Choroby psychosomatyczne – przykłady, przyczyny, objawy i metody leczenia

Fot: Elnur / fotolia.com

Zaburzenia psychosomatyczne to choroby ciała, których przyczyny tkwią w psychice. Mogą dotyczyć układu pokarmowego, krążeniowego, oddechowego, a także występować pod postacią alergii, otyłości i innych zaburzeń. Częściej dotykają kobiet niż mężczyzn. Rozwój tego rodzaju chorób może być związany z przeżywaniem silnego stresu.

Choć sam termin „choroba psychosomatyczna” nie ma jednej, konkretnej definicji, rozwój tego rodzaju zaburzeń zawsze poprzedzony jest silnymi emocjami, przeżyciami, które odciskają piętno na psychicznym i fizycznym stanie zdrowia, co umożliwia rozwój wielu schorzeń. W grupie ryzyka znajdują się także osoby o wrażliwej naturze, wycofane z życia społecznego, z silną potrzebą niezależności.

Choroba psychosomatyczna a chicagowska siódemka

Najczęstsze choroby psychosomatyczne są określane mianem chicagowskiej siódemki. Jest to lista chorób stworzona przez amerykańskiego psychoanalityka Franza Alexandra, który badał zależności pomiędzy przeżywanymi emocjami a rozwojem poszczególnych chorób. I tak do grona najczęściej pojawiających się chorób psychosomatycznych można zaliczyć: chorobę wrzodową żołądka, nadciśnienie tętnicze, astmę oskrzelową, reumatoidalne zapalenie stawów, nadczynność tarczycy, zapalne choroby jelita grubego, atopowe zapalenie skóry. Są to powszechnie występujące choroby, które zdaniem wielu lekarzy i naukowców poza czynnikami biologicznymi mają swoje przyczyny w psychice

Zwolennicy teorii chorób psychosomatycznych podają za przykład wymienioną chorobę wrzodową żołądka, która w ok. 80% przypadków jest wywoływana infekcją bakteryjną. Pozostałe 20% osób zmagających się z tym schorzeniem nie zostało zainfekowanych. W przypadku innych chorób znajdujących się w chicagowskiej siódemce również można zauważyć bezpośrednie powiązania z psychiką, takie jak astma i napady duszności, które mogą być wywołane przeżywaniem silnego stresu, nadciśnienie tętnicze i jego wzrost poprzez silne emocje czy atopowe zapalenie skóry oraz świąd, który może być następstwem stresujących wydarzeń w życiu chorej osoby.

Powstawanie chorób psychosomatycznych

Osobowość człowieka, zdolność do odczuwania emocji, a także jego przekonania mogą zdaniem lekarzy przyczyniać się do odczuwania lęku oraz stresu. Jego odczuwanie wpływa na czynność układu podwzgórza, przysadki mózgowej oraz nadnerczy. W czasie stresowej sytuacji aktywowane są mechanizmy współczulnego układu nerwowego oraz pobudzona zostaje kory nadnerczy, co wpływa na zwiększone wydzielanie adrenaliny, noradrenaliny, a także kortyzolu, które przez wiele osób nazywane są hormonami stresu.

Ponadto w tym samym czasie zachodzi wiele reakcji w organizmie, takich jak rozszerzenie źrenic, przyspieszenie oddechu, przyspieszenie pracy serca, wzrost ciśnienia krwi, wydzielanie kwasów żołądkowych. Może się zdarzyć, że organizm po przeżyciu stresowych sytuacji bardzo długo (lub w mniejszym stopniu) powraca do normalnego stanu, a wzmożona przez cały ten czas praca gruczołów dokrewnych może doprowadzić do zmian w stale pobudzanych układach oraz narządach. Długotrwałe przeżywanie silnych emocji oraz stresu może doprowadzić do patologicznych zmian w organizmie, co stanowi doskonały grunt do rozwoju wielu chorób. Ponadto życie w stresie negatywnie wpływa na układ odpornościowy.

Przykładowe choroby psychosomatyczne

Istnieje spora grupa schorzeń, których powstawanie może mieć silny związek z psychiką oraz przeżywaniem silnych emocji i stresu. Wśród nich warto wyróżnić bóle psychosomatyczne, czyli dolegliwości bólowe poszczególnych narządów, najczęściej pojawiające się nagle lub stale w momencie przeżywania silnego stresu. 

Choroby psychosomatyczne związane z układem krążenia to: wspomniane nadciśnienie tętnicze, choroba wieńcowa, miażdżyca, niewydolność serca, choroby mikrokrążenia, a także nabyte wady i choroby serca. 

Psychosomatyczne choroby dermatologiczne to zdaniem lekarzy różnego rodzaju alergie, trądzik, łuszczyca, atopowe zapalenie skóry, łupież Gilberta, grzybice, rumień płaski, rumień guzowaty, łojotok oraz liszaj. 

Do grona autoimmunologicznych chorób psychosomatycznych należą: choroba Hashimoto, miastenia, łysienie plackowate, stwardnienie rozsiane, reumatoidalne zapalenie stawów. 

Choroby psychosomatyczne, które są związane z układem oddechowym, to najczęściej powszechne przeziębienia, grypa, angina, zapalenie oskrzeli, zapalenie płuc, alergia oddechowa, przewlekła obturacyjna choroba płuc, a także astma oskrzelowa. 

Choroby psychosomatyczne układu pokarmowego to choroba wrzodowa żołądka, zapalenie jelita grubego, zespół jelita nadwrażliwego, choroba refluksowa

Pozostałe choroby i przypadłości, które mogą mieć związek z przeżywaniem silnych emocji, stresu oraz mogące mieć źródło w psychice to: otyłość, moczenie nocne, tiki nerwowe, migreny, zaburzenia snu, cukrzyca, zaburzenia seksualne, a nawet nowotwory.

Jak leczyć choroby psychosomatyczne?

Metody leczenia chorób psychosomatycznych zależne są od rodzaju danego schorzenia bądź przypadłości. W większości przypadków są leczone jedynie objawowo bez uwagi na czynniki psychiczne, które wywołują lub przyczyniają się do rozwoju danej choroby. Poza standardową praktyką w leczeniu poszczególnych chorób psychosomatycznych pomoc może przynieść psychoterapia, a także konsultacje psychologiczne i odpowiednio dobrane ćwiczenia relaksacyjne.

Zobacz film: Zatroszcz się o swoje zdrowie z jogą. Źródło: Dzień Dobry TVN


Data aktualizacji: 12.11.2019,
Opublikowano: 20.10.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Pacjenci po zmianach w mózgu po przejściu COVID-19. Niepokojące badania 

O tym, że zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 może wpływać na działanie układu nerwowego, badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy pokazują, że u osób, które przeszły COVID-19 mogą się pojawić nawracające bóle głowy, zaburzenia kojarzenia, koncentracji i pamięci, lęki oraz objawy depresji. Czy dolegliwości zostaną z pacjentami już na stałe? 

Czytaj więcej
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Nawyki, które postarzają twój mózg. Na co uważać?

Mózg to centrum dowodzenia naszego organizmu. Podobnie, jak w przypadku innych narządów - z biegiem czasu - zaczyna działać mniej sprawnie. Co gorsza, często jest to skutek naszych niezdrowych nawyków. Które zachowania mu nie służą? 

Czytaj więcej
7 etapów w chorobie Alzheimera - czym się charakteryzują?

Etapy choroby Alzheimera różnią się od siebie nasileniem objawów, takich jak zaburzenia pamięci i problemy z codziennym funkcjonowaniem. Chorzy mają kłopoty z komunikacją, a z biegiem czasu z wykonywaniem najprostszych czynności, np. ubieraniem się.

Czytaj więcej
Lek na schizofrenię został wycofany z obrotu. Dlaczego? 

Główny Inspektorat Farmaceutyczny zdecydował o wycofaniu z obrotu preparatu stosowanego w leczeniu schizofrenii. Co stoi za tą decyzją i o jaki farmaceutyk chodzi? 

Czytaj więcej
Stwardnienie rozsiane (SM): przyczyny, objawy, przebieg, rozpoznanie i sposoby leczenia

Stwardnienie rozsiane jest zapalną chorobą ośrodkowego układu nerwowego, w której dochodzi do uszkodzenia osłonek mielinowych nerwów. Charakteryzuje się ona przebiegiem wielofazowym o różnym natężeniu objawów chorobowych. Wśród najczęstszych symptomów stwardnienia rozsianego można wymienić: ogólne osłabienie organizmu, problemy z utrzymaniem równowagi oraz zaburzenia czucia w kończynach dolnych i górnych.

Czytaj więcej
Masz kłopoty z zasypianiem? Poznaj techniki, dzięki którym zaśniesz nawet w 10 sekund!

Oglądasz w łóżku telewizję, a może sprawdzasz coś w telefonie? Takie zachowania mogą utrudnić zasypianie. Na szczęście istnieją techniki, które pozwalają zasnąć nawet w 10 sekund. Sprawdź, jak szybko zasnąć? 

Czytaj więcej
Objawy choroby Parkinsona, leczenie, dieta i rehabilitacja

Choroba Parkinsona objawia się zaburzeniami ruchowymi, w tym drżeniem spoczynkowym, nadmiernym napięciem mięśni, oraz zaburzeniami psychicznymi. Daje też objawy wegetatywne, jak np. ślinotok. Parkinson jest nieuleczalny, ale stosowanie leków i rehabilitacja poprawiają jakość życia chorego.

Czytaj więcej