Co to jest elektrosmog? Na czym polega ochrona przed elektrosmogiem?

Fot: Animaflora / gettyimages.com

Elektrosmog rozumie się jako rodzaj zanieczyszczenia środowiska przez promieniowanie elektromagnetyczne, z którym ma się do czynienia podczas korzystania z różnego rodzaju sprzętu elektrycznego i elektronicznego, w tym codziennego użytku.

Elektrosmog to stosunkowo nowe zjawisko, na temat którego mówi się coraz częściej wraz z postępującym rozwojem technologicznym, który sprzyja powstaniu pola elektromagnetycznego. Wszechobecna elektronika nie pozostaje bez wpływu na stan zdrowia człowieka. Dlatego badacze sugerują podejmowanie określonych środków ostrożności, aby chronić się przed negatywnym działaniem pola elektromagnetycznego.

Zobacz także:

Smog – przyczyny, definicja, pomiary poziomu smogu

Przemysł i transport - jak wpływają na smog? Co powoduje smog w Polsce?

Rośliny, które zwalczają smog. Jak poprawić jakość powietrza w domu?

Co to jest elektrosmog?

Postępujący rozwój technologiczny sprawia, że trudno jest znaleźć miejsce na świecie nieskażone falami elektromagnetycznymi. Międzynarodowe Biuro Rejestracji Częstotliwości Radiowych (ang. International Frequency Registration Board, IFRB) donosi, że każdego roku zwiększa się liczba źródeł pól elektromagnetycznych. Człowiek korzysta w ciągu dnia z wielu urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Płynie z nich wiele korzyści, ale niosą za sobą także negatywne konsekwencje. Elektrosmog to nieformalne określenie smogu związanego z emisją sztucznego promieniowania elektromagnetycznego do środowiska. Alternatywnie nazywany jest smogiem elektromagnetycznym.

Dlaczego trzeba podejmować ochronę przed elektrosmogiem?

Na co dzień korzysta się z wielu urządzeń wytwarzających pole elektromagnetyczne. Występowanie tego promieniowania związane jest z napięciem czy przepływem prądu w urządzeniach codziennego użytku. Można wymienić m.in. telewizor, komputer, telefon komórkowy, kuchenkę mikrofalową, odkurzacz czy mikser. Dodatkowo narażenie na elektrosmog potęguje przebywanie w okolicy występowania masztów i nadajników GSM, trakcji wysokiego napięcia, aparatów CB-radio i stacji radarowych. Wszechobecna elektronika nie pozostaje bez wpływu na stan zdrowia człowieka. Dlatego konieczne jest podejmowanie działań chroniących przed elektrosmogiem.

Oddziałuje on na układ nerwowy, samopoczucie, wzrok i słuch. Od 2011 roku energię elektromagnetyczną uznaje się za możliwie rakotwórczą. Może ona powodować ból i zawroty głowy, zaburzenia czucia, zmiany skórne, zaburzenia koncentracji, pamięci i równowagi, bóle mięśniowe, bezsenność, objawy lękowe, zakłócenia w przepływie krwi do mózgu i podwyższenie ciśnienia krwi.

Zabezpieczenie przed elektrosmogiem

Istnieje kilka skutecznych sposobów ochrony przed elektrosmogiem w najbliższym otoczeniu. Podczas wyposażania domu w sprzęty elektryczne należy wybierać tylko te posiadające certyfikaty bezpieczeństwa CE, co oznacza, że produkt jest zgodny z dyrektywami Unii Europejskiej, oraz znak TCO, którym opatrzone są sprzęty pozytywnie ocenione pod względem ergonomii, energooszczędności i ekologii.

Produkty elektryczne powinno się ustawiać w możliwie najdalszej odległości od miejsca przeznaczonego do wypoczynku i pracy, gdzie spędza się najwięcej czasu. Warto zadbać o uziemienie w gniazdach elektrycznych i przedłużaczach. Smog elektromagnetyczny można zmniejszyć, wyłączając z prądu nieużywane sprzęty elektryczne, a nawet wietrząc pomieszczenia mieszkalne.

Telefony komórkowe promieniują, nawet kiedy się z nich nie korzysta, dlatego lepiej odłożyć telefon na stół zamiast trzymać go w kieszeni. Ponadto powinno się unikać rozmów w tłumie, gdyż promieniowanie ze znajdujących się blisko siebie aparatów nakłada się. Warto też zaopatrzyć się w słuchawki lub zestaw głośnomówiący, które umożliwiają prowadzenie rozmowy bez konieczności trzymania telefonu przy głowie. Ograniczenie elektrosmogu daje też rzadsze korzystanie z internetu bezprzewodowego na rzecz przewodowego oraz wyłączenie w telefonie funkcji bluetooth, Wi-Fi czy synchronizacji danych.

Jak eliminować elektrosmog?

W celu eliminacji elektrosmogu warto wspomagać się specjalnymi produktami. Neutralizację jego negatywnego wpływu przynosi folia ochrona wykorzystująca zasady biorezonansu. Sprawia, że fale wytwarzane przez urządzenie elektryczne dopasowują się do naturalnego wzorca pola elektromagnetycznego organizmu. Umieszcza się ją na zewnątrz urządzeń emitujących pole elektromagnetyczne. Dostępne są też przezroczyste folie okienne – tzw. anty-elektrosmog montuje się na szyby wewnątrz pomieszczeń. Kolejnym produktem są maty do spania, które są swoistym ekranem pola elektrycznego. Wykorzystują technologię ADR do ochrony ciała ludzkiego przed szkodliwym działaniem pola podczas snu. Umieszcza się je pod materacem, aby absorbowały rozproszone pole elektryczne. Popularnością cieszą się też plastry detoksykacyjne, które stosują turmalin emitujący korzystne promieniowanie podczerwone FIR. Poprawiają one częstotliwości drgań w komórkach organizmu. Można zakupić też chipy do samochodów, telefonów, a nawet uniwersalne, które neutralizują pole elektromagnetyczne. Ponadto do zestawu słuchawkowego można przypiąć małą ferrytową kulkę. Absorbuje ona fale i zapobiega przedostaniu się ich do ciała. Ochronę głowy przed promieniowaniem elektromagnetycznym dają też opaski. W ostatnich latach wynaleziono także specjalne materiały budowlane, takie jak farby, dachówki, okna, drzwi, rolety czy tynki, które blokują działanie promieni elektromagnetycznych.

Niektórzy badacze są zdania, że ograniczające działanie na pole elektromagnetyczne ma sposób odżywiania. Zalecają spożywanie: cebuli, czosnku, liści mięty, nasion ostropestu plamistego, mlecza, zielonych warzyw, kolendry, siemienia lnianego, spiruliny i chlorelli.

Zobacz film i dowiedz się więcej o smogu:

Zobacz film: co to jest smog? Źródło: Zdrowie

Bibliografia:

1. Matuszek S., Elektrosmog – eliminacja, Warszawa, Warszawska Firma Wydawnicza, 2015.

2. Grotenhermen F., Dealing rationally with electrosmog, „Pflege Aktuell”, 1997, 51(4), s. 234-238.

3. Balmori A., Electrosmog and species conservation, “Science of the Total Environment”, 2014, 496, s. 314-316.

Data aktualizacji: 24.03.2021,
Opublikowano: 24.03.2021 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej