Choroby płuc – jakie objawy występują najczęściej? Przyczyny i rodzaje

Fot: decade3d / gettyimages.com

Choroby płuc to zróżnicowana pod względem etiologii, rodzaju i leczenia grupa chorób. Choroby płuc i oskrzeli mogą dawać początkowo podobne objawy, dlatego konieczna jest dokładna diagnostyka, by zapobiec nieodwracalnym zmianom w tkance płucnej.

Nauką zajmującą się chorobami płuc jest pulmonologia, obejmująca schorzenia dolnych dróg oddechowych. Choroby płuc mają różną etiologię, różnią się przebiegiem, rokowaniem, leczeniem, choć ich początkowe objawy na ogół są podobne.

Objawy chorób płuc

Wszystkie choroby płuc mogą początkowo dawać podobne objawy, choć doświadczony lekarz już po wstępnym badaniu i wywiadzie może wysunąć wstępne rozpoznanie. Najczęstsze objawy chorób płuc to kaszel i duszność. Czasami kaszel jest suchy, a czasem mokry i może mu towarzyszyć odksztuszanie plwociny. Duszność pojawia się, kiedy znaczna część miąższu płucnego jest zajęta przez proces chorobowy bądź upośledzony jest przepływ powietrza przez oskrzela i oskrzeliki. Uczucie braku powietrza generuje angażowanie dodatkowych mięśni oddechowych, co objawia się m.in. zaciąganiem międzyżebrzy. Obecność dodatkowych dolegliwości, jak świsty, furczenia, inne objawy osłuchowe, a także np. gorączka, zależą od etiologii choroby.

Przewlekła obturacyjna choroba płuc

Bardzo często rozpoznawaną w pulmonologii jednostką chorobową jest przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP). Choroba polega na ograniczeniu przepływu powietrza przez drogi oddechowe. Ma charakter postępujący i związana jest z nasiloną odpowiedzią zapalną dróg oddechowych. Dochodzi do niej najczęściej w wyniku palenia tytoniu, ale również kontaktu z innymi szkodliwymi substancjami. Jest to choroba występująca częściej u mężczyzn niż u kobiet.

Zobacz nasz film i dowiedz się wszystkiego o przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc

Zobacz film: Przewlekła obturacyjna choroba płuc. Źródło: 36,6.

Ograniczenie przepływu powietrza przez drogi oddechowe wynika ze zwiększonego oporu, czyli obturacji w obrębie oskrzeli i oskrzelików i zmian rozejmowych płucach. Kiedy płuca stają się mniej sprężyste, mniej powietrza trafia do płuc podczas spokojnego oddychania. Wynikiem tego jest duszność i konieczność zaangażowania dodatkowych mięśni oddechowych. Przyczyny obturacji płuc w przebiegu przewlekłej obturacyjnej choroby płuc to:

  • zapadanie się oskrzelików podczas wdechu,
  • zmiany zapalne i włóknienie w ścianach oskrzelików i tkance okołooskrzelikowej,
  • skurcz mięśni gładkich,
  • wypełnienie światła oskrzeli przez komórki zapalne i śluz.

Dochodzi do tzw. pułapki powietrznej, czyli powietrze wciągnięte do płuc nie może się z nich uwolnić. Występuje rozdęcie płuc, nasilające się szczególnie podczas wysiłku fizycznego, objawiające się dusznością i dużym wysiłkiem oddechowym. Poza dusznością wysiłkową objawy obejmują również kaszel i odkrztuszanie plwociny.

Choroby śródmiąższowe płuc

Śródmiąższowe choroby płuc to bardzo zróżnicowana grupa chorób o innej etiologii niż infekcyjna czy nowotworowa. Choroby śródmiąższowe płuc charakteryzują się rozsianymi zmianami na zdjęciu rentgenowskim klatki piersiowej lub innym badaniu obrazowym. Towarzyszą im zaburzenia wentylacji, upośledzona wymiana gazowa. Do najczęstszych przyczyn zalicza się czynniki szkodliwe, jak np. pyły, niektóre leki i choroby układowe tkanki łącznej. Zdarza się, że choroby śródmiąższowe płuc mają nieznaną etiologię, a różnią się między sobą przebiegiem klinicznym i obrazem radiologicznym. Zalicza się tu: włóknienie płuc, niespecyficzne śródmiąższowe zapalenie płuc, złuszczające śródmiąższowe zapalenie płuc, limfocytowe i kryptogenne zapalenie płuc.

Sarkoidoza - co to za choroba? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Sarkoidoza. Źródło: 36,6.

Sarkoidoza

Sarkoidoza to uogólniona choroba ziarniniakowa. Jej przyczyny nie są znane. Występuje głównie u młodych osób, objawia się powiększeniem węzłów chłonnych we wnękach płucnych i zmianami śródmiąższowymi. Nie jest to choroba ograniczająca się wyłącznie do płuc. Może atakować również inne narządy. W etiologii choroby dopuszcza się nieprawidłową reakcję na niezidentyfikowany dotąd antygen. Sarkoidoza charakteryzuje się gromadzeniem limfocytów Th1 i makrofagów w tkankach o bogatym limfatycznym utkaniu i tworzeniem w tych miejscach ziarniniaków. Objawy sarkoidozy mogą nie ujawnić się przez długi okres. Mogą pojawić się zmęczenie, utrata masy ciała, minimalny wzrost temperatury. Niekiedy występują również swoiste narządowo objawy, m.in.:

  • kaszel, duszność, ból w klatce piersiowej,
  • bóle stawów i mięśni,
  • powiększenie wątroby i śledziony,
  • zmiany skórne,
  • porażenie nerwu twarzowego.

Te i inne symptomy nie występują łącznie u wszystkich chorych. Przykładowo serce zajęte jest u 5–20% chorych, płuca u 90–97%, a układ nerwowy maksymalnie w 10% przypadków.

Jak działa układ oddechowy? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Budowa i funkcje układu oddechowego. Źródło: 36,6.

Data aktualizacji: 28.06.2018,
Opublikowano: 28.06.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej