Co to jest aspartam? Zastosowanie i skutki spożywania E951

Fot. eskymaks / Getty Images

Aspartam to chemiczny dodatek do żywności, który oznaczany jest na produktach spożywczych kodem E951. Wykorzystywany jest także w przemyśle farmaceutycznym. Wzmacnia aromat owocowy i zastępuje cukier. Substancja ta od pewnego czasu budzi społeczny niepokój. Źródłem kontrowersji wokół aspartamu jest wzrastające zainteresowanie konsumentów zdrowym stylem życia.

Mimo że aspartam został uznany przez ponad 100 organizacji zajmujących się bezpieczeństwem żywności za dozwoloną do użycia substancję, to kwestia jego stosowania jest częstym przedmiotem badań naukowych i dyskusji społecznych. Ze względu na zawartość fenyloalaniny aspartam nie może być spożywany przez chorych na fenyloketonurię. Zdaniem niektórych badaczy przyjmowanie go w nadmiarze może w przyszłości prowadzić do rozwoju wielu schorzeń. Słodzik ten ma tyle samo przeciwników, co zwolenników.

Jaki wpływ mają sztuczne słodziki na nasze zdrowie? Odpowiedź na filmie:

Zobacz film: Czy sztuczne słodziki są obojętne dla zdrowia? Źródło: Wiem, co jem

Co to jest aspartam?

Aspartam to chemiczny dodatek do żywności o wzorze sumarycznym C14H18N2O5. Ma postać białego, krystalicznego proszku. Wykazuje słabą rozpuszczalność i jest nieodporny na wysokie temperatury (traci właściwości słodzące w temperaturze 150–200°C). Aspartam jest niestabilny w środowisku kwaśnym i obojętnym alkalicznym. Na rynek został wprowadzony w ostatnim czasie tzw. aspartam mikrokapsułkowany, który okazał się stabilny w pH 3–6 i roztworach wodnych oraz odporny na ogrzewanie.

Jest estrem metylowym dipeptydu zbudowanego z dwóch reszt aminokwasowych – fenyloalaniny i kwasu asparaginowego. W organizmie człowieka ulega rozkładowi do kwasu asparaginowego, fenyloalaniny i metanolu, który w dalszych procesach utlenia się do toksycznego formaldehydu i kwasu mrówkowego. Właśnie te procesy stanowią podstawę wielu kontrowersji krążących wokół aspartamu, który dzięki złej sławie stał się najlepiej przebadanym środkiem słodzącym.

Aspartam został odkryty w 1965 roku przez chemika Jamesa M. Schlattera, który pracował nad stworzeniem leków przeciwwrzodowych. Masowa produkcja i ogólnoświatowa sprzedaż substancji rozpoczęła się w 1981 roku. Badania donoszą, że aspartam jest nawet 160–200 razy słodszy od sacharozy. Jego wartość energetyczna została oszacowana na 4 kcal/g, dlatego często nazywa się go słodzikiem bezkalorycznym. Wskaźnik ADI (ang. Acceptable Daily Intake), który oznacza akceptowane dzienne spożycie, wynosi 0–40 mg/kg masy ciała. W opinii Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (ang. European Food Safety Authority, EFSA) aspartam jest nieszkodliwy w dawkach nieprzekraczających tej wartości.

Jak na nasze zdrowie wpływają sztuczne słodziki? Dowiecie się tego z filmu:

Zobacz film: Wpływ słodzików na zdrowie. Źródło: Wiem, co jem 

Gdzie występuje aspartam?

Liczba produktów zawierających aspartam jest bardzo duża. Jest to niewątpliwie najpopularniejszy słodzik na świecie. Stosowany jest zwłaszcza w napojach bezalkoholowych, gazowanych i izotonicznych, napojach mlecznych, sokach, mrożonej herbacie, smakowych piwach i wodach. Używa się go w produkcji m.in. gum do żucia, słodzików do kawy i herbaty, dżemów, batonów, ciastek, lukrów, polew, majonezów, lodów, ketchupów, kawy rozpuszczalnej, herbaty w granulkach, niektórych sosów lub marynat, deserów, dropsów i drażetek oraz galaretek. Można go też znaleźć w wielu wędlinach, rybach, serach i rozpuszczalnym kakao. Stosowanie sztucznych środków słodzących okazało się bardzo efektywne w produkcji żywności o zredukowanej wartości energetycznej oznaczonej jako „light”.

Ostatnio pojawił się również w medykamentach. Stanowi składnik odświeżaczy oddechu, środków przeczyszczających, tabletek musujących i do ssania oraz granulatów do przygotowania roztworu doustnego np. na grypę i przeziębienie.

Czego nie warto jeść? Zobaczcie sami:

Zobacz film: Leczenie przez jedzenie - produkty, których należy unikać. Źródło: W dobrym stylu

Czy aspartam jest szkodliwy?

Szkodliwość aspartamu stanowi obecnie często podejmowany temat. Część badaczy donosi, że spożywanie go powoduje ciężkie skutki uboczne. Odpowiada za nie zwłaszcza metanol powstający w wyniku hydrolizy aspartamu, który może stwarzać bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia, ponieważ jest przekształcany w formaldehyd o działaniu rakotwórczym. Stąd też aspartam określany bywa niekiedy jako rakotwórcza słodycz. Jednak analizy nie potwierdziły jednoznacznie mechanizmu karcinogennego u ludzi, chociaż wykazano takie działanie u zwierząt doświadczalnych.

Aspartam powoduje wzrost koncentracji wapnia w mózgu, sercu, płucach, śledzionie, nadnerczach i krwi. Istnieją sugestie, że jego wysokie dawki mogą wywołać zawroty i bóle głowy, zaburzenia neurologiczne (zespół chronicznego zmęczenia i padaczkę), zmiany w mózgu, zaburzenia wzroku, a nawet ślepotę. Zdaniem części specjalistów aspartam stanowi czynnik determinujący rozwój depresji, stwardnienia rozsianego, tocznia i zaburzenia pamięci. Jego nadmierne spożycie powoduje nudności, bezsenność, problemy z oddychaniem, szumy w uszach, wysypki, częstoskurcz serca i bóle stawów. Niektórzy badacze są zdania, że aspartam spożywany przez kobiety w ciąży zwiększa ryzyko powstania wad genetycznych płodu. Jednakże wiele raportów mówiących o niekorzystnych działaniach tej substancji słodzącej nie zostało potwierdzonych. Z pewnością jest on niewskazany w zbyt dużych ilościach, podobnie jak większość produktów na świecie.

Aspartam a cukrzyca

Aspartam a cukrzyca to interesująca zależność. Mimo powszechnej krytyki tej substancji Polskie Towarzystwo Diabetologiczne i Polskie Towarzystwo Badań nad Otyłością potwierdzają bezpieczeństwo jej stosowania. Potencjalnymi nabywcami produktów słodzonych aspartamem są głównie chorzy na cukrzycę i osoby otyłe. Ponadto mają one znaczący udział w diecie osób redukujących liczbę spożywanych kalorii. Dzięki zamianie tradycyjnego cukru na słodzik można zgubić zbędne kilogramy, zachowując jednocześnie smak spożywanych posiłków. Substancje intensywnie słodzące stanowią niebagatelną alternatywę dla cukru.

Zobaczcie, jakie są fakty i mity na temat sztucznych słodzików:

Zobacz film: Fakty i mity na temat sztucznych słodzików. Źródło: Wiem, co jem i wiem, co kupuję

Bibliografia:

1. Świąder K., Waszkiewicz-Robak B., Świderski F., Substancje intensywnie słodzące – korzyści i zagrożenia, „Problemy Higieny i Epidemiologii”, 2011, 92(3), s. 392-396.

2. Koszowska A., Zubelewicz-Szkodzińska B., Wiedza i opinie studentów dietetyki i farmacji w zakresie substytutów cukru, „Journal of Ecology and Health”, 2012, 16(4), s. 198-204.

3. Zdziennicka D., Jasińska U., Produkty owocowe słodzone aspartamem, „Przemysł Spożywczy”, 1995, 49(3), s. 97.

4. Koszowska A., Dittfeld A., Nowak J. i wsp., Cukier – czy warto go zastąpić substancjami słodzącymi?, „Nowa Medycyna”, 2014, 1, s. 36-41.

5. Zdrojewicz Z., Kocjan O., Idzior A., Substancje intensywnie słodzące – alternatywa dla cukru w czasach otyłości i cukrzycy, „Medycyna Rodzinna”, 2015, 2, s. 89-93.

Data aktualizacji: 06.07.2019,
Opublikowano: 28.05.2018 r.

Polecamy

Komentarze (2)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Supernorby 22.02.2019r.

Aspartam w składzie czyli E951. Śmiercionośna, szkodliwa substancja, która w wątrobie zmienia się w gaz rakotwórczy o nazwie formaldehyd. Powoduje: raka, ślepotę, ADHD, migreny i wiele innych chorób.
Dużo szukać i czytać o naturalnej żywności, ziołach. Zamiast aspartamu czy cukru można używać np. zdrowej i smacznej stewii, miodu, melasy.

wojan50 09.12.2018r.

Niektórzy naukowcy zawsze stwierdzą to czego oczekuje zleceniodawca badań i z aspartamem jest dokładnie tak samo!

Zobacz wszystkie 2 komentarzy
Czy dieta roślinna może zmniejszyć ryzyko chorób serca?

Diety opierające się głównie lub wyłącznie na produktach roślinnych budzą coraz większe zainteresowanie. Ich zwolennicy często kierują się troską o środowisko naturalne lub prawa zwierząt. Jednak jak taki sposób żywienia wpływa na zdrowie? Czy eliminacja mięsa i innych produktów odzwierzęcych może ochronić przed chorobami serca? Wyjaśniamy. 

Czytaj więcej
Skończyłeś pięćdziesiąt lat? To warzywo powinno stać się twoim najlepszym przyjacielem

Po 50. roku życia gorzej działają nasze narządy, a niektóre procesy zachodzące w organizmie spowalniają. Na szczęście dzięki odpowiedniemu stylowi życia, a zwłaszcza diecie można temu zaradzić. Szczególnie cenne jest jedzenie porów. Dlaczego? 

Czytaj więcej
Jak stłumić nadmierny apetyt? Te sposoby ci w tym pomogą

Ciągły apetyt może się pojawić z bardzo wielu powodów. Często jest wynikiem nadmiernego stresu. Jak można sobie poradzić z potrzebą ciągłego sięgania po jedzenie?  

Czytaj więcej
Krupnik – idealna zupa na zimę. Oczyszcza jelita i wzmacnia organizm 

Krupnik to jedna z najbardziej popularnych zup. Choć ma tyle samo zwolenników, co przeciwników to stanowi jedno ze zdrowszych dań w rodzimej kuchni. Dlaczego warto jeść krupnik? 

Czytaj więcej
Witamina D3 - niedobór, dawkowanie, właściwości i działanie

Witamina D3 jest wyjątkowym związkiem chemicznym, gdyż w organizmie działa podobnie do hormonów. Jest typem witaminy D, który możemy przyjmować poprzez odżywianie oraz jako suplement diety. Zarówno jej niedobór, jak i nadmiar jest szkodliwy dla naszego organizmu.

Czytaj więcej
O której jeść śniadanie? To ważne dla naszego zdrowia 

Mówi się, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Znaczenie ma nie tylko to, co, ale i o której godzinie zjemy. Kiedy jest najlepsza pora na śniadanie?  

Czytaj więcej
Witamina B6, niedobór, objawy, jak suplementować, w czym jest 

Witamina B6 jest niezbędna do prawidłowego działania organizmu. Wspomaga przyswajanie żelaza oraz magnezu. Ma również wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego. Gdzie jej szukać i co może świadczyć o jej niedoborze?  

Czytaj więcej
Aronia — superfood na wsparcie odporności 

Owoce aronii zdobywają coraz większą popularność ze względu na swoje wyjątkowe właściwości zdrowotne i bogactwo składników odżywczych. Warto poznać nie tylko ich charakterystykę, ale także dowiedzieć się, jak skutecznie wykorzystać aronię w kuchni, aby wesprzeć swoją odporność i urozmaicić swoją dietę. 

Czytaj więcej
To warzywo może pomóc Ci uniknąć cukrzycy 

Leczenie cukrzycy nie ogranicza się tylko do przyjmowania leków. Konieczna jest także zmiana stylu życiu i diety. Zdaniem badaczy szczególnie cennym warzywem dla diabetyków jest okra. Jakie ma właściwości?  

Czytaj więcej
Adaptogeny - naturalne wsparcie dla całego organizmu

Adaptogeny to rośliny, które mają korzystny wpływ na działanie organizmu. W jaki sposób oddziałują na ciało człowieka i gdzie szukać tych wartościowych substancji?  

Czytaj więcej