Co może powodować swędzenie szyi? Chora tarczyca, reakcja alergiczna, tło nerwowe…

Fot: champja / gettyimages.com

Swędzenie szyi to objaw, z którym najlepiej zgłosić się na konsultację do dermatologa. Świąd spowodowany może być zewnętrznym podrażnieniem naskórka, ale i objawem stanu chorobowego narządów wewnętrznych, a najczęściej niedoczynności tarczycy, kiedy mechanizmy odpowiedzialne za natłuszczenie i nawilżenie skóry zwalniają.

Swędzenie szyi może mieć rozmaite podłoże i nie zawsze świadczy o stanie chorobowym. Może być konsekwencją niedostatecznego nawilżenia skóry, pojawić się na skutek częstego noszenia ciasno zapiętych wokół szyi koszul lub golfów. Świąd szyi bywa też objawem reakcji alergicznej czy grzybicy, wszawicy, liszajca zakaźnego, rogowacenia ciemnego. Pojawić się może na skutek zmian hormonalny lub być następstwem narażenia na silny stres.

Swędzenie szyi – reakcja alergiczna

Swędzenie szyi stanowić może jeden z objawów reakcji alergicznej. Czynnikiem uczulającym bywają często kosmetyki do mycia lub środki piorące. Wówczas do codziennej higieny powinno się stosować glicerynowe lub szare mydło hipoalergiczne. Z kolei do prania wybierać warto przetestowane dermatologicznie proszki. Dodatkowo wskazane jest pranie w specjalnym programie o dodatkowym płukaniu i wydłużonym czasie, w wyższej temperaturze. Z kolei w przypadku, gdy swędzenie szyi pojawia się tylko podczas noszenia wykonanej z konkretnego materiału odzieży, możliwa jest alergia na daną tkaninę lub zawarty w niej barwnik. Wówczas nie należy zakładać odzieży z danego tworzywa.

Swędzenie szyi i dekoltu może być reakcją alergiczną na któryś ze składników biżuterii. Najczęściej mówi się o uczuleniu na nikiel. Wówczas swędzeniu szyi towarzyszą też inne objawy alergicznego kontaktowego zapalenia skóry, takie jak zaczerwienienie, wysypka, a w niektórych wypadkach także obrzęk. Nie powinno się zakładać łańcuszków wykonanych z materiałów źle tolerowanych przez organizm. Niekiedy konieczne staje się zażywanie środków zawierających przeciwzapalne kortykosteroidy.

Jakie objawy może dawać chora tarczyc? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Jak rozpoznać, że tarczyca choruje? Źródło: Stylowy Magazyn.

Swędzenie szyi a choroby tarczycy

Swędzenie szyi i choroby tarczycy to nierozerwalne połączenie. Jednym z objawów niedoczynności tarczycy jest sucha, swędząca, szara, zimna, łuszcząca się, szorstka skóra. Pojawić się mogą także charakterystyczne przebarwienia, przez które skóra wygląda na niedomytą. W niedoczynności tarczycy czynność wydzielnicza gruczołów potowych i łojowych jest znacznie zmniejszona. Dolegliwości te towarzyszą chorobie Hashimoto, która po raz pierwszy została opisana w 1912 r. przez japońskiego anatomopatologa i chirurga Hakaru Hashimoto. To przewlekłe, autoimmunologiczne zapalenie tarczycy, choroba z autoagresji, która powstaje na skutek błędu układu immunologicznego powodującego, że organizm zwraca się przeciwko sobie. U chorych na hashimoto występuje zwiększone ryzyko rozwoju chorób dermatologicznych, którym towarzyszy swędzenie skóry, np. nadmiernego rogowacenia skóry czy pęcherzycy zwykłej. Chorzy muszą też uważać na rany i zadrapania, ponieważ mogą się one trudno goić.

Swędzenie szyi – podłoże psychiczne

Przyczyny swędzenia szyi mogą mieć podłoże nerwowe. Silne emocje niejednokrotnie powodują świąd szyi, a niekiedy i całego ciała. Długotrwale doświadczane napięcie emocjonalne może powodować stany zapalne, które wywołują uczucie swędzenia. Dodatkowo potęgować mogą objawy wcześniej nabytych chorób skóry. Osoby obciążone genetycznie atopowym zapaleniem skóry w wyniku silnego stresu szybciej odczuwają przejawy tej choroby. Oprócz bezpośredniego działania stresu na skórę może on oddziaływać też pośrednio, budząc zachowania obsesyjno-kompulsywne w postaci ciągłego drapania.

Swędzenie skóry jako schorzenie psychosomatyczne wymaga często pomocy psychologa. Nieodzowne znaczenie ma ograniczenie ekspozycji na bodźce stresowe i nauka radzenia sobie ze stresem. Dobrym sposobem są ćwiczenia oddechowe czy muzykoterapia, które nie dość, że przyspieszą ustąpienie objawów, to ograniczają częstotliwość pojawiania się swędzenia skóry na tle nerwowym.

Swędzenie szyi przez niedopasowaną odzież

Swędzenie szyi i karku spowodowane może być częstym noszeniem golfów lub ciasno zapiętych wokół szyi koszul bądź też metek odzieżowych. Dochodzi wówczas do stałego ocierania szyi oraz wysuszenia znajdującej się tam skóry, co wywołuje świąd i zaczerwienienie. Drapanie powoduje naruszenie ciągłości naskórka i podrażnienia, a w efekcie stan zapalny i nasilenie niekomfortowych objawów. Zaleca się noszenie lekkiej, przewiewnej odzieży i unikanie ubrań obcisłych i wełnianych. Warto też korzystać z emolientów czy innych preparatów ochronno-pielęgnujących, które nawilżą skórą i będą działały przeciwświądowo.

Dlaczego skóra swędzi? Odpowiedź znajdziesz w filmie:

Zobacz film: Świąd skóry. Źródło: 36,6.

Swędzenie szyi – inne przyczyny

Swędzenie szyi to jeden z objawów pojawiających się w przebiegu liszajca zakaźnego. Choroba ta występuje najczęściej u dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Ma bakteryjne podłoże, a czynnik etiologiczny stanowią paciorkowce lub gronkowce. W grupie podwyższonego ryzyka zachorowania znajdują się diabetycy, osoby z zaburzona pracą nerek czy tarczycy. Oprócz świądu choroba objawia się niewielkimi grudkami, które przekształcają się w nadżerkę pokrytą cienkim, lśniącym, zabarwionym na żółto, strupem. Zmiany skórne ustępują zwykle bez pozostawiania blizn.

Świąd szyi dokucza często kobietom w okresie menopauzy, kiedy produkcja estrogenów zanika. Hormony te odpowiadają w dużej mierze za kondycję kobiecej skóry – elastyczność, nawilżenie, sprężystość. Skóra staje się cieńsza i wysuszona, co wywołuje swędzenie. Pojawienie się świądu na szyi może świadczyć również o rozwijającej się chorobie nowotworowej w tej okolicy. Sygnałem toczącego się procesu nowotworowego może być świąd przewlekły, który trwa powyżej 6 tygodni.

Data aktualizacji: 19.12.2018,
Opublikowano: 19.12.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej