Ciasna pochwa – po porodzie, przed okresem. Jak sobie radzić z uczuciem ciasności pochwy?

Fot: chokja / gettyimages.com

Ciasna pochwa jest stanem wywoływanym przez różne czynniki. Nierzadko występuje u kobiet po porodzie w wyniku nieprawidłowo zszytego krocza oraz u kobiet karmiących piersią wskutek zmian hormonalnych w organizmie. Ciasna pochwa może pojawić się również u kobiet przed okresem, co spowodowane jest nadmierną suchością błon śluzowych.

Ciasna pochwa jest problemem nierzadko występującym u kobiet po porodzie. Mogą mu towarzyszyć nieprzyjemne dolegliwości w trakcie stosunku, takie jak pieczenie i ból. Przyczyną ciasności pochwy po porodzie jest najczęściej nieprawidłowe zszycie rozciętego krocza, a jedną z metod leczenia jest plastyka pochwy.

Ciasna pochwa po porodzie – przyczyny

Ciasna pochwa po porodzie jest problemem dotyczącym wielu młodych mam. Najczęstszą przyczyną tego stanu jest utrzymujący się obrzęk tkanek. Ponadto niewłaściwie zszyte krocze. Ciasna pochwa po porodzie może być również spowodowana nadmierną suchością błon śluzowych pochwy, która dotyczy głównie kobiet karmiących piersią. Główną przyczyną suchości pochwy u młodych mam są zmiany hormonalne, jakie zachodzą w organizmie kobiety po ciąży. U matek karmiących piersią dochodzi do wzrostu stężenia prolaktyny, czyli hormonu odpowiadającego za produkcję mleka. Jednocześnie w organizmie kobiety obserwuje się niski poziom estrogenów zapewniających elastyczność i wilgotność pochwy. Innym czynnikiem wywołującym ciasność pochwy po porodzie może być stan zapalny wywołany przez bakterie, wirusy lub grzyby. W niektórych przypadkach uczucie ciasności pochwy towarzyszące kobiecie po porodzie wiąże się ze sferą emocjonalną i ma podłoże psychiczne.

Ciasna pochwy po porodzie – objawy

Ciasna pochwa po porodzie spowodowana nieprawidłowym zszyciem pękniętego lub naciętego krocza wiąże się z występowaniem nieprzyjemnych dolegliwości oraz dyskomfortu psychicznego. U kobiety z problemem ciasnej pochwy często pojawia się bolesność, zwłaszcza w trakcie stosunku, ale również przy siedzeniu. W niektórych przypadkach ciasność pochwy może przyczynić się do powstania grudek i zrostów. Uczucie ciasności pochwy wywołane niskim poziomem estrogenów i nadmierną suchością błon śluzowych najczęściej ustępuje samoistnie po ustabilizowaniu się poziomu hormonów we krwi i zakończeniu karmienia piersią. Ciasna pochwa spowodowana infekcją bakteryjną lub grzybiczą stanowi problemem wymagający interwencji lekarskiej. Stan zapalny błony śluzowej pochwy powoduje napuchnięcie i obrzmienie narządu, czego wynikiem jest uczucie ciasności pochwy. Innymi objawami zapalenia błony śluzowej pochwy są: pieczenie, świąd, zaczerwienienie, bolesność w trakcie oddawania moczu oraz przy stosunku, upławy. Stan zapalny o podłożu grzybiczym objawia się również dużą ilością gęstej, białej wydzieliny.

Ciasna pochwa po porodzie – leczenie

Ciasna pochwa po porodzie, której towarzyszą inne objawy, takie jak: ból w trakcie stosunku, dyskomfort psychiczny, upławy, świąd i pieczenie, jest stanem, którego nie należy lekceważyć. Skutecznym, a zarazem jedynym sposobem leczenia ciasności pochwy po porodzie wywołanej źle zszytym kroczem jest plastyka pochwy. Zabieg ten przywraca narządowi prawidłowy wygląd i poprawia jego funkcjonowanie. Plastyka pochwy polega na wycięciu powstałych blizn i ponownym zszyciu odświeżonych już brzegów. Uczucie ciasności pochwy wywołane zmianami hormonalnymi można redukować, stosując preparaty o działaniu miejscowym, których celem jest uzupełnienie niedoborów estrogenów. Środki te dostępne są w postaci tabletek, globulek lub żeli dopochwowych. Tego rodzaju preparaty działają nawilżająco i przyczyniają się do zwiększenia elastyczności pochwy, a tym samym do lepszego samopoczucia psychicznego i fizycznego. Ważną rolę odgrywa także odpowiednia pielęgnacja okolic intymnych i stosowanie płynów do mycia o kwaśnym bądź neutralnym pH. Niewskazane jest korzystanie z zapachowych żeli do kąpieli oraz mydeł.

Jak jest zbudowany kobiecy układ rozrodczy? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Budowa i funkcje żeńskiego układu rozrodczego Źródło: 36,6

Czytaj także: Jakie trzeba spełnić kryteria, żeby móc wykonać waginoplastykę?

Ciasna pochwa przed okresem – przyczyny

Ciasna pochwa jest stanem pojawiającym się u niektórych kobiet przed miesiączką. Jej najczęstszą przyczyną jest suchość pochwy będąca (podobnie jak u kobiet po porodzie karmiących piersią) wynikiem obniżenia poziomu estrogenów we krwi. Ciasna pochwa przed okresem, wywołana nadmierną suchością błon śluzowych narządu, nie jest sygnałem, który powinien niepokoić, a wręcz naturalnym symptomem pojawiającym się u niektórych kobiet. Towarzyszą jej najczęściej objawy, takie jak: uczucie braku nawilżenia, nieprzyjemne pieczenie, wrażenie tarcia oraz uczucie kłucia. W niektórych przypadkach dolegliwości te są na tyle intensywne, że mogą wywoływać silny dyskomfort fizyczny i psychiczny oraz rozdrażnienie. Wówczas wskazane jest zastosowanie tabletek lub globulek dopochwowych bądź specjalnych kremów nawilżających. Preparaty tego rodzaju dostępne są w aptekach bez recepty. W celu dobrania najodpowiedniejszego środka zwalczającego suchość pochwy i uczucie ciasności przed okresem warto skonsultować się z lekarzem ginekologiem.

Czytaj także: Zioła na kobiece dolegliwości: infekcje intymne, bóle miesiączkowe uderzenia gorąca przy menopauzie

Data aktualizacji: 03.06.2020,
Opublikowano: 02.06.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Wysiłkowe nietrzymanie moczu – przyczyny, jak może pomóc ginekologia estetyczna? 

Wysiłkowe nietrzymanie moczu to przypadłość, która bardzo utrudnia życie – powoduje dyskomfort, kompleksy i wycofanie z kontaktów towarzyskich. Osoby, które zmagają się z tym problemem, poszukują skutecznych sposobów na pozbycie się wstydliwych objawów, aby znów poczuć się swobodnie na co dzień. W leczeniu nietrzymania moczu pomóc mogą zabiegi ginekologii estetycznej. 

Czytaj więcej
25 mln zł na szukanie przyczyn endometriozy 

Agencji Badań Medycznych przekazała 25 mln złotych Wojskowemu Instytutowi Medycznemu.  Naukowcy przeznaczą te pieniądze na badania nad endometriozą. 

Czytaj więcej
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Jaką bieliznę wybrać? Tych majtek lepiej nie nosić

Na zdrowie kobiecych części intymnych wpływa wiele czynników. Wśród nich są nie tylko właściwa higiena, czy dieta, ale także odpowiednio dobrana bielizna. Jaka jest najbezpieczniejsza?  

Czytaj więcej
Korekta biustu na NFZ. Co trzeba wiedzieć o operacji i jak przygotować się do zabiegu?

Każda kobieta, która nie jest zadowolona ze swojego biustu może poddać go operacji. Jednak tylko te panie, którym on utrudnia życie mogą wykonać zabieg na NFZ. Jakie trzeba spełniać warunki, aby za operację zapłacił fundusz? Jak przygotować się do zabiegu i o czym trzeba pamiętać przed i po zabiegu?

Czytaj więcej
Ta kobieta ma 100 lat i nadal pracuje. Jak wygląda jej dieta? 

Jak dożyć 100 lat i mieć energię do pracy? Odpowiedzi na te pytania zna Hilda Jaffe. Amerykanka swoją długowieczność zawdzięcza nie tylko genom.

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Jak często należy myć części intymne? 

Higiena intymna ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Zarówno zbyt częste, jak i za rzadkie mycie części intymnych może być szkodliwe. Zatem, o czym pamiętać i jakich błędów nie popełniać?  

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej