Choroby odbytu u dzieci, kobiet i mężczyzn. Jaki lekarz się nimi zajmuje?

Fot: Bits and Splits / fotolia.com

Choroby odbytu mogą mieć różne objawy, a najczęstsze dolegliwości to ból, krwawienia, świąd lub zaburzenia rytmu wypróżnień. Tego typu problemów nie należy bagatelizować, ponieważ niekiedy prowadzą do poważnych zaburzeń. Jeśli wystąpią, należy się skierować do lekarza proktologa.

Choroby odbytu dotyczą miejsca, w którym kończy się przewód pokarmowy i przez który wydalany jest stolec. Prawidłowo funkcjonujący odbyt, połączony około czterocentymetrowym kanałem z odbytnicą, zamykają dwa pasma otaczających go mięśni – zwieraczy: zewnętrzny i wewnętrzny. Pierwszy jest zależny od woli człowieka, wewnętrzny ulega rozluźnieniu tylko pod wpływem autonomicznego układu nerwowego.

Choroby odbytu – jaki lekarz się nimi zajmuje?

Choroby odbytu i związane z nimi dolegliwości bywają bardzo uciążliwe, a mimo to wiele osób zwleka z wizytą u specjalisty. Niektórzy uznają tego typu problemy za zbyt wstydliwe, inni nie wiedzą, jaki lekarz zajmuje się chorobami odbytu i zanim do niego trafią, schorzenie przybiera zaawansowaną postać. Choroby odbytu, odbytnicy oraz jelita grubego, zarówno stany zapalne, jaki i nowotwory, to domena proktologa, i to do niego należy się skierować, gdy pojawią się niepokojące objawy.

Choroby odbytu u dzieci

Choroby odbytu u dzieci są dość powszechnym zjawiskiem. Gdy występuje jego świąd, dziecko jest pobudzone i nie ma apetytu, jest to zwykle symptom owsicy, czyli zakażenia owsikami ludzkimi – najbardziej znanym typem pasożytów, których jaja dostaną się do organizmu. Do zakażenia najczęściej dochodzi przez kontakt z zakażonymi przedmiotami lub osobą, dlatego konieczne jest częste mycie rąk.

Gdy w stolcu dziecka widać niewielką ilość krwi, może to świadczyć o obecności tzw. szczeliny odbytu. Zwykle towarzyszą jej długotrwałe zaparcia. Krwawienie z odbytu, przy równoczesnej biegunce, bywa natomiast objawem infekcji.

Objawy chorób odbytu

Najczęstszym schorzeniem dotyczącym odbytu są hemoroidy, zwane również żylakami odbytu lub guzkami krwawniczymi. Ryzyko rozwoju hemoroidów zwiększa się w ciąży, dolegliwościom sprzyja również siedzący tryb życia, otyłość, kłopoty z układem krążenia, skłonność do zaparć, noszenie bielizny wykonanej ze sztucznych, nieprzepuszczających powietrza, tkanin, a także podrażnienie skóry wywołane zbyt intensywnym wycieraniem odbytu papierem toaletowym.

Hemoroidom towarzyszy niekiedy ostry ból, szczególnie podczas oddawania stolca, a także pojawiające się w nim ślady krwi – efekt obrzęku i pękania żylaków. Podobne objawy mają inne choroby odbytu, np.:

  • szczeliny odbytu – niewielkie rozdarcia błony śluzowej, zwykle powstałe na skutek oddawania twardych stolców w czasie zaparć;
  • ropień odbytu – powstały zazwyczaj na skutek zakażenia bakteryjnego, zwiastuje go silny ból i obrzęk okolic odbytu;
  • choroba Crohna – zapalne schorzenie układu pokarmowego;
  • uchyłkowatość esicy – dotyczy niemal połowy populacji po 60. roku życia, u około 20% rozwijająca się w objawową chorobę uchyłkową, niekiedy występuje też ostre zapalenie uchyłków, przebiegające z zaparciami, gorączką, utratą apetytu i bólem w dole brzucha.

Dość powszechną przypadłością jest też wypadanie odbytnicy, sześciokrotnie częstsze u kobiet niż mężczyzn, zazwyczaj po 70. roku życia. Do wypadania odbytnicy dochodzi najczęściej podczas defekacji; wypadanie ustępuje niekiedy samoistnie lub też może skłaniać do ręcznego mu zapobiegania. Dolegliwości zazwyczaj towarzyszą zaparcia lub nietrzymanie stolca. Chorzy skarżą się też na obecność guza w okolicy odbytu, krwawienia z odbytnicy i trudności w zachowaniu właściwej higieny.

W leczeniu hemoroidów i wielu innych chorób odbytu stosuje się środki przeciwbólowe i przeciwświądowe w postaci czopków, aerozoli, kremów czy maści. W przypadku utrzymujących się zaparć zalecane są preparaty zmiękczające stolec.

Choroby odbytu u mężczyzn

Choroby odbytu u mężczyzn często wywołują poważniejsze konsekwencje, ponieważ zwykle są rozpoznawane bardzo późno, co wiąże się m.in. z męską niechęcią do badań kontrolnych i wizyt u lekarza.

Częstość występowania raka odbytu wzrosła w ostatnich dziesięcioleciach, co w dużej mierze jest wiązane z liberalizacją zachowań seksualnych i szerzącymi się zakażeniami wirusami HPV (Human papilloma virus), uznawanymi za główny czynnik etiologiczny nowotworów odbytu i narządów moczowo-płciowych. Najbardziej narażeni na zachorowanie są HIV-dodatni homoseksualiści uprawiający bierne stosunki analne. Rozwojowi komórek nowotworowych sprzyjają również przewlekłe schorzenia: przetoki okołoodbytowe, szczeliny odbytu i nawracające okołoodbytowe zmiany ropne.

Najpowszechniejszym objawem raka są krwawienia z odbytu. Chorobę zwiastuje również wyczuwalny lub widoczny guz w tej okolicy. Często występuje też świąd, pieczenie i uczucie dyskomfortu. To sprawia, że choroba jest rozpoznawana zbyt późno, ponieważ bywa mylona z hemoroidami czy innymi łagodnymi schorzeniami odbytu.

W leczeniu raka odbytu zwykle stosuje się chemio- i radioterapię. Niekiedy dopuszcza się także miejscowe wycięcie małych zmian nowotworowych, nieprzekraczających 3–4 cm średnicy.

Bibliografia:

1. http://www.czelej.com.pl/images/choroba%20uchylkowa.pdf,

2. http://www.pnmedycznych.pl/wp-content/uploads/2014/08/pnm_2013_572-576.pdf.

Zobacz film: Jak zbudowany jest układ pokarmowy. Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 18.12.2017,
Opublikowano: 04.11.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Coś jest nie tak z twoją trzustką? Ten znak zauważysz w toalecie 

Większość z nas nie zwraca uwagi na wygląd stolca, a szkoda, bo może on być źródłem cennych informacji na temat naszego zdrowia. Ten tłuszczowy niekiedy świadczy o problemach z trzustką. Ale nie tylko. Co jeszcze może oznaczać? 

Czytaj więcej
Zapach z ust, który może zwiastować cukrzycę. Jak go rozpoznać? 

Cukrzyca to poważna choroba, która czasem długo nie daje żadnych objawów. Zdarza się też, że towarzyszące jej dolegliwości przez pacjentów w ogóle nie są kojarzone akurat z tym schorzeniem. Sygnałem, który powinien zaniepokoić, jest specyficzny zapach z ust. 

Czytaj więcej
Grzyby są zdrowsze niż myślimy!  Polecane są zwłaszcza osobom chorym na cukrzycę i nadciśnienie...

Grzyby najczęściej traktowane są tylko, jako dodatek do potraw, a szkoda. Poza świetnym smakiem zawierają sporo substancji odżywczych, bez których organizm człowieka nie może się objeść. Dlaczego warto jeść grzyby?

Czytaj więcej
Kawa szkodzi wątrobie? Naukowcy rozwiewają wszelkie wątpliwości

Kawa to napój, który na całym świecie cieszy się ogromną popularnością. Mimo że lekarze nie zniechęcają do jej picia, to wiele osób wciąż ma wątpliwości, czy napój jest bezpieczny np. dla wątroby. Czy jest się czego obawiać? 

Czytaj więcej
Rak wątroby - przyczyny, objawy, leczenie

Rak wątroby (HCC) najczęściej rozwija się u osób cierpiących na marskość pozapalną wątroby (związaną z wirusowym zakażeniem wątroby typu B i/lub C), marskość alkoholową lub niealkoholowe stłuszczenie wątroby. Gdy nowotwór ten zostanie wykryty we wczesnym stadium rozwoju, leczenie operacyjne daje szansę całkowitego wyzdrowienia.

Czytaj więcej
Co jeść, aby podkręcić metabolizm?

Prawidłowe trawienie jest kluczem do zachowania dobrego stanu zdrowia, braku uczucia ciężkości i do utrzymania prawidłowej masy ciała. Są produkty, które wspomagają i napędzają układ trawienny. Warto wiedzieć, jak można wspierać organizm i cieszyć się dobrym samopoczuciem cały czas. 

Czytaj więcej
Co alkohol robi z wątrobą? Szkodliwy wpływ napojów procentowych na organizm

Alkohol towarzyszy nam niemal przez cały czas. To z nim świętujemy, a także w nim próbujemy zatopić smutki lub pozbyć się stresu po ciężkim dniu. Choć sprawia, że teoretycznie czujemy lepiej, to nie jest obojętny dla naszego zdrowia. Pity w nadmiarze może doprowadzić do bardzo poważnych problemów z wątrobą. Jak organizm radzi sobie z procentami i czego możemy się spodziewać, jeśli pijemy za często i zbyt dużo? Sprawdź, jakich objawów nie bagatelizować. 

Czytaj więcej
Co to jest SIBO? Objawy, przyczyny i leczenie SIBO

SIBO, funkcjonujący w nomenklaturze medycznej także jako zespół przerostu bakteryjnego jelita cienkiego, charakteryzuje wzrostem liczby niepatogennych bakterii powyżej 105 CFU w 1 mililitrze treści jelitowej z początkowego odcinka jelita cienkiego. SIBO – ta choroba może dawać mylne objawy. 

Czytaj więcej
Rak jelita grubego – co zrobić, aby na niego nie zachorować?

Z powodu raka jelita grubego każdego dnia umierają 33 osoby. Tym samym zajmuje on trzecie miejsce wśród najbardziej śmiertelnych nowotworów. Ale choroby można uniknąć. Wystarczy zmienić dietę i regularnie wykonywać kolonoskopię. Co jeszcze warto wiedzieć o raku jelita grubego i co zrobić, aby uniknąć choroby - wyjaśnia prof. Marek Bębenek, chirurg, onkolog, specjalista programu 36,6°C.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej