Co jeść przy jelitówce? Jak powinna wyglądać dieta przy grypie żołądkowej?

Fot: krisanapong detraphiphat / gettyimages.com

Sposób odżywiania podczas grypy żołądkowej determinowany jest czasem trwania i intensywnością zakażenia przewodu pokarmowego. Dieta powinna być lekkostrawna i delikatna. Najlepiej, żeby miała półpłynną postać. Co zatem jeść przy jelitówce? Zaleca się spożywanie m.in. kleiku i kisielu.

Problemy ze strony przewodu pokarmowego, jakimi przejawia się grypa żołądkowa, znacznie zaburzają sposób odżywiania się. Przez pierwsze 2 dni chory traci apetyt i trudno mu zjeść cokolwiek. Oprócz zastanowienia się, co jeść przy jelitówce, pamiętać należy o dostarczaniu organizmowi odpowiedniej ilości płynów, by zapobiec odwodnieniu.

Grypa jelitowa – co można jeść?

Sposób odżywiania podczas jelitówki jest szczególnie trudny z racji naruszonej w wyniku choroby błony śluzowej przewodu pokarmowego. Należy jeść produkty delikatne, lekkostrawne, nieobciążające go dodatkowo. Odpowiednia dieta wpływa korzystnie na florę bakteryjną układu trawienia, co ma bezpośrednie znaczenie w zwalczaniu kolonizujących go chorobotwórczych patogenów.

Co jeść przy jelitówce przez pierwsze dni?

W ciągu pierwszych 2 dni choroby, kiedy objawy są najsilniejsze, zaleca się znaczne ograniczenie lub nawet całkowite zrezygnowanie z posiłków. Nierzadko wszelkie próby przyjęcia pokarmu kończą się wymiotami. Niektórzy chorzy na początkowym etapie choroby całkiem tracą apetyt. W tym czasie należy mocno nawadniać organizm. Wymioty i biegunka, nie dość, że wycieńczają organizm, to wiążą się z ryzykiem odwodnienia, a to z kolei prowadzić może do zaburzenia równowagi elektrolitowej. Poleca się picie letniej niegazowanej wody, mieszanek mineralnych, niesłodzonej herbaty czy ziołowych naparów, w tym zwłaszcza z mięty pieprzowej, rumianku, kobylaka, borówki czernicy czy szałwii. Zioła te łagodzą skurcze jelit, wykazują działanie przeciwbólowe i przeciwbiegunkowe. Pod koniec drugiego dnia spożyć można bulion warzywny.

Napoje elektrolitowe dostępne są do nabycia w aptece. Mają formę saszetek lub tabletek do rozpuszczenia na wodzie. Do nawodnienia nie powinno się używać słodkich napojów, ponieważ znajdujący się w ich składzie cukier ściąga wodę do jelit, w konsekwencji czego następuje nasilenie biegunki. Dodatkowo specjaliści przestrzegają przed łapczywym piciem, gdyż może ono nasilić wymioty. Nawadniać trzeba się często, ale małymi łyczkami. Należy wypijać co najmniej 2–2,5 l płynów dziennie.

Co jeść w grypie żołądkowej po ustąpieniu pierwszych objawów?

Co jeść w czasie grypy żołądkowej, kiedy objawy stają się łagodniejsze? Jeżeli chory nie wymiotuje, warto nakłaniać go do posilania się. Przyspieszy to ustępowanie wodnistej biegunki, gdyż pokarm pobudza wchłanianie wody i elektrolitów oraz regenerację uszkodzonej błony śluzowej jelit. Początkowo do jadłospisu powinno się wprowadzać ugotowane na wodzie kleiki, np. ryżowy, z kaszy manny. Następnie dietę można wzbogacić o sucharki. Popularnym rozwiązaniem jest posypanie ich działającym antyseptycznie cynamonem. Inne dobrze tolerowane posiłki stanowią lekkie zupy, chrupki kukurydziane bez dodatków smakowych, rozgotowany ryż, dania na mleku, gotowana marchewka, kisiel, gotowane lub pieczone jabłko, suszone czarne jagody.

Jak sobie poradzić z grypą żołądkową? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Grypa żołądkowa - objawy i leczenie Źródło: 36,6

Jak jeść, gdy ma się grypę żołądkową?

Posiłki powinny być letnie, pozbawione intensywnych przypraw, ewentualnie delikatnie posolone. Należy jeść małe porcje w regularnych odstępach czasu. Potrawy można gotować na wodzie lub na parze. Razem z rosnącą ilością spożywanych pokarmów przyjmować powinno się więcej napojów. Rozszerzanie jadłospisu zachodzi stopniowo, w zależności od samopoczucia chorego.

Co przy grypie żołądkowej mogą jeść dzieci?

To, co powinny jeść podczas grypy jelitowej starsze dzieci, nie różni się od sposobu odżywiania stosowanego przez dorosłych podczas zakażenia przewodu pokarmowego. W przypadku niemowląt bardzo ważną rolę ma karmienie piersią. W kobiecym mleku do 9 miesiąca laktacji znajdują się przeciwciała klasy IgA, które neutralizują rotawirusy (HRV) odpowiedzialne najczęściej za rozwój choroby wśród dzieci. Badacze donoszą, że karmione piersią dzieci rzadziej zmagają się z zakażeniem rotawirusowym lub przechodzą je łagodniej niż te niekarmione w sposób naturalny.

Co jeść po grypie żołądkowej?

Ważne jest odpowiednie odżywianie się po grypie żołądkowej. Średnio 2 tygodnie zajmuje choremu powrót do normalnego sposobu jedzenia. Przez cały ten czas jadłospis ulega rozszerzeniu. Kiedy objawy przycichną, można zacząć spożywać jajko na miękko, gotowane mięso z indyka, kurczaka lub cielęcinę. Dodatkowo wskazane są gotowane warzywa w postaci purée, pszenny makaron, jogurty, twarogi. Następnie można jeść kaszę, np. jaglaną, jęczmienną, potem gryczaną i pieczywo.

Nie wolno spożywać dań tłustych, ciężkostrawnych i typu fast-food. Należy unikać smażonych, duszonych w tłuszczu, grillowanych lub wędzonych potraw. Przez jakiś czas nie powinno się jeść produktów marynowanych, konserwowych i wzdymających typu biała, czerwona czy pekińska kapusta, brukselka, cebula, kalarepa, kalafior, brokuł, warzywa strączkowe, np. fasola, bób, groch.

Bibliografia:

  1. M. Korycka, Epidemiologia zakażeń rotawirusowych u dzieci, [w:] „Przegląd Epidemiologiczny”, 2001, 55, s. 275–279.
  2. N.J. Peckenpaugh, Podstawy żywienia i dietoterapia, ELSEVIER, Wrocław 2011.
  3. H. Ciborowska, A. Rudnicka, Dietetyka. Żywienia zdrowego i chorego człowieka, PZWL, Warszawa 2014.
Data aktualizacji: 29.06.2020,
Opublikowano: 23.06.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej