Co oznacza ból gardła przy przełykaniu? Przyczyny i sposoby leczenia dolegliwości

Fot: Diy13 / gettyimages.com

Ból gardła przy przełykaniu może być spowodowany przez wiele czynników. Za dolegliwość tę mogą odpowiadać zwłaszcza angina ropna, ropień języka i okołomigdałkowy, rak gardła, ciało obce w gardle, choroba refluksowa przełyku lub choroba Leśniowskiego-Crohna.

Ból gardła przy przełykaniu jest jedną z najczęstszych dolegliwości, na jaką skarżą się pacjenci. Częstą przyczyną tego stanu jest choroba refluksowa przełyku, która stanowi nierzadki problem w praktyce lekarza rodzinnego. Ponadto powszechnym podłożem bólu gardła przy przełykaniu jest stan zapalny rozwijający się na podłożu infekcyjnym.

Ostry ból gardła przy przełykaniu – dysfagia

Przyczyną ostrego bólu gardła przy przełykaniu może być dysfagia, czyli zaburzenia połykania. Choroba ta charakteryzuje się utrudnionym przechodzeniem pokarmu z jamy ustnej przez przełyk do żołądka. Jej przyczyny są bardzo liczne. Do jej powstania predysponują stan zapalny, zwężenie mechaniczne i uszkodzenie przewodnictwa nerwowo-mięśniowego.

Objawy typowe dla dysfagii, oprócz bólu gardła podczas przełykania, stanowią: uczucie pieczenia i palenia za mostkiem, odruchy wymiotne, dławienie, kaszel, utknięcie kęsa pokarmowego w gardle, przedostanie się pokarmu do nosa i aspiracja jedzenia do dróg oddechowych. Zaburzenia połykania dzieli się na:

  • dysfagię ustno-gardłową – ruch kęsa pokarmowego jest zaburzony brakiem koordynacji fazy ustnej i gardłowej,
  • dysfagię mechaniczną – występuje przeszkoda organiczna w obrębie jamy ustnej, gardła czy przełyku,
  • dysfagię czynnościową – występuje w przebiegu nerwic czy schorzeń somatycznych bez podłoża organicznego,
  • odynofagię – bolesne połykanie zaburzające fazę ustną, gardłową i przełykową.

Leczenie zaburzeń połykania zależy od miejsca i przyczyny je wywołującej oraz od stopnia ich zaawansowania.

Zobacz film i poznaj sprawdzone sposoby leczenia bólu gardła

Zobacz film: Jak pozbyć się bólu gardła? Źródło: Wiem co kupuję.

Choroba refluksowa przełyku przyczyną bolącego gardła przy przełykaniu

Choroba refluksowa przełyku jest częstą przyczyną bolącego gardła przy przełykaniu. Refluks żołądkowo-przełykowy polega na zarzucaniu kwaśnej treści pokarmowej z żołądka do górnego odcinka przewodu pokarmowego. Spowodowany jest niesprawnością zwieracza dolnego przełyku. Często rozwija się po ciąży i operacji achalazji przełyku, zakażeniu wirusem opryszczki, urazach mechanicznych, a także u osób palących i otyłych.

Objawy towarzyszące refluksowi stanowią: zgaga (uczucie pieczenia za mostkiem promieniujące do gardła), ból gardła przy przełykaniu, odbijanie, mdłości, ból w klatce piersiowej, zaburzenia połykania i oddychania, wymioty, czkawka, brak apetytu, ślinotok i uczucie pełności w brzuchu.

W złagodzeniu objawów pomocne jest zwłaszcza leczenie niefarmakologiczne. Polega ono na zmianie nawyków żywieniowych. Konieczna jest dieta lekkostrawna oraz spożywanie częstych i małych porcji posiłków. Po jedzeniu należy unikać przyjmowania pozycji leżącej. Nierzadko stosuje się farmakoterapię opartą na inhibitorach pompy protonowej.

Silny ból gardła przy przełykaniu – zapalenie migdałków

Silny ból gardła przy przełykaniu może pojawić się podczas zapalenia migdałków. Zapalenia gardła i migdałków w 70–85% u dzieci i w 90–95% u dorosłych spowodowane są zakażeniami wirusowymi. Niekiedy czynnikiem sprawczym są bakterie, głównie paciorkowce beta hemolizujące grupy A. Jest to typowa dolegliwość okresu zimowego i wczesnowiosennego. Do rozwoju choroby predysponuje osłabienie i przemęczenie organizmu.

W przypadku bakteryjnego podłoża choroby obserwuje się: ból brzucha, nudności, wymioty, wysoką gorączkę z dreszczami, silny ból gardła utrudniający połykanie, wybroczyny na błonie śluzowej podniebienia, naloty włóknikowe w kryptach migdałków, tkliwe, powiększone węzły chłonne podżuchwowe i szyjne przednie. Etiologię wirusową powinny sugerować: katar, kaszel, biegunka, chrypka, bóle mięśniowe, zapalenie spojówek oraz afty na błonie śluzowej gardła i jamy ust. Zapalenie gardła wywołuje ból przy przełykaniu śliny.

Co zrobić, gdy boli gardło przy przełykaniu podczas anginy?

Terapia anginy determinowana jest rodzajem infekcji, która ją wywołała. W przypadku bakteryjnego podłoża choroba jest leczona antybiotykami. Szczególnie polecana jest penicylina, ponieważ nie ma paciorkowców na nią odpornych. Podczas anginy wskazane jest leżenie w łóżku, zwłaszcza gdy nagłemu początkowi choroby towarzyszy wysoka temperatura, sięgająca 40°C. Niezbędne jest zachowanie odpowiedniej higieny jamy ustnej.

Chorzy na anginę powinni dbać o nawodnienie organizmu. Powinno się wypijać duże ilości mineralnej lub przegotowanej wody, która nie spowoduje dodatkowego podrażnienia gardła. Charakterystyczny dla anginy silny ból gardła utrudnia przełykanie, dlatego powinno się unikać pikantnych i bardzo gorących potraw. Zaleca się wprowadzenie na czas choroby diety półpłynnej lub rozdrobnionej. Nie powinno się spożywać zimnych napojów i lodów. Warto płukać gardło ziołowymi mieszankami na bazie rumianku, tymianku i wody utlenionej. Trzeba zastosować także środki uśmierzające ból, przeciwzapalne i przeciwgorączkowe.

Choroba nowotworowa gardła – jednostronny ból gardła przy przełykaniu

Jednostronny ból gardła przy przełykaniu początkowo o stałym nasileniu, z czasem narastający może być oznaką choroby nowotworowej. Objawy raka gardła przypominają symptomy infekcji górnych dróg oddechowych i z tego powodu często są lekceważone. Rak gardła może być zlokalizowany w górnej, środkowej i dolnej części gardła. Ból gardła przy przełykaniu nierzadko promieniujący do ucha stanowi objaw typowy dla raka krtaniowej części gardła, czyli gardła dolnego.

Jak działa układ oddechowy? Zobacz film i przekonaj się co wiesz o tym układzie  

Zobacz film: Budowa i funkcje układu oddechowego. Źródło: 36,6.

Bibliografia:

1. Dziekiewicz M., Radzikowski A., Angina paciorkowcowa – zasady diagnostyki i leczenia, „Pediatria i Medycyna Rodzinna”, 2016, 12(2), s. 141–149.

2. Wiskirska-Woźnica B., Wprowadzenie do dysfagii jako problemu wielospecjalistycznego, „Otorynolaryngologia”, 2016, 15(2), s. 59–62.

3. Terlikiewicz J., Makarewicz R., Zaburzenia połykania, „Polska Medycyna Paliatywna”, 2003, 2(1), s. 31–38.

4. Czerwionka-Szaflarska M., Romańczuk B., Choroba refluksowa przełyku u dzieci i młodzieży, „Forum Medycyny Rodzinnej”, 2010, 4(1), s. 26–31.

5. Dudkowiak R., Poniewierka E., Rola diety i stylu życia w leczeniu choroby refluksowej przełyku, „Family Medicine & Primary Care Review”, 2012, 14(4), s. 586–591.

6. Kalicki B., Milart J., Wachnicka‑Bąk A. i wsp., Ból gardła – kiedy leczenie objawowe jest wystarczające?, „Pediatria i Medycyna Rodzinna”, 2012, 8(2), s. 107–110.

7. Rygalski M., Zawisza E., Sprawdzone metody leczenia bólu gardła, „Lek w Polsce”, 2015, 25(8), s. 12–17.

Data aktualizacji: 13.12.2018,
Opublikowano: 27.06.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej