Co może oznaczać ból brzucha w ciąży? Jak sobie z nim radzić?

Bóle brzucha w ciąży mogą być z jednej strony symptomem ostrzegawczym i wówczas często wymagają pilnych badań diagnostycznych, z drugiej zaś stanowić naturalny objaw zmian, które zachodzą w czasie ciąży w organizmie kobiety, lub zwiastować poród.

Bóle brzucha są jednym z najpowszechniej zgłaszanych przez pacjentów objawów, nierzadko także przez ciężarne kobiety. Analizując tą dolegliwość, należy w szczególności zwrócić uwagę na cechy charakterystyczne bólu brzucha w ciąży, takie jak jego lokalizacja, promieniowanie, charakter, natężenie, objawy towarzyszące oraz czynniki nasilające lub łagodzące dolegliwości.

Ból brzucha w ciąży

Ból brzucha w ciąży jest przede wszystkim objawem ostrzegawczym, który wyzwala reakcje odruchowe, autonomiczne, motoryczne i emocjonalne. Odczuwany jest, tak jak każdy inny ból, w sposób subiektywny i indywidualny.

Zaparcia przyczyną bólu brzucha u ciężarnych

Bóle brzucha w ciąży mogą mieć rozmaite podłoże. Częstą przyczyną, zwłaszcza przewlekłych dolegliwości, są powszechnie występujące u ciężarnych zaburzenia motoryki i choroby czynnościowe przewodu pokarmowego. Wiele przyszłych mam zmaga się z problemem zaparć. Pojawiają się one od początku ciąży i trwają nierzadko do jej ukończenia. Są wynikiem wydłużenia pasażu żołądkowo-jelitowego pod wpływem działania progesteronu i zwiotczenia mięśni dna miednicy.

W jaki sposób radzić sobie z bólem brzucha wywołanym przez zaparcia? Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca stosowanie diety bogatej w naturalny błonnik i spożywanie dużej ilości płynów, a zwłaszcza niegazowanej wody mineralnej. Należy wykluczyć z jadłospisu ciężkostrawne, tłuste, mocno przyprawione posiłki i ograniczyć spożycie białego pieczywa, ziemniaków czy makaronu. Warto wspomagać się preparatami farmakologicznymi pochodzenia roślinnego, których celem jest pobudzenie perystaltyki jelit i zmiękczenie zalegającej w nich treści pokarmowej.

Zobacz także: Jakie dolegliwości pojawiają się u kobiet w ciąży?

Zobacz także: Typowe dolegliwości w ciąży. Źródło: 36,6.

Co może oznaczać ból brzucha w ciąży po prawej stronie?

Ból zlokalizowany w górnym kwadrancie brzucha, w okolicy prawego podżebrza może być objawem chorób dróg żółciowych. Schorzeniem charakteryzującym się bólem brzucha po prawej stronie w ciąży jest cholestaza wewnątrzwątrobowa ciężarnych (Intrahepatic Cholestasis of Pregnancy – ICP).

Przyczyny wewnątrzwątrobowego zastoju żółci nie są do końca poznane. Jednakże za jego bezpośrednią przyczynę uważa się wzrost poziomu estrogenów i progesteronu u ciężarnych, a najwyższą ich wartość stwierdza się w 3 trymestrze. Ponadto rozpoznaje się go częściej w ciążach mnogich. Cholestaza wewnątrzwątrobowa ciężarnych jest poważnym powikłaniem ciąży. Należy wcześniej ją ukończyć, gdy tylko płód osiągnie dojrzałość, aby zapobiec zgonom wewnątrzmacicznym.

Ból z prawej strony brzucha w ciąży – zapalenie wyrostka robaczkowego

Ból po prawej stronie brzucha w ciąży, który po kilku godzinach umiejscawia się zwłaszcza w dolnych kwadrantach brzucha, w okolicy prawego dołu biodrowego, może oznaczać zapalenie wyrostka robaczkowego. Ból ma charakter stały i towarzyszą mu objawy takie jak: brak apetytu, nudności, wymioty, zatrzymanie gazów i stolca, podwyższona temperatura ciała i bolesność uciskowa brzucha.

Schorzenie to uważane jest za najczęstsze niepołożnicze wskazanie do pilnej operacji u ciężarnych. Szacuje się, że stanowi 25% takich interwencji chirurgicznych. Możliwe jest przeprowadzenie appendektomii laparoskopowej. Często konieczna jest antybiotykoterapia, a nawet rozwiązanie ciąży przez cięcie cesarskie. Zachorowalność na zapalenie wyrostka w ciąży wynosi 1:500 do 1:2000 i nie różni się w zależności od jej etapu. Badania dowodzą, że u przyszłej matki zmienia się położenie wyrostka robaczkowego.

Ból w dole brzucha w ciąży – zapalenie pęcherza moczowego

Ból brzucha na dole w ciąży, w okolicy nadłonowej może występować w przypadku chorób układu moczowo-płciowego, takich jak zapalenie pęcherza moczowego. Ciąża zwykle opóźnia rozpoznanie, ponieważ objawy takie jak częstomocz, naglące parcie, ból brzucha i podbrzusza obserwuje się także podczas prawidłowej ciąży. Leczenie przeciwdrobnoustrojowe trwa 3–7 dni. Zaleca się takie same leki jak w przypadku bezobjawowego bakteriomoczu.

Ból w dole brzucha w ciąży w 2 i 3 trymestrze – ostre odmiedniczkowe zapalenie nerek

Ból w dole brzucha w ciąży w 2 i 3 trymestrze może wskazywać na ostre odmiedniczkowe zapalenie nerek. Według danych statystycznych stan ten występuje częściej u kobiet ciężarnych. Szacuje się, że dotyczy 2% przyszłych mam. Terapia nie odbiega bardzo od sposobu leczenia kobiet niebędących w ciąży. Trwa zwykle 7–10 dni.

Ostre odmiedniczkowe zapalenie nerek rozwija się na przełomie 2 i 3 trymestru ciąży. Sprzyja mu utrudniony odpływ moczu i zmiany zachodzące w drogach moczowych ciężarnych. Charakterystycznymi objawami choroby są: ból w podbrzuszu, gorączka, bóle w okolicy lędźwiowej, dreszcze, nudności, bóle głowy i wymioty.

Przyczyny bólu brzucha w ciąży z lewej strony

Ból zlokalizowany po lewej stronie brzucha w ciąży, w dolnym kwadracie może świadczyć o ciąży pozamacicznej. Dochodzi wtedy do zagnieżdżenia komórki jajowej poza jamą macicy. W ostatnich latach częstość jej występowania wykazuje tendencję wzrostową – wynosi 1,5–2%. Każdy przypadek ciąży ektopowej stanowi stan zagrożenia życia dla kobiety ciężarnej. Jej objawami są: silne bóle brzucha, krwawienie z dróg rodnych, guz w okolicy przydatków, tkliwość powłok brzusznych i płyn w zatoce Douglasa.

Zobacz także: Jak działa układ pokarmowy i co może zaburzyć jego funkcjonowanie?

Zobacz film: Jak zbudowany jest układ pokarmowy? Źródło: 36.6.

Bibliografia:

1. Celińska A., Cholestaza wewnątrzwątrobowa ciężarnych, „Nowa Medycyna”, 2000, 8, s. 45–48.

2. Stukan M., Kruszewski W.J., Dudziak M. i wsp., Zapalenie wyrostka robaczkowego i choroby pęcherzyka żółciowego jako stany ostre wymagające pilnej interwencji chirurgicznej u kobiet w ciąży, „Ginekologia Polska”, 2013, 84, s. 1045–1050.

3. Hryniewicz W., Holecki M., Rekomendacje diagnostyki, terapii i profilaktyki zakażeń układu moczowego u dorosłych, Warszawa, Narodowy Instytut Leków, 2015.

4. Praca zbiorowa, Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie opieki przedporodowej w ciąży o prawidłowym przebiegu, Poznań, Polskie Towarzystwo Ginekologiczne, 2011.

5. Kaczka A., Małecka-Panas E., Bóle brzucha, „Pediatria i Medycyna Rodzinna”, 2011, 7(1), s. 9–16.

6. Sowa M., Smuczyński W., Senterkiewicz L. i wsp., Ciąża ektopowa – czynniki ryzyka, diagnostyka i leczenie, „Journal of Education, Health and Sport”, 2015, 5(11), s. 311–320.

Data aktualizacji: 13.12.2018,
Opublikowano: 26.06.2018 r.

Polecamy

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Janek 27.06.2018r.

Czy to prawda?

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Coś jest nie tak z twoją trzustką? Ten znak zauważysz w toalecie 

Większość z nas nie zwraca uwagi na wygląd stolca, a szkoda, bo może on być źródłem cennych informacji na temat naszego zdrowia. Ten tłuszczowy niekiedy świadczy o problemach z trzustką. Ale nie tylko. Co jeszcze może oznaczać? 

Czytaj więcej
Hashimoto zobaczysz na twarzy. Po tych objawach rozpoznasz tę chorobę

Problemy z tarczycą, choć pojawiają się u obu płci, to znacznie częściej diagnozowane się u kobiet. Co ciekawe, pierwsze sygnały świadczące o tym, że gruczoł nie działa prawidłowo, da się zauważyć na twarzy. Na co zwrócić uwagę? 

Czytaj więcej
Miała płuca jak u 80-latki, ignorowała wczesne objawy 

POChP to groźna choroba płuc. Niestety wielu pacjentów bagatelizuje pierwsze objawy choroby i zgłasza się do lekarza zbyt późno. Tak było w przypadku pewnej Brytyjki. 

Czytaj więcej
Objawy COVID-19 są niespecyficzne. Liczba pozytywnych tekstów rośnie

Eksperci alarmują, że rośnie liczba pacjentów z COVID-19. Co więcej, obecnie dominujący wariant koronawirusa SARS-CoV-2 wywołuje mało charakterystyczne objawy, które łatwo pomylić ze zwykłą infekcją górnych dróg oddechowych.  

Czytaj więcej
Budzą cię w nocy koszmary? Twój organizm chce ci coś powiedzieć

Sen służy odpoczynkowi i regeneracji. Niestety czasem zdarza się, że jest zakłócany przez koszmary. Skąd się biorą? Czy ich występowanie powinno nas niepokoić? 

Czytaj więcej
Brak witaminy D w organizmie. Jakie mogą być konsekwencje? 

Witamina D to jedna z ważniejszych substancji dla naszego organizmu. Jej niedobór może być groźny i powodować szereg problemów ze zdrowiem. Co się może stać, jeśli mamy zbyt mało tej witaminy?  

Czytaj więcej
Inercja senna. Bezwład i brak skupienia po przebudzeniu to jedne z objawów 

Inercja senna pojawia się tuż po przebudzenia. Objawia się uczuciem osłabienia i dezorientacji. Powoduje również opóźnienie reakcji. Czy stanowi zagrożenie dla zdrowia?  

Czytaj więcej
Stres maluje się na twarzy. Jak wygląda twarz stresowa? 

Silny stres może zaburzać działanie całego naszego organizmu. Bardzo często zdarza się, że jego nadmiar odbija się na wyglądzie skóry. Co powinni zwrócić naszą uwagę? 

Czytaj więcej