Nos to pierwsza ochrona organizmu przed drobnoustrojami. Każdego dnia nos filtruje niemal 20 tysięcy litrów powietrza i oczyszcza je z bakterii oraz wirusów. Kiedy pojawia się katar mechanizm ten zostaje zaburzony. Mimo że cieknący nos wydaje się błahą dolegliwością, to nie można go lekceważyć. Nieleczony może prowadzić m.in. do zapalenia zatok. Jednak katar katarowi nie równy. W zależności od schorzenia może zmienić się jego konsystencja, a nawet kolor. Co oznacza żółty, biały lub zielony kolor kataru?
Zobacz także: Cała prawda o katarze! Sprawdź swoją wiedzę i obal popularne mity
Kolor ma znaczenie
Przezroczysty i bardzo wodnisty katar najczęściej towarzyszy alergii, może być również pierwszym objawem infekcji (zwłaszcza ostrej wirusowej). Jeśli w organizmie zaczyna rozwijać się choroba katar po kilku dniach staje się gęsty. Co gorsza taka wydzielina jest trudna do usunięcia, zalega w zatokach i często spływa do gardła, co może przełożyć się na problemy z mówieniem, a nawet ból gardła.
Wraz z postępem choroby kolor kataru się zmienia i przybiera żółtą barwę. Zazwyczaj takie zabarwienie wydzieliny z nosa pojawia się przy infekcjach wirusowych. Katar najczęściej zmienia swoją barwę po 2-3 dniach od wystąpienia pierwszych objawów infekcji.
Przy niektórych dolegliwościach wydzielina z nosa jest żółto-zielona lub zielona. Przyjęło się uważać, że zielone zabarwienie wydzieliny świadczy o nadkażeniu bakteryjnym. Nie jest to jednak do końca prawda. Kolor wydzieliny w dużej mierze zależy od tego, jak długo utrzymuje się infekcja. Jeśli trwa ona dłużej niż siedem dni - niezależnie od tego, co ją wywołało - wydzielina może nabrać zielonego zabarwienia.
Czasem zielono-żółta wydzielina z nosa może towarzyszyć polipom nosa, zapaleniu oskrzeli lub zapaleniu zatok.
Katar - jak sobie z nim poradzić?
Sposobów na leczenie kataru jest wiele. Jednym z nich będzie sięgniecie po spray do nosa. Warto to zrobić w pierwszych dniach infekcji, dzięki temu katar szybko minie i uda się uniknąć postępu choroby. Co wybrać? Dobre spraye do nosa powinny nawilżać, obkurczać śluzówkę nosa, zmniejszać obrzęk oraz produkcję wydzieliny.
W pierwszej kolejności warto sięgnąć po spray Otrivin Regeneracja, który ma potrójne działanie: nie tylko szybko odblokowuje nos, ale także głęboko go nawilża i regeneruje błonę śluzową nosa.
Otrivin Regeneracja zawiera połączenie dwóch aktywnych składników ksylometazoliny i dekspantenolu. Ksylometazolina szybko zmniejsza obrzęk, odblokowuje nos i pozwala swobodnie odetchnąć. Dekspantenol głęboko nawilża błonę śluzową nosa i przyspiesza jej gojenie. Co ważne, zapobiega też wysuszeniu śluzówki nosa.
Jeśli katar jest bardziej intensywny i zaczynają pojawiać się objawy zapalenia zatok (poza katarem, chorobie towarzyszą ucisk i ból głowy, wysoka temperatura) warto sięgnąć po Otrivin Katar i Zatoki. Lek ten zmniejsza przekrwienie i obrzęk błony śluzowej nosa i szybko przynosi ulgę w bólu zatok (zaczyna działać już w ciągu dwóch minut). Co ważne jego działanie trwa aż do 12 godzin.
Spray na katar - jak go używać?
Przed pierwszą aplikacją trzeba sprawdzić, czy pompka w sprayu działa prawidłowo. Dlatego pierwszą dawkę leku należy wypuścić w powietrze. Następnie po dokładnym oczyszczeniu nosa można podać lek. Przy aplikacji głowa powinna być delikatnie pochylona do przodu. Dozownik trzeba włożyć do jednej dziurki i nacisnąć pompkę.
Partnerem tematu jest Otrivin.
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.