Co alkohol robi z wątrobą? Szkodliwy wpływ napojów procentowych na organizm

Fot: Klaus Vedfelt / gettyimages.com

Alkohol towarzyszy nam niemal przez cały czas. To z nim świętujemy, a także w nim próbujemy zatopić smutki lub pozbyć się stresu po ciężkim dniu. Choć sprawia, że teoretycznie czujemy lepiej, to nie jest obojętny dla naszego zdrowia. Pity w nadmiarze może doprowadzić do bardzo poważnych problemów z wątrobą. Jak organizm radzi sobie z procentami i czego możemy się spodziewać, jeśli pijemy za często i zbyt dużo? Sprawdź, jakich objawów nie bagatelizować. 

Statystyki pokazują, że przeciętny Polak wydaje rocznie na alkohol ok. tysiąca złotych. W 2016 roku wydaliśmy na niego ok. 35 mln złotych.

Jak wątroba radzi sobie z alkoholem? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Jak wątroba radzi sobie z alkoholem? Źródło: Co nas truje?

Co się dzieje w organizmie kiedy pijemy alkohol?

Alkohol w pierwszej kolejności trafia do żołądka i jelit, gdzie jest wchłaniany. U osób z chorobą wrzodową lub refluksem może wywoływać nieprzyjemne podrażnienia. Następnie dociera do wątroby. To właśnie ona i wytwarzane przez nią enzymy pozbywają się szkodliwego i toksycznego alkoholu z organizmu. 

Jednak ten mechanizm działa tylko do pewnego momentu. Jeśli pijemy często, po upływie kilku czy kilkunastu lat na wątrobie zaczynają pojawiać się zmiany, ma blizny, a tym samym może nie działać jak trzeba. Trzeba sobie zdawać sprawę, że szkodzi jej każdy alkohol, nie tylko ten wysoko procentowy, jak wódka. Swój ślad zostawiają także wino oraz piwo.

Co się dzieje z wątrobą kiedy pijemy alkohol? Odpowiedź znajdziesz w naszym filmie

Zobacz film: Co się dzieje z wątrobą, kiedy pijemy alkohol? Źródło: Co nas truje?

Nadmiar alkoholu – do czego prowadzi?

Wątroba to wyjątkowy narząd. Potrafi nie tylko oczyścić organizm z groźnych dla niego związków czy substancji, ale także sama się regeneruje. Niestety dietą oraz skłonnością do alkoholu osłabiamy jej działanie.

Co się dzieje z wątrobą osoby, która nadużywa alkoholu? W pierwszej kolejności narząd zaczyna gromadzić tłuszcz. W niektórych przypadkach w komórkach jest go tak dużo, że te zaczynają pękać. Następnie na powierzchni wątroby zaczynają tworzyć się zwłóknienia, z czasem w ich obrębie rozwija się stan zapalny. Dalsze sięganie po napoje procentowe prowadzi do marskości narządu, która jest stanem przedrakowym. Proces ten jest nieodwracalny, jedyne co może uratować choremu życie to przeszczep.

Nadmiar alkoholu może się odbić także na działaniu trzustki, która poza wydzielaniem insuliny (reguluje poziom glukozy we krwi) produkuje enzymy trawiące m.in. białka.

Co alkohol robi z organizmem? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Ciało człowieka to głównie białko. Co się z nim dzieje, kiedy pijemy alkohol? Źródło: Co nas truje?

Ale to nie koniec. Nawet niewielka ilość alkoholu prowadzi do tzw. denaturacji białek, czyli ich ścinania. Dlaczego to takie ważne?  Ludzkie ciało składa się przede wszystkim z białka, tym samym systematyczne picie, zwłaszcza dużych ilości alkoholu może prowadzić do uszkodzenia nie tylko wątroby, ale także każdego innego narządu.

Nadużywanie alkoholu to uzależnienie. Z danych Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych problem ten dotyczy ok. 800 tysięcy osób. Co gorsza, po alkohol sięgają coraz młodsze osoby.

Zobacz nasz film i poznaj historię Tomka, który zdołał pokonać nałóg

Zobacz film: Jak wygląda uzależnienie od alkoholu? Źródło: Co nas truje?

Data aktualizacji: 11.05.2023,
Opublikowano: 11.05.2023 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej