Choroby układu oddechowego – jak można im zapobiegać?

Fot: sankalpmaya / gettyimages.com

Przyczyny i objawy chorób układu oddechowego są bardzo zróżnicowane, np. pod względem części układu oddechowego, którą obejmują. Profilaktyka chorób układu oddechowego polega m.in. na unikaniu palenia papierosów.

Układ oddechowy złożony jest z górnych i dolnych dróg oddechowych. Górne drogi oddechowe to jama nosowa i ustna, gardło oraz część krtani. Do dolnych dróg oddechowych zalicza się krtań od poziomu fałdów głosowych, tchawicę i drzewo oskrzelowe. Od oskrzelików końcowych rozpoczyna się oddechowa część płuc. Podstawową jednostką czynnościową płuc jest gronko płucne. Gronka tworzą zraziki, a zraziki – płaty płuc. Układ oddechowy odpowiada za wymianę tlenu i dwutlenku węgla pomiędzy ustrojem a środowiskiem zewnętrznym.

Przyczyny i rodzaje najczęstszych chorób układu oddechowego

Choroby układu oddechowego są bardzo zróżnicowaną grupą. Różnią się między sobą przyczynami, objawami, a także częścią układu oddechowego, którą obejmują. Przede wszystkim należy wyróżnić ostre i przewlekłe choroby układu oddechowego. Najczęściej atakują nieżyty nosa i zatok przynosowych, a także zapalenia gardła i krtani, czyli górnych dróg oddechowych. Mogą mieć etiologię bakteryjną, jak i wirusową. Zdarza się również, że schorzenia wywoływane są przez grzyby. Ostre wirusowe zapalenie błony śluzowej nosa, zatok przynosowych czy gardła ustępuje samoistnie po mniej więcej 10 dniach. Leczenie jest objawowe. Jednak bakteryjne zapalenie górnych dróg oddechowych wymaga zastosowania antybiotykoterapii.

Jak działa układ oddechowy? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Budowa i funkcje układu oddechowego. Źródło: 36,6.

Wśród chorób krtani wyróżnia się zapalenie krtani, które może przebiegać jako ostre lub przewlekłe. Ostre zapalenie krtani związane jest najczęściej z infekcją wirusową bądź wpływem czynników drażniących, jak dym tytoniowy czy alkohol. Zapalenie przewlekłe krtani jest następstwem zapalenia ostrego.

Do częstych chorób układu oddechowego u dorosłych zalicza się przewlekłą obturacyjną chorobę płuc związaną ściśle z paleniem papierosów. Chorują głównie osoby powyżej 40. roku życia. Przewlekłe zapalenie dróg oddechowych związane jest z narastającym pogarszaniem się czynności oddechowej płuc. Inną przewlekłą chorobą dróg oddechowych jest astma, często rozpoznawana już u dzieci.

Objawy chorób układu oddechowego

Najczęstszym objawem chorób układu oddechowego jest kaszel. Jest to odruch obronny, który służy oczyszczeniu dróg oddechowych z nadmiaru wydzieliny i ciał obcych. Kaszel powstaje na skutek nasilonego wdechu z następowym wydechem, przy początkowym krótkotrwałym zamknięciu głośni. Kiedy głośnia ulega otwarciu, następuje gwałtowny wyrzut powietrza, co wiąże się również z usunięciem napotkanych przez wydychane powietrze obcych cząsteczek. Do innych objawów chorób układu oddechowego zalicza się:

POChP, czyli co? Odpowiedź znajdziesz w filmie

Zobacz film: Przewlekła obturacyjna choroba płuc. Źródło: 36,6.

  • chrypkę,
  • krwioplucie.

Choroby układu oddechowego mogą być związane z powstaniem palców pałeczkowatych, czyli zmian w dalszym paliczku palca, co powoduje, że paznokieć przypomina kształtem szkiełko zegarowe.

Zapobieganie chorobom układu oddechowego

Główne metody profilaktyki chorób układu oddechowego obejmują:

  • unikanie kontaktu z osobami chorymi na infekcyjne choroby układu oddechowego,
  • higienę osobistą,
  • unikanie narażenia na dymy, pyły, zanieczyszczenie powietrza,
  • aktywność fizyczną,
  • szybką diagnostykę i leczenie stanów ostrych, by uniknąć przewlekłych chorób.

Zobacz nasz film i dowiedz się wszystkiego o zapaleniu płuc

Zobacz film: Zapalenie płuc - leczenie. Źródło: 36,6.

Data aktualizacji: 18.07.2018,
Opublikowano: 18.07.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej