Co leczy proktolog? Jak odbywa się badanie u proktologa?

Fot: romanets_v / stock.adobe.com

Lekarz proktolog (lub chirurg proktolog) zajmuje się chorobami końcowego odcinka jelita grubego,czyli odbytnicy, kanału odbytu i odbytem. Problemy zdrowotne związane z tym obszarem ciała często są postrzegane jako wstydliwe, a widmo udania się na badanie u proktologa może budzić niepokój.

Mimo częstego odwlekania wizyty u proktologa, czasami może okazać się ona konieczna. Należy wówczas pamiętać, że dobry proktolog potrafi zapewnić kompleksową opiekę, nie naruszając godności pacjenta. Objawy występujące w tym rejonie organizmu są często bolesne i mają tendencje do nawracania, dlatego warto jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.

Czym zajmuje się proktolog?

Proktolog leczy wszelkie dolegliwości w obrębie jelita grubego oraz odbytnicy. Lekarz proktolog pomoże w przypadku hemoroidów, owrzodzeń, krwawień, ropnych wycieków, nietrzymania stolca lub bólu podczas wypróżniania. Proktolog pomaga też w szybkim zdiagnozowaniu ewentualnych zmian nowotworowych.

Kiedy iść do proktologa?

Niepokojącymi objawami, z którymi warto się zgłosić do proktologa są:

  • świąd, ból lub pieczenie odbytu,
  • ropne wycieki z odbytu,
  • krwawienia z odbytu,
  • krew w kale,
  • problemy z wypróżnianiem się.

Objawy te mogą wydawać się groźne, jednak na ogół świadczą o małych zmianach, takich jak hemoroidy, które poddają się leczeniu. Warto jednak pamiętać, że takie symptomy mogą mieć również podłoże nowotworowe i niezwłoczna wizyta u lekarza może przyspieszyć diagnozę.

Zobacz też: Hemoroidy wewnętrzne - objawy

Jak wygląda badanie u proktologa?

Badanie u proktologa może być zawstydzające i często wiąże się z dużym lękiem u badanej osoby. Przełamanie strachu i poddanie się badaniu zawsze jest dobrą decyzją, ponieważ tylko ono pozwala na odpowiednią diagnozę odbytu i końcówki jelita grubego, a co za tym idzie zlecenie odpowiedniego leczenia i pozbycie się uciążliwych dolegliwości.

Proktolog wykonuje podstawowe badania - badanie per rectum oraz badanie odbytnicy za pomocą USG oraz anoskopię i rektoskopię.

Badanie per rectum to badanie palcem przez odbyt. Lekarz na początek bada zewnętrzną część odbytu, a następnie powoli wprowadza do niego palec w rękawiczce, aby zbadać odbytnicę. W trakcie badania używa się środków zwiększających poślizg - na przykład wazeliny, co znacznie zmniejsza dyskomfort. Choć możliwe jest doświadczanie bólu, cała procedura trwa tylko kilka minut i nie jest trudna do zniesienia.

USG transrektalne (przezodbytnicze) polega na wprowadzeniu do odbytu głowicy i pozwala na dokładne zobrazowanie ścian odbytnicy oraz okolicznych tkanek. Zalecane jest w przypadku guzów, pęknięć i innych zmian w ścianie odbytnicy. Badanie to jest bezbolesne i nieinwazyjne, jednak trzeba się do niego odpowiednio przygotować, wykonując wcześniej lewatywę.

Anoskopia, czyli tak zwane płytkie wziernikowanie pozwala na diagnozę odbytnicy za pomocą specjalnego wziernika nazywanego anoskopem.

Rektoskopia polega na wprowadzeniu do odbytu sztywnego wziernika - rektoskopu, który posiada źródło światła. Dzięki temu zapewnia możliwość dokładnego obejrzenia ścian odbytnicy.

Zabiegi u proktologa

W bardziej zaawansowanych przypadkach dolegliwości odbytu konieczne bywa wykonanie zabiegów proktologicznych. Przeprowadza je chirurg proktolog w trybie ambulatoryjnym. Do najczęściej wykonywanych zabiegów proktologicznych należą:

Jak przygotować się do wizyty u proktologa?

Największą przeszkodą w badaniach proktologicznych są opór i strach pacjenta. Przed wizytą u proktologa warto porozmawiać ze znajomym, który wcześniej przez to przeszedł i uświadomić sobie, że jest to normalna wizyta u specjalisty. Trzeba też pamiętać, że lekarz proktolog, który od lat pracuje w zawodzie, będzie wykonywał swoją codzienną, rutynową pracę i, w przeciwieństwie do pacjenta, nie będzie z tego powodu odczuwał zakłopotania.

Do proktologa należy przyjść umytym i z pustym pęcherzem. W przypadku niektórych badań konieczne może być oczyszczenie jelita za pomocą lewatywy, o czym z pewnością poinformuje lekarz, kierując na badanie.

Hemoroidy - najczęstsza przyczyna wizyt u proktologa

Szacuje się, że na hemoroidy cierpi co drugi Polak. Choć niegroźne, żylaki odbytu potrafią być niezwykle uciążliwe i bolesne, a w zaawansowanym stadium mogą nawet uniemożliwiać siedzenie. Proktolog, po zbadaniu odbytnicy, zaleci odpowiednie leczenie oparte o maści lub czopki przeciwzapalne czy ziołowe. W przypadku dużych i nawracających hemoroidów z pomocą przyjdzie chirurg proktolog, zakładając na guzek krwawniczy specjalne gumki lub dokonując zabiegu operacyjnego.

Zobacz film i dowiedz się co zrobić, aby uniknąć problemów z prostatą:

Zobacz film: Co zrobić, aby uniknąć problemów z przerostem prostaty? Źródło: 36,6.

Dobry proktolog - jak go znaleźć?

Szukając dobrego proktologa, warto zasięgnąć rady znajomych oraz opinii na forach internetowych. Oczywiście w pierwszej kolejności należy kierować się fachową wiedzą i umiejętnościami lekarza. Jeśli ktoś odczuwa strach przed wizytą u proktologa, powinien wybrać osobę, która znana jest z delikatności oraz przyjaznego podejścia do pacjentów. Dobry proktolog potrafi pomóc w przełamaniu wstydu i przeprowadzić badania w sposób nieinwazyjny.

Czy do proktologa potrzebne jest skierowanie?

Żeby umówić się do proktologa w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, konieczne jest posiadanie skierowania, które lekarz pierwszego kontaktu wystawia w oparciu o wywiad.

Data aktualizacji: 07.12.2018,
Opublikowano: 04.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Co to jest SIBO? Objawy, przyczyny i leczenie SIBO

SIBO, funkcjonujący w nomenklaturze medycznej także jako zespół przerostu bakteryjnego jelita cienkiego, charakteryzuje wzrostem liczby niepatogennych bakterii powyżej 105 CFU w 1 mililitrze treści jelitowej z początkowego odcinka jelita cienkiego. SIBO – ta choroba może dawać mylne objawy. 

Czytaj więcej
Rak jelita grubego – co zrobić, aby na niego nie zachorować?

Z powodu raka jelita grubego każdego dnia umierają 33 osoby. Tym samym zajmuje on trzecie miejsce wśród najbardziej śmiertelnych nowotworów. Ale choroby można uniknąć. Wystarczy zmienić dietę i regularnie wykonywać kolonoskopię. Co jeszcze warto wiedzieć o raku jelita grubego i co zrobić, aby uniknąć choroby - wyjaśnia prof. Marek Bębenek, chirurg, onkolog, specjalista programu 36,6°C.

Czytaj więcej
Czy COVID-19 zwiększa ryzyko rozwoju półpaśca i chorób jelitowo- żołądkowych? Naukowcy mają nowe ustalenia

COVID-19 może wywoływać u pacjentów szereg powikłań. U osób, które przechodziły infekcję, pojawiają się problemy z układem krążenia, oddechowych, czy neurologicznym. Najnowsze badania pokazują, że zakażenie koronawirusem może zaburzać pracę układu pokarmowego, a także przyczynić się do rozwoju półpaśca. 

Czytaj więcej
Czy chrzan jest zdrowy? Właściwości lecznicze korzenia i liści chrzanu

Chrzan pospolity ma wiele prozdrowotnych właściwości. Jest stosowany m.in. podczas przeziębienia i grypy, w chorobach reumatologicznych, nowotworowych i układu trawienia. Jest wykorzystywany także w kuchni i kosmetyce. Można go spotkać zarówno jako roślinę dziko rosnącą, jak również uprawną – w Polsce, Europie i Azji

Czytaj więcej
Jak wyglądają wrzody odbytu? Leczenie domowe i specjalistyczne

Wrzody odbytu to rzadka choroba, która dotyczy głównie osób młodych. Objawy mogą początkowo przypominać hemoroidy. Jednak w wielu przypadkach schorzenie przebiega bez żadnych dolegliwości. Wrzody odbytu zawsze wymagają konsultacji lekarskiej i wdrożenia odpowiedniego leczenia.

Czytaj więcej
Operacja przepukliny pępkowej. Na czym polega i jak wygląda rekonwalescencja?

Uwypuklenie się zawartości jamy brzusznej przez naturalny otwór ciała, jakim jest pępek, to przepuklina pępkowa. Operację wykonuje się u dzieci w przypadku dużych zmian, które nie ulegają samoistnemu cofnięciu, oraz u dorosłych.

Czytaj więcej
Ból brzucha u dzieci – co jest jego przyczyną i jak sobie z nim radzić?

Bóle brzucha należą do najczęstszych dolegliwości pediatrycznych. Mogą być spowodowane nadwrażliwością pokarmową, czynnikami psychogennymi, zapaleniem wyrostka robaczkowego, alergią bądź być symptomami wielu przewlekłych chorób.

Czytaj więcej
Przetoka okołoodbytnicza – przyczyny, objawy, leczenie i możliwe powikłania po operacji

Przetoka okołoodbytnicza to patologiczny, wąski, niegojący się kanał, który łączy powierzchnię skóry w okolicy odbytu ze światłem kanału odbytu lub odbytnicy. Istnieje wiele możliwych przyczyn jej powstawania, a najczęstsza to stan zapalny gruczołów okołoodbytowych.

Czytaj więcej
Konsekwencje obecności zrostów na jelitach – przyczyny i leczenie

Zrosty na jelitach (zrosty pooperacyjne) są nieprawidłowymi wytworami łączącymi tkanki oraz narządy. To jedne z najczęstszych powikłań zabiegów przeprowadzanych na jamie brzusznej oraz miednicy. Szacuje się, że mogą powstawać nawet u 90% pacjentów.

Czytaj więcej
Na czym polega operacja Hartmanna? Wskazania do zabiegu

Operacja Hartmanna to zabieg polegający na usunięciu zmian chorobowych z częścią jelita grubego oraz na zamknięciu kikuta odbytnicy i wyłonieniu stomii. Wskazania do zabiegu obejmują powikłania raka jelita grubego, a także choroby uchyłkowej esicy.

Czytaj więcej