksydacyjny? Objawy, przyczyny, leczenie i diagnostyka

Stres oksydacyjny powstaje na skutek zaburzonej równowagi pomiędzy występowaniem wolnych rodników oraz przeciwutleniaczy. Przyczyny tego są związane z paleniem papierosów, zanieczyszczeniem środowiska, jedzeniem smażonych i wędzonych potraw oraz przewlekłym stresem. Stres oksydacyjny powoduje takie choroby, jak cukrzyca, nowotwory, miażdżyca czy reumatoidalne zapalenie stawów.

Czytaj więcej
Masz kłopoty z zasypianiem? Poznaj techniki, dzięki którym zaśniesz nawet w 10 sekund!

Oglądasz w łóżku telewizję, a może sprawdzasz coś w telefonie? Takie zachowania mogą utrudnić zasypianie. Na szczęście istnieją techniki, które pozwalają zasnąć nawet w 10 sekund. Sprawdź, jak szybko zasnąć? 

Czytaj więcej
Psychiczne i somatyczne objawy depresji – kryteria diagnostyczne

Depresja jest jednym z najczęstszych zaburzeń psychicznych, a przy tym dolegliwością współcześnie tak powszechną, że uznaje się ją za chorobę cywilizacyjną. Typowe objawy depresji to trwałe obniżenie nastroju, anhedonia i brak energii. Towarzyszą im zwykle różnego typu dolegliwości somatyczne.

Czytaj więcej
Choroba Hashimoto – objawy psychiczne. Jak zapalenie tarczycy wpływa na psychikę?

Objawy psychiczne choroby Hashimoto przypominają zaburzenia depresyjne. Początkowo osoba chora smutku, przygnębienia, niezdolności do radości, problemów ze snem i utraty energii nie wiąże z nieprawidłową pracą tarczycy. Wahania nastroju są wskazaniem do wykonania badań hormonalnych.

Czytaj więcej
Zatrucie alkoholowe – objawy i leczenie. Zatrucie alkoholem etylowym i metylowym

Zatrucie alkoholowe zaczyna się po przekroczeniu stężenia 0,3‰ alkoholu we krwi. Jego skutki mogą być bardzo poważne – w skrajnych przypadkach może skończyć się śmiercią. Osobie z objawami zatrucia alkoholowego trzeba udzielić pierwszej pomocy i bezzwłocznie skontaktować ją z lekarzem.

Czytaj więcej
10 patentów na zdrowe święta

Święta to  okres radości i beztroski. Czasem jednak przygotowania do Bożego Narodzenia bywają bardzo stresujące. Dodatkowo czas obżarstwa nie sprzyja naszemu zdrowiu... Poznajcie 10 patentów na zdrowe i spokojne święta!

Czytaj więcej