Choroby tarczycy u dzieci i u dorosłych. Jak rozpoznać objawy?

Fot: Nerthuz / gettyimages.com

Hormony tarczycy mają wpływ na regulację podstawowej przemiany materii i termogenezy, a także wiele innych procesów. Choroby tarczycy dają szereg różnych objawów i są niebezpieczne dla zdrowia zarówno u dzieci, jak i u dorosłych.

Tarczyca jest gruczołem wydzielania wewnętrznego, produkującym hormony – trijodotyroninę i tyroksynę. Znajduje się tuż poniżej krtani i zbudowana jest z dwóch płatów oraz dzielących je cieśni. Hormony tarczycy są konieczne do odpowiedniego różnicowania i rozwoju tkanek, szczególnie ośrodkowego układu nerwowego.

Objawy chorób tarczycy

Objawy chorób tarczycy zależą od tego, czy przebiegają z nadmiarem czy niedoborem jej hormonów. Jeśli choroba tarczycy jest przyczyną niedoboru hormonów, objawy są następujące:

  • obrzęk powiek,
  • blada, sucha, słabo napięta skóra,
  • włosy suche, łamliwe (czasami dochodzi nawet do wypadania brwi i włosów łonowych),
  • zmniejszona potliwość,
  • obrzęki ciała,
  • zwolnienie akcji serca,
  • znaczna męczliwość,
  • ospałość,
  • duszność,
  • przyrost masy ciała.

Masz problemy z tarczycą?  Ten film jest właśnie dla ciebie

Zobacz film: Za co odpowiada tarczyca? Źródło: Stylowy Magazyn.

W nadczynności tarczycy dochodzi do przyspieszenia procesów metabolicznych i pojawienia się m.in. takich objawów, jak:

  • spadek masy ciała bez stosowania żadnych diet odchudzających,
  • wypadanie włosów,
  • skóra wilgotna, ciepła,
  • zanik tkanki tłuszczowej,
  • pobudzenie,
  • nadmierna nerwowość,
  • przyspieszenie akcji serca,

Choroby tarczycy u dzieci

Na niedobór hormonów tarczycy szczególnie narażone są małe dzieci, ponieważ są to hormony niezbędne do ich prawidłowego rozwoju. Już w pierwszych dobach życia wykonuje się badanie przesiewowe w kierunku niedoczynności tarczycy, która może być niebezpieczna dla zdrowia i życia dziecka. Do objawów wrodzonej niedoczynności tarczycy należą m.in.:

  • sucha skóra,
  • duży język,
  • pogrubione rysy twarzy,
  • zaparcia,
  • problemy z karmieniem,
  • przedłużająca się żółtaczka,
  • opóźnienie rozwoju psychoruchowego.

Dieta w chorobach tarczycy

Najważniejszym składnikiem koniecznym do prawidłowego funkcjonowania tarczycy jest jod. Jest to pierwiastek gromadzony głównie w tym narządzie, będący składnikiem trijodotyroniny i tyroksyny. Niedobory jodu skutkują niedoczynnością tarczycy, jej przerostem, powstaniem wola, a u dzieci opóźnieniem rozwoju psychoruchowego. Na obszarach, gdzie społeczeństwo jest narażone na niedobory jodu, stosuje się jodowanie soli kuchennej. Zalecane jest też spożywanie ryb morskich bogatych w jod.

Jak rozpoznać, że tarczyca choruje? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Jak rozpoznać, że tarczyca choruje? Źródło: Stylowy Magazyn.

Niestety w standardowej diecie występuje wiele substancji wolotwórczych, które znacznie utrudniają wchłanianie jodu z pożywienia. Do produktów, których należy unikać bądź które można spożywać z umiarem w chorobach tarczycy, należą:

  • kapusta,
  • kalafior,
  • brokuły,
  • brukselka,
  • rośliny strączkowe,
  • orzeszki ziemne.

Oprócz jodu w diecie osób z chorobą tarczycy duże znaczenie mają też inne składniki mineralne: żelazo, potas, selen, magnez czy cynk. Żelazo jest ważnym pierwiastkiem biorącym udział w przemianie hormonów tarczycy. Jego niedobór również istotnie wpływa na funkcje tego narządu.

Dieta w niedoczynności tarczycy powinna być bogata w białko, które powinno stanowić co najmniej 15% dziennego zapotrzebowania w energię. Źródłem tego składnika mogą być mięso drobiowe, ryby i nabiał. Zdarza się, że osoby z niedoczynnością tarczycy nie tolerują laktozy czy też mają inne objawy nietolerancji. Wtedy też należy wprowadzić dietę eliminującą dany składnik z diety (np. mleko). Czasami jednak wystarczy ograniczenie tego produktu.

W nadczynności tarczycy wzrasta zapotrzebowanie na składniki odżywcze, w tym mikroelementy i witaminy. Warto zadbać również o odpowiednią podaż białka ze względu na jego nasilony rozpad. W chorobach tarczycy dietę zawsze powinno się skonsultować z dietetykiem.

Leczenie chorób tarczycy

W zależności od etiologii i przebiegu lekarz dobiera odpowiednie leczenie. Dieta jest bardzo istotna ze względu na to, że zapewnia odpowiednią podaż białka i mikroelementów do organizmu, a także eliminuje produkty, które poprzez zaburzenia wchłaniania jodu, negatywnie wpływałyby na dalszy proces leczenia. Dieta nie powinna być jedyną metodą terapii. W przypadku niedoczynności stosuje się przede wszystkim suplementację lewoskrętnej tyroksyny. Nadczynność tarczycy może być leczona farmakologicznie, jodem promieniotwórczym bądź operacyjnie.

Obejrzyj nasz film i dowiedz się jak wygląda leczenie choroby Hashimoto

Zobacz film: Jak wygląda tarczyca zdrowa i z Hashimoto Źródło: 36,6.

Data aktualizacji: 13.12.2018,
Opublikowano: 25.06.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej