Ciało migdałowate – funkcja, lokalizacja, wpływ na emocje i uczucia

Fot. comotion_design / Getty Images

Ciało migdałowate (inaczej jądro migdałowate) to struktura regulująca zachowania emocjonalne i stymulująca ośrodki organizmu, które pozwalają je wyrażać. Jej zaburzenia wpływają wyraźnie na sferę uczuciową życia. Mogą też odgrywać rolę w przebiegu niektórych chorób.

Ciało migdałowate jest częścią tzw. układu limbicznego, który składa się z różnych struktur mózgowia. Ich wspólną rolą jest regulacja różnego typu zachowań dotyczących emocji oraz stymulacja procesów związanych ze stresem, pamięcią, koncentracją, a także budowaniem motywacji do określonych działań. W popularnym ujęciu często traktuje się ten układ jako część mózgu odpowiedzialną m.in. za emocje.

Zobaczcie, kiedy stres nam szkodzi, a kiedy może pomóc:

Zobacz film: Stres - skąd się bierze i kiedy szkodzi? Źródło: 36,6

Ciało migdałowate i jego lokalizacja

Ciało (jądro) migdałowate jest zlokalizowane pomiędzy skroniową częścią półkuli mózgu, a komorą boczną. Występuje symetrycznie po obu stronach. Składa się anatomicznie z wielu jąder i dróg nerwowych. Swoją nazwę zawdzięcza kształtowi. Funkcjonalnie dzieli się je na dwie części o przeciwstawnym działaniu. Jedna z nich, ewolucyjnie starsza – tzw. korowo-przyśrodkowa – pobudza określone reakcje, a druga – podstawno-boczna – powstała w późniejszych fazach kształtowania się mózgu w jego współczesnym kształcie. Ma ona bardziej rozwinięte powiązania z korowymi częściami mózgu. Jej działania są w większym stopniu regulowane przez świadomość. Pełni głównie rolę hamującą reakcje uczuciowe. Dzięki wzajemnemu oddziaływaniu obu części możliwe jest regulowanie zachowań w sferze emocji i utrzymywanie w niej dynamicznej równowagi.

Liczne powiązania ciała migdałowatego pozwalają mu na wymianę bodźców z innymi ośrodkami wywołującymi lub modulującymi reakcje oraz przekazywanie impulsów do układu wegetatywnego i struktur zawiadujących sferą motoryczną (ruchową). Stymulacja przez jądro migdałowate powoduje w układzie autonomicznym głównie pobudzenie jego części adrenergicznej (związanej z walką, agresją, intensywną aktywnością).

Niektóre z dróg ciała migdałowatego (drogi podkorowe) odpowiedzialne są też za reakcje odruchowe, które są wyzwalane w sytuacjach nagłych, wymagających natychmiastowego działania. Drogi korowe z kolei przetwarzają bodźce, które mogą być głębiej i dłużej analizowane – wiążące się z emocjami i zachowaniami społecznymi. Reakcje te są bardziej złożone, podlegają też modulacji związanej ze świadomym przepracowywaniem pewnych sytuacji czy uczuć.

Działanie ciała migdałowatego

Ciało migdałowate bazuje w swych reakcjach na licznych bodźcach, które są do niego doprowadzane z różnych źródeł, przy pomocy tzw. dróg aferentnych, czyli wstępujących. Stanowią one informacje wejściowe, które przetworzone w jądrze migdałowatym skutkują powstaniem nie tylko zachowań, ale również reakcji motorycznych i wegetatywnych. Wiadomo, że pod wpływem impulsów zewnętrznych organizm reaguje zwiększoną aktywnością – np. pobudzeniem czy nawet agresją i odruchowymi działaniami zmierzającymi do usunięcia przyczyny pojawiającego się niekorzystnego zjawiska. Zachowaniom tym towarzyszą też zmiany tętna, ciśnienia krwi i napięcia mięśni. Za wszystkie te reakcje odpowiadają impulsy wysyłane do różnych ośrodków drogami zstępującymi (eferentnymi). Całość powiązań anatomicznych i funkcjonalnych ciała migdałowatego z innymi ośrodkami mózgu (zlokalizowanymi w pniu, wzgórzu, regionach ruchowych kory mózgowej czy struktur niższego rzędu) jest bardzo skomplikowana i w dalszym ciągu jest przedmiotem wielu badań naukowych prowadzonych zarówno przez anatomów, jak i neurofizjologów.

Pierwotne obserwacje wskazywały na znaczną rolę ciała migdałowatego w przetwarzaniu negatywnych emocji i reakcji oraz decydowaniu o podjęciu walki lub ucieczce w sytuacjach stresowych. Według późniejszych badań im większa jest ta struktura mózgu, tym większe są zdolności danego osobnika do tworzenia relacji społecznych z innymi ludźmi i radzenia sobie w różnych środowiskach. Dlatego obecnie podkreśla się rolę ciała migdałowatego w sferze emocjonalno-uczuciowej człowieka.

Zaburzenia emocji i uczuć

Dysfunkcje ciała migdałowatego wiązane są z niedoborem lub brakiem emocji i uczuć u niektórych ludzi. Już dawno wyniki badań wskazywały na zależność pomiędzy niedorozwojem lub wtórnym, częściowym zanikiem tej części mózgowia a objawami niektórych chorób (np. autyzmu lub stanów lękowych). Opisywano mały rozmiar i zdecydowanie mniejszą liczbę neuronów znajdowanych w obszarze ciała migdałowatego u ludzi, którzy mieli problemy z nawiązywaniem kontaktu z otoczeniem i tworzeniem więzi rodzinnych lub społecznych. Współczesne badania potwierdzają, że u takich chorych niektóre obszary jądra migdałowatego mają zmniejszoną aktywność. Nie zawsze jednak można potwierdzić, że oba elementy tworzą ścisły związek przyczynowo-skutkowy.

Wykorzystanie nowoczesnych technik badania ośrodkowego układu nerwowego pozwala na lepsze zrozumienie fizjologii mózgu. Duże znaczenie mają tu współczesne techniki obrazowe i dokumentujące elektryczną czynność mózgu, które umożliwiają uwidocznienie aktywności określonych ośrodków (rezonans magnetyczny, badania przepływu krwi, elektroencefalografia i jej odmiany). Jednak struktury mózgowia, w tym ciało migdałowate, nadal jeszcze kryją wiele tajemnic, szczególnie w zakresie swojej czynności: tworzenia się określonych schematów działania, emocji i uczuć, zachowań, zapamiętywania, kojarzenia, uczenia się i reagowania na bodźce zewnętrzne. Nowe odkrycia mogą znacząco zwiększyć możliwości współczesnej medycyny i psychologii.

W jaki sposób można usprawnić pracę mózgu? Zobaczcie na filmie:

Zobacz film: Jak poprawić pracę mózgu? Źródło: 36,6


Data aktualizacji: 08.11.2018,
Opublikowano: 09.11.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Pacjenci po zmianach w mózgu po przejściu COVID-19. Niepokojące badania 

O tym, że zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 może wpływać na działanie układu nerwowego, badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy pokazują, że u osób, które przeszły COVID-19 mogą się pojawić nawracające bóle głowy, zaburzenia kojarzenia, koncentracji i pamięci, lęki oraz objawy depresji. Czy dolegliwości zostaną z pacjentami już na stałe? 

Czytaj więcej
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Nawyki, które postarzają twój mózg. Na co uważać?

Mózg to centrum dowodzenia naszego organizmu. Podobnie, jak w przypadku innych narządów - z biegiem czasu - zaczyna działać mniej sprawnie. Co gorsza, często jest to skutek naszych niezdrowych nawyków. Które zachowania mu nie służą? 

Czytaj więcej
7 etapów w chorobie Alzheimera - czym się charakteryzują?

Etapy choroby Alzheimera różnią się od siebie nasileniem objawów, takich jak zaburzenia pamięci i problemy z codziennym funkcjonowaniem. Chorzy mają kłopoty z komunikacją, a z biegiem czasu z wykonywaniem najprostszych czynności, np. ubieraniem się.

Czytaj więcej
Lek na schizofrenię został wycofany z obrotu. Dlaczego? 

Główny Inspektorat Farmaceutyczny zdecydował o wycofaniu z obrotu preparatu stosowanego w leczeniu schizofrenii. Co stoi za tą decyzją i o jaki farmaceutyk chodzi? 

Czytaj więcej
Masz kłopoty z zasypianiem? Poznaj techniki, dzięki którym zaśniesz nawet w 10 sekund!

Oglądasz w łóżku telewizję, a może sprawdzasz coś w telefonie? Takie zachowania mogą utrudnić zasypianie. Na szczęście istnieją techniki, które pozwalają zasnąć nawet w 10 sekund. Sprawdź, jak szybko zasnąć? 

Czytaj więcej
Marihuana sprzyja schizofrenii. Badacze mają nowe ustalenia 

Naużywanie marihuany może się przyczynić do rozwoju chorób psychicznych. Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych i Dani dowiedli, że narkotyk - zwłaszcza u młodych mężczyzn - może prowadzić do rozwoju schizofrenii. 

Czytaj więcej
Powszechnie stosowany związek chemiczny sprzyja chorobie Parkinsona. Gdzie go znajdziemy?

Trichloroetylen (TCE) to związek chemiczny, który wykorzystywany jest m.in. do chemicznego czyszczenia ubrań.  Najnowsze badania pokazują, że substancja może być bardzo niebezpieczna i przyczynić się do rozwoju choroby Parkinsona. W jaki sposób?

Czytaj więcej