Choroby krtani u dorosłych i u dzieci – objawy i domowe sposoby

Fot: ChesiireCat / gettyimages.com

Choroby krtani występują sezonowo w okresie przeziębień i infekcji górnych dróg oddechowych. Chrypka i kaszel mogą być bardzo uciążliwe, ale intensywność objawów udaje się najczęściej zmniejszyć domowymi sposobami.

Choroby krtani i gardła mają zazwyczaj podłoże infekcyjne, a ich przebieg rzadko bywa powikłany. Ostre objawy obrzęku krtani mogą być jednak niebezpieczne, szczególnie w przypadku małych dzieci. Utrzymywanie się chrypy, zwłaszcza jeśli brak jest innych objawów choroby, powinno być powodem do wizyty u lekarza i wykonania niezbędnych badań.

Ostre zapalenie krtani i gardła – objawy

Najczęstszą chorobą krtani jest ostre zapalenie, które w wielu przypadkach bywa powikłaniem wirusowej infekcji górnych dróg oddechowych. Może na przykład przez ciągłość przenosić się z gardła. Część zachorowań ma jednak nagły i nieoczekiwany początek – najczęściej rano, po przebudzeniu pojawia się chrypka, która utrudnia normalne komunikowanie się. Głos jest pogrubiony, głębszy wdech powoduje napadowy kaszel –zwykle charczący lub ze słyszalnymi świstami. Chory zwykle odczuwa osłabienie, bóle mięśniowe. W pierwszych dniach choroby mogą wystąpić gorączka lub stany podgorączkowe. Chrypka i podwyższona temperatura ustępują najczęściej w ciągu kilku dni, ale kaszel często utrzymuje się nawet 2–3 tygodnie. Jeśli proces chorobowy obejmuje również gardło, chory może odczuwać dodatkowe objawy, takie jak:

  • problemy z połykaniem,
  • ból gardła nasilający się szczególnie przy spożywaniu gorących, zimnych lub kwaśnych napojów,
  • bóle ucha związane z zamknięciem przez obrzękniętą śluzówkę gardłowego ujścia trąbki słuchowej – przy przełykaniu śliny albo ucisku palcem na ucho bóle nasilają się i mają charakter kłujący.

Gardło może być obrzęknięte, zaczerwienione, migdałki – powiększone.

Zapalenie krtani u dziecka ma czasem gwałtowny przebieg. Przy tzw. podgłośniowym zapaleniu krtani może pojawić się ostry obrzęk błony śluzowej powodujący zwężenie dróg oddechowych, problemy z oddychaniem i nasilającą się duszność. Rozpoznanie tego stanu ułatwia rwący się, uciążliwy, „szczekający” kaszel, po którym dziecku trudno jest nabrać powietrze i wyrównać oddech. Stan ten wymaga pilnej interwencji lekarskiej ze względu na możliwe powikłania.

Podobne, wymagające szybkiej reakcji, gwałtowne objawy mogą pojawić się u dziecka lub u osoby dorosłej w przebiegu ostrej reakcji alergicznej. Następuje to w szczególności po spożyciu pokarmu, na który chory jest uczulony albo np. po użądleniu przez osę.

Inne choroby krtani u dzieci i dorosłych

Podrażnienie krtani może być spowodowane przez inne czynniki niż infekcja. Może do niego dojść pod wpływem wdychania pyłu, drażniących substancji albo dymu, w tym również papierosowego. Obrzęk fałdów głosowych i zaburzenia fonacji (procesu wydobywania dźwięków) mogą być wynikiem nadmiernego obciążenia narządu mowy. Dzieje się tak często u nauczycieli, aktorów, śpiewaków. Przewlekłe przeciążanie krtani może prowadzić do powstania tzw. guzków śpiewaczych na fałdach głosowych, które zaburzają powstawanie i emisję dźwięku. Głos może być osłabiony, zniekształcony. Chory, mówiąc, szybko męczy się i skarży na ból krtani.

Krtań jest miejscem, w którym często dochodzi do przerostu błony śluzowej. W efekcie powstają polipy albo brodawki. Sprzyja im przewlekła ekspozycja na czynniki szkodliwe. Zwiększa ona również prawdopodobieństwo wystąpienia raka krtani. Nowotwór ten dotyczy zwłaszcza mężczyzn. Według części statystyk w Polsce nawet co 25 zachorowanie na raka to właśnie guz krtani.

Zobacz film: Jak pozbyć się bólu gardła? Źródło: Wiem co kupuję

Objawy pod postacią chrypki, trudności w oddychaniu i przełykaniu mogą być również związane z innym procesem chorobowym toczącym się w obrębie szyi. Należy tu wymienić przede wszystkim:

  • powiększenie tarczycy (wole) powodujące ucisk na krtań,
  • powiększenie węzłów chłonnych,
  • porażenie jednego z nerwów krtaniowych wstecznych, unerwiających fałdy głosowe.

U dzieci przyczyną ostrych dolegliwości ze strony krtani może być wchłonięcie ciała obcego – zabawki lub innego przypadkowego przedmiotu.

Domowe sposoby na choroby krtani

Domowe sposoby na chorą krtań pozwalają przede wszystkim na szybsze wyzdrowienie i zmniejszenie natężenia dolegliwości spowodowanych przez stan zapalny. Ważne jest nie tylko stosowanie odpowiednich środków o działaniu leczniczym, ale również zapewnienie choremu komfortowego środowiska. Pomieszczenie, w którym przebywa, powinno być często wietrzone. Nie należy go przegrzewać. Jeśli (np. z powodu intensywnego ogrzewania) powietrze nadmiernie się przesusza – trzeba stosować wieszane na kaloryferze kamionki albo przynajmniej umieszczać na grzejnikach wilgotne ręczniki. Można też korzystać z nawilżacza powietrza, pamiętając, że jeśli nie czyści się go dostatecznie często, staje się on siedliskiem chorobotwórczych bakterii.

Choremu może przynieść ulgę inhalacja wodą z solą, olejkiem eterycznym albo wykonana z użyciem naparu z ziół. Łagodząco na krtań zadziała np. mleko z masłem i miodem, sok z cytryny z miodem, syrop z cebuli. Korzystne działanie przeciw drobnoustrojom mają czosnek i chrzan. Niezmiernie istotne jest odpowiednie nawadnianie organizmu, gdyż wysuszone błony śluzowe gardła lub krtani będą prowokować kaszel i nasilać chrypkę.

Zobacz film: Choroby krtani - skąd się biorą i jak je leczyć?

źródło: 36,6



Data aktualizacji: 25.09.2020,
Opublikowano: 25.09.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej