Lekarze są zgodni, że zdrowa i zbilansowana dieta to bardzo ważny element rekonwalescencji. Niestety jedzenie, które pacjenci dostają w szpitalach nie spełnia podstawowych standardów. Dlatego też bliscy osób, które przebywają w szpitalu, przynoszą im jedzenie. Co można podać choremu, a czego nie?
Różne oddziały, różne menu
W zależności od oddziału, na którym znajduje się chory może obowiązywać różne menu. Okazuje się, że najlepsze jedzenie serwowane jest na położnictwie. Dlaczego? Jak tłumaczy Katarzyna Biłous, dietetyczka kobiety w ciąży bardzo dokładnie przyglądają się oddziałom położniczym i wybierają ten, który najlepiej im pasuje. Im lepszy oddział tym więcej ma pieniędzy i może sobie pozwolić na serwowanie lepszych posiłków. W sytuacji, gdy pacjent trafia do szpitala nagle - takiej możliwości już nie ma.
Czym karmić chorego?
Mimo że szpitalne jedzenie pozostawia wiele do życzenia, to zawiezienie choremu pizzy czy kebaba to bardzo kiepski pomysł. Dlaczego? Osoba, która przebywa w szpitalu potrzebuje zdrowego i pełnowartościowego jedzenia, najlepiej domowego. Fast foody, do których należy zaliczyć kebab i pizzę, poza pustymi kaloriami, nie mają w sobie praktycznie żadnych wartościowych substancji.
Najlepszym rozwiązaniem będzie domowa zupa np. warzywna. Choremu można przynieść także bardziej treści posiłek, jednak zanim to zrobimy powinniśmy wcześniej porozumieć się z lekarzem i dokładanie dowiedzieć się, co wolno, a czego lepiej nie podawać choremu. Warto choremu przynieść także owoce. Trzeba jednak pamiętać, że chory nie ma możliwości obrania czy odgrzania sobie posiłku. Tym samym jedzenie powinno być gotowe do jedzenia od razu. Co jeszcze można przynieść choremu do jedzenia? Dowiecie się tego z powyższego filmu!