Alergia wziewna jest przypadłością, która pociąga za sobą szereg nieprzyjemnych, utrudniających życie objawów. Pyłki, które unosi wiatr dostają się do oczu, gardła i wysuszonej śluzówki nosa, powodując na przykład:
- wodnisty katar i ataki kichania,
- suchy, uporczywy kaszel,
- obrzęk, świąd i zatkanie nosa,
-
łzawienie, obrzęk, uczucie swędzenia i pieczenia oczu,
-
ból i obrzęk gardła,
- gorączkę,
- problemy z koncentracją,
- uczucie ogólnego rozbicia.
Co roku Ośrodek Badania Alergenów Środowiskowych ustala tak zwany kalendarz pylenia, dzięki czemu każdy alergik może sprawdzić, jakie jest aktualne pylenie roślin w danym regionie. Warto wiedzieć, co też pyli, ponieważ dzięki temu odpowiednio wcześnie można rozpocząć przyjmowanie leków, a także dopasować codzienne aktywności, a wakacje na łonie natury przełożyć na miesiące, w których stężenie pyłków jest niższe.
Pylenie w styczniu
Mimo iż miesiące zimowe nie kojarzą się z okresem pylenia, już w styczniu można zaobserwować pewne stężenie pyłków leszczyny. Rośnie zwykle w sadach, na działkach i w lasach. Przy wyjątkowo wysokich temperaturach pyłek może pojawić się już w pierwszych dniach stycznia, jednak zwykle ma to miejsce w trzeciej dekadzie.
Stężenie pyłków leszczyny nie jest co prawda wysokie, jednak może wywołać objawy u osób z silną alergią. Okres pylenia uzależniony jest od temperatury, dlatego może występować zarówno w styczniu, jak i w lutym, marcu, a nawet pierwszej połowie kwietnia.
Co pyli w lutym
W lutym stężenie pyłków leszczyny zwykle wzrasta. Jeśli warunki pogodowe są sprzyjające (czyli temperatura jest wysoka) rozpoczyna się także pylenie olszy (zwanej również olchą) i to w znacznym stopniu nasilenia. Osoby uczulone na pyłki tej rośliny mogą zdecydowanie odczuć objawy alergii już w lutym. Olsza rośnie zwykle poza miastem lub na terenie osiedli położonych w peryferyjnych częściach miast.
W tym miesiącu rozpoczyna się także pylenie cisu, który często sadzony jest w ogrodach i parkach.
Co pyli w marcu
W marcu zwykle najbardziej intensywne jest pylenie olszy, a stężenie pyłków jest wysokie – szczególnie na terenach podmiejskich i wilgotnych. Kontakt z pyłkami olchy w marcu może wywołać silne reakcje alergiczne.
W marcu, w zależności od regionu i warunków atmosferycznych, może rozpocząć się pylenie brzozy, czyli drzewa rosnącego pospolicie w całej Polsce, topoli i wierzby.
Co pyli w kwietniu
W tym miesiącu rozpoczyna się najbardziej intensywne pylenie brzozy. Stężenie pyłków w tym czasie wynosi około 1000 ziaren na 1 metr sześcienny powietrza. Rozpoczęcie pylenia uzależnione jest od regionu – w centralnej i zachodniej Polsce pylenie może wystąpić w drugim tygodniu, a na Suwalszczyźnie i w górach pylenie rozpoczyna się pod koniec kwietnia lub nawet na początku maja (gdy wiosna jest chłodna).
W kwietniu pyli również topola i wierzba. Pylenie zaczynają grab, jesion i dęby, a często także trawa, babka, szczaw oraz zarodniki grzybów mikroskopowych z rodzaju Alternaria i Cladosporium.
Co pyli w maju
Maj to jeden z miesięcy, kiedy pylenie jest najsilniejsze, a alergicy mogą obserwować silne objawy, kataru, kaszlu, zmęczenia i łzawienia. Zwykle w tym czasie występuje najwyższe stężenie dębów, które rosną zarówno w miastach, jak i poza nimi. Występuje także spore stężenie pyłków buki. Kończy się pylenie brzozy i wierzby.
W maju intensywne jest także pylenie traw, babki, pokrzywy, szczawiu i zarodników grzybów z rodzaju Alternaria i Cladosporium.
Co pyli w czerwcu
Czerwiec jest kolejny miesiące, który dla alergików stwarza warunki wyjątkowo niesprzyjające. Jest to okres najbardziej intensywnego pylenia traw. Rozpoczyna się także pylenie żyta i trwa pylenie chwastów takich jak szczaw, pokrzywa, babka lancetowata i komosa. Obserwuje się też niewysokie stężenia czarnego bzu, lipy, platanu i rzepaku.
Nadal mogą pylić wspomniane wcześniej grzyby i często rozpoczyna się też pylenie bylicy.
Co pyli w lipcu
W lipcu wzrasta zdecydowanie stężenie pyłków bylicy (chwastu, który występuje pospolicie w całym kraju). Intensywnie pyli także pokrzywa i komosa. W dalszym ciągu intensywnie pylą trawy, które mogą stanowić spore zagrożenie dla alergików. Pylenie zaczyna jednak ustępować w połowie miesiąca.
W lipcu obserwuje się niższe stężenie pyłków szczawiu, babki lancetowatej i babki szerokolistnej.
Na ten miesiąc przypada wyjątkowo wysokie stężenie zarodników grzybów z rodzaju Alternaria i Cladosporium.
Co pyli w sierpniu
W sierpniu nadal intensywnie pyli pokrzywa, a stężenie jej pyłków w powietrzu jest bardzo wysokie. Na szczęście, dla alergików pyłki tego chwastu nie są zbyt groźne.
Poza tym osoby uczulone na pyłki bylicy mogą odczuć ich wysokie stężenie w powietrzu. Nadaw wyjątkowo mocno pylą zarodniki grzybów mikroskopowych. W powietrzu utrzymują się też pyłki komosy, traw, babki i szczawiu.
Co pyli we wrześniu
Wrzesień to miesiąc, w którym obecne są jeszcze pyłki bylicy, traw, komosy, babki, pokrzywy i ambrozji, jednak w niskim stężeniu. Z uwagi na niższe temperatury i obniżone stężenie alergenów, objawy alergii nie są już tak dokuczliwe, jak w najcieplejszych miesiącach.
Pylenie w październiku
W październiku w powietrzu mogą jeszcze pojawiać się pyłki ambrozji, bylicy, babki, szczawiu, komosy i pokrzywy, jednak w bardzo niskim stężeniu. To czas, kiedy zdecydowana większość alergików nie odczuwa już żadnych objawów alergii wziewnej wywołaniem pyleniem roślin.
Pylenie w listopadzie i grudniu
W listopadzie mogą występować jeszcze niewielkie stężenia pyłków mikroskopowych z rodzaju Cladosporium, jednak dla alergików są one już w większości przypadków nieodczuwalne. W grudniu nie odnotowuje się stężenia jakichkolwiek pyłków roślin, mogących wywoływać alergie u ludzi.