Choroby zębów i przyzębia – rodzaje. Jak im zapobiegać?

Fot. andresr / Getty Images

Choroby zębów i przyzębia mają wiele mechanizmów, jednak przede wszystkim wynikają z nieodpowiedniej diety, braku higieny jamy ustnej oraz zbyt rzadkich wizyt u dentysty. Powikłania chorób zębów mogą obejmować ropnie w narządach czy zapalenie wsierdzia.

Choroby zębów i przyzębia to grupa schorzeń dotykająca ludzi w każdym wieku. Chory ząb daje bardzo dokuczliwe objawy i zawsze wymaga konsultacji ze stomatologiem. Są schorzenia, które częściej dotykają dzieci, inne są charakterystyczne dla osób w starszym wieku. Czynników ryzyka jest wiele, choć zła dieta, nadmierne spożycie słodyczy, niedobór witamin i minerałów osłabiają szkliwo zębowe i dziąsła, powodują rozwój próchnicy, co przyczynia się do powstania chorób zębów.

Choroby zębów i przyzębia – czy można je lekceważyć?

Choroby zębów to bardzo poważny problem, który należy zwalczać. Mogą one bowiem stać się źródłem infekcji uogólnionych, powodując nawet powikłania narządowe. Leczenie chorób zębów to postępowanie konieczne przed planowanymi zabiegami czy w procesie przygotowania do ciąży. Jama ustna, w tym zęby, to doskonałe wrota dla wnikania bakterii. Mogą one wraz z krwią przenosić się do innych części organizmu, gdzie tworzą ropnie, miejscowe zmiany zapalne. Niejednokrotnie to właśnie z winy zębów dochodzi do powikłań pooperacyjnych, zakażenia ran czy powikłań położniczych.

Jak zapobiegać chorobom zębów i przyzębia?

Aby zapobiec chorobom zębów i przyzębia, konieczna jest właściwa higiena jamy ustnej i zębów. Zaleca się mycie zębów po posiłku co najmniej 2 razy w ciągu dnia. Dobrze, by szczotkowanie zębów trwało nawet 3 minuty i obejmowało wszystkie przestrzenie w jamie ustnej. Wielu dentystów poleca szczoteczki elektryczne, które wspomagają odpowiednie czyszczenie przestrzeni między zębami.

Dobór pasty jest indywidualny. Fluor zawarty w pastach do zębów ma korzystny wpływ na rozwój szkliwa zębów. Dlatego też nie należy bać się używania past z fluorem nawet przez dzieci. Oczywiście w granicach rozsądku, ponieważ nadmiar fluoru może prowadzić do fluoryzacji zębów. Na rynku dostępnych jest wiele past o różnym przeznaczeniu. Wraz z dentystą warto dobrać odpowiednią pastę do potrzeb zębów.

Konieczne jest szybkie reagowanie w sytuacji pojawienia się niepokojących ubytków w zębach, które stanowią doskonałe źródło wnikania szkodliwych bakterii. Warto też raz w roku wybrać się do dentysty profilaktycznie, ponieważ mikroubytki czy kamień nazębny mogą nie być wyczuwalne, natomiast również stanowią doskonałą pożywkę dla bakterii. Jeśli chory ząb boli, może być już za późno. Warto więc zaoszczędzić sobie dyskomfortu i sukcesywnie dbać o bezobjawowe zmiany, zanim dojdzie do poważniejszych ubytków i zakażeń. W przypadku krwawień z dziąseł warto przyjmować witaminę C, ponieważ wspomaga ona uszczelnianie naczyń krwionośnych.

O tym, czy problemy z zębami mogą mieć wpływ na funkcjonowanie całego organizmu? dowiecie się z filmu: 

Zobacz film: problemy z zębami jaki mogą mieć wpływ na funkcjonowanie całego organizmu? Źródło: Dzień Dobry TVN

Do profilaktyki chorób zębów zalicza się także używanie płynów do higieny jamy ustnej czy nitek dentystycznych.

Rodzaje chorób zębów

Najczęstszą chorobą zębów występującą już u dzieci jest próchnica. Objawia się ubytkami w zębach. Jest to choroba bakteryjna. Leczenie polega na usunięciu tkanki zakażonej i wypełnieniu ubytku. Zaniedbane zmiany prowadzą do poważnych schorzeń zębów i powstania ubytków głębokich, wymagających leczenia kanałowego. Wynikiem nieleczonej próchnicy zęba może być zapalenie miazgi zęba, co objawia się bólem, nadwrażliwością. Zapalenie miazgi zęba jest bardzo niebezpieczne ze względu na większą możliwość przedostawania się bakterii do krążenia czy zajęcia przez nie kości. Ostateczną formą takiego zakażenia jest zgorzel. Powstaje na skutek działania bakterii beztlenowych, doprowadzających do rozkładu martwej tkanki zęba.

Obok próchnicy jedną z najczęściej kojarzonych chorób zębów jest nadwrażliwość zębów. Objawia się nieprzyjemnych uczuciem, bólem po spożyciu bardzo ciepłego lub bardzo zimnego produktu. Najczęściej do nadwrażliwości dochodzi, gdy dziąsła są osłabione, odsłaniają zębinę niepokrytą szkliwem zębów. Jest to dość częsty problem u kobiet ciężarnych, u których już na początku ciąży dochodzi do rozpulchnienia dziąseł i odsłaniania się szyjek zębowych. Ten sam problem mają często osoby starsze.

Jedną z chorób zębów i przyzębia jest ropień. Może on wytworzyć się na skutek uszkodzenia dziąsła. Ma najczęściej ostry przebieg uszkadzający ząb i tkanki okołozębowe. Wśród chorób przyzębia wymienia się także paradontozę, czyli zapalenie przyzębia. Może doprowadzić nawet do uszkodzenia i wypadnięcia zębów. Do powstania choroby przyczynia się kamień nazębny prowadzący do zapalenia dziąseł, ich cofania się, odsłaniania szyjek zębowych. Paradontoza może doprowadzić nawet do wypadania zębów.

Data aktualizacji: 12.11.2018,
Opublikowano: 09.11.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Coś jest nie tak z twoją trzustką? Ten znak zauważysz w toalecie 

Większość z nas nie zwraca uwagi na wygląd stolca, a szkoda, bo może on być źródłem cennych informacji na temat naszego zdrowia. Ten tłuszczowy niekiedy świadczy o problemach z trzustką. Ale nie tylko. Co jeszcze może oznaczać? 

Czytaj więcej
Zapach z ust, który może zwiastować cukrzycę. Jak go rozpoznać? 

Cukrzyca to poważna choroba, która czasem długo nie daje żadnych objawów. Zdarza się też, że towarzyszące jej dolegliwości przez pacjentów w ogóle nie są kojarzone akurat z tym schorzeniem. Sygnałem, który powinien zaniepokoić, jest specyficzny zapach z ust. 

Czytaj więcej
Grzyby są zdrowsze niż myślimy!  Polecane są zwłaszcza osobom chorym na cukrzycę i nadciśnienie...

Grzyby najczęściej traktowane są tylko, jako dodatek do potraw, a szkoda. Poza świetnym smakiem zawierają sporo substancji odżywczych, bez których organizm człowieka nie może się objeść. Dlaczego warto jeść grzyby?

Czytaj więcej
Kawa szkodzi wątrobie? Naukowcy rozwiewają wszelkie wątpliwości

Kawa to napój, który na całym świecie cieszy się ogromną popularnością. Mimo że lekarze nie zniechęcają do jej picia, to wiele osób wciąż ma wątpliwości, czy napój jest bezpieczny np. dla wątroby. Czy jest się czego obawiać? 

Czytaj więcej
Na czym polega stomatologia estetyczna?

Ciężko nie marzyć o pięknym uśmiechu. Obecne osiągnięcia w zakresie stomatologii estetycznej zapewniają ogromne możliwości korekty, rekonstrukcji, wizualnej poprawy uzębienia i jego stanu. Mowa tutaj chociażby o wybielaniu zębów, zakładaniu licówek i wielu innych zabiegach, które mają na celu nie tylko poprawę ich wyglądu, ale także pozytywnie wpływają na higienę jamy ustnej. Udając się do specjalisty, można bez obaw poprosić o konsultację w celu ustalenia, jakie zabiegi będą idealne również dla Ciebie.

Czytaj więcej
Rak wątroby - przyczyny, objawy, leczenie

Rak wątroby (HCC) najczęściej rozwija się u osób cierpiących na marskość pozapalną wątroby (związaną z wirusowym zakażeniem wątroby typu B i/lub C), marskość alkoholową lub niealkoholowe stłuszczenie wątroby. Gdy nowotwór ten zostanie wykryty we wczesnym stadium rozwoju, leczenie operacyjne daje szansę całkowitego wyzdrowienia.

Czytaj więcej
Co jeść, aby podkręcić metabolizm?

Prawidłowe trawienie jest kluczem do zachowania dobrego stanu zdrowia, braku uczucia ciężkości i do utrzymania prawidłowej masy ciała. Są produkty, które wspomagają i napędzają układ trawienny. Warto wiedzieć, jak można wspierać organizm i cieszyć się dobrym samopoczuciem cały czas. 

Czytaj więcej
Co alkohol robi z wątrobą? Szkodliwy wpływ napojów procentowych na organizm

Alkohol towarzyszy nam niemal przez cały czas. To z nim świętujemy, a także w nim próbujemy zatopić smutki lub pozbyć się stresu po ciężkim dniu. Choć sprawia, że teoretycznie czujemy lepiej, to nie jest obojętny dla naszego zdrowia. Pity w nadmiarze może doprowadzić do bardzo poważnych problemów z wątrobą. Jak organizm radzi sobie z procentami i czego możemy się spodziewać, jeśli pijemy za często i zbyt dużo? Sprawdź, jakich objawów nie bagatelizować. 

Czytaj więcej
Co to jest SIBO? Objawy, przyczyny i leczenie SIBO

SIBO, funkcjonujący w nomenklaturze medycznej także jako zespół przerostu bakteryjnego jelita cienkiego, charakteryzuje wzrostem liczby niepatogennych bakterii powyżej 105 CFU w 1 mililitrze treści jelitowej z początkowego odcinka jelita cienkiego. SIBO – ta choroba może dawać mylne objawy. 

Czytaj więcej
Rak jelita grubego – co zrobić, aby na niego nie zachorować?

Z powodu raka jelita grubego każdego dnia umierają 33 osoby. Tym samym zajmuje on trzecie miejsce wśród najbardziej śmiertelnych nowotworów. Ale choroby można uniknąć. Wystarczy zmienić dietę i regularnie wykonywać kolonoskopię. Co jeszcze warto wiedzieć o raku jelita grubego i co zrobić, aby uniknąć choroby - wyjaśnia prof. Marek Bębenek, chirurg, onkolog, specjalista programu 36,6°C.

Czytaj więcej