Choroba Stilla u dorosłych i u dzieci – leczenie i rokowanie

Fot: soupstock / stock.adobe.com

Choroba Stilla należy do grupy układowych chorób tkanki łącznej. Jest to uogólnione zapalenie stawów o różnym przebiegu i rokowaniu. Objawy choroby to m.in.: gorączka nasilająca się w godzinach wieczornych, bóle mięśni i stawów, a także charakterystyczna wysypka

Choroba Stilla jest to układowa postać młodzieńczego zapalenia stawów o nieznanej etiologii przebiegająca z gorączką, wysypką skórną, powiększeniem węzłów chłonnych i śledziony, a także z zapaleniem wielu narządów wewnętrznych. Jest to rzadka choroba, szczyt zachorowań przypada na młody wiek. Najczęściej chorują osoby w przedziale 16–35 lat.

Przyczyny choroby Stilla

Choroba Stilla nie ma określonej przyczyny. W indukcji procesu chorobowego mogą brać udział niektóre wirusy (różyczka, świnka, Epsteina-Barr czy ludzkie jelitowe cytopatogenne wirusy sieroce – ECHO). Nie stwierdzono rodzinnych predyspozycji do występowania choroby. Bardzo często potwierdza się obecność antygenów HLA-DR2, HLA-DR4, HLA-DR7, a także HLA-B17, HLA-B18, HLA-B35. W procesie chorobowym istotną rolę odgrywają cytokiny prozapalne IL-6 i IL-18.

Choroba Stilla – u dorosłych czy u dzieci?

Najczęściej choroba zaczyna się już u dzieci, przed 16. rokiem życia. Choroba może obrać postać samoograniczającą się, wtedy objawy trwają maksymalnie rok. Może jednak mieć przebieg nawracający lub przewlekły. Postać nawrotowa nie ma określonej częstotliwości nawrotów. Postać przewlekła zostaje rozpoznana wtedy, gdy objawy utrzymują się nieprzerwanie przez co najmniej 12 miesięcy. U części chorych dochodzi do znacznego uszkodzenia stawów. Objawy mogą nawracać aż do późnego wieku. Zdarza się, że początek objawów pojawia się dopiero u dorosłych.

Ze względu na różnorodność przebiegu choroby wyodrębniono jej 2 główne postaci:

  • postać, której dominującym objawem jest zapalenie stawów mające tendencje do przechodzenia w stan przewlekły;
  • postać, której głównym objawem jest gorączka, zajęcie wielu narządów wewnętrznych i ciężki nawrotowy przebieg.

Na jakiej podstawie lekarz rozpoznaje chorobę Stilla?

Choroba jest trudna w rozpoznaniu, dlatego opracowano kryteria klasyfikacyjne (wg Yamaguchiego) stosowane u dorosłych. Pozwalają one z 90-procentową pewnością wysunąć rozpoznanie choroby Stilla. Rozpoznanie może zostać wysunięte po spełnieniu co najmniej 5 kryteriów dużych i małych, w tym co najmniej 2 kryteriów dużych. Są również kryteria wykluczające, a więc nie może występować żadna z chorób z kryteriów wykluczających, by rozpoznać chorobę Stilla.

Kryteria duże:

  • wysoka gorączka (≥39°C) utrzymująca się co najmniej tydzień;
  • ból stawów trwający co najmniej 2 tygodnie;
  • typowa osutka;
  • wysoki poziom leukocytów, w tym zwiększony odsetek neutrofilii (>80%)

Kryteria małe:
  • ból gardła,
  • powiększenie węzłów chłonnych i/lub śledziony,
  • wzrost poziomu aminotransferaz lub dehydrogenazy mleczanowej,
  • ujemny wynik przeciwciał przeciwjądrowych i czynnika reumatoidalnego,

Kryteria wykluczające:

Podczas diagnostyki przeprowadza się badania laboratoryjne surowicy krwi pozwalające określić poziom wskaźników zapalnych, leukocytozy, stężenia ferrytyny, poziomu przeciwciał i wielu innych parametrów, jak np. albumin. W przebiegu choroby Stilla większość pacjentów ma zwiększone wskaźniki zapalne – OB (Odczyn Biernackiego) oraz CRP (białko C-reaktywne), zmiany w morfologii krwi wskazujące na niedokrwistość, nadpłytkowość i leukocytozę, a także bardzo duże stężenie ferrytyny w surowicy. Jej stężenie powyżej 3000 ng/ml powinno ukierunkować rozpoznanie na chorobę Stilla. Stwierdza się również, że duże znaczenie w rozpoznaniu ma znaczny spadek poziomu ferrytyny glikowanej, czyli jednej z izoform ferrytyny.

Do innych badań diagnostycznych zalicza się pobranie płynu stawowego, w którym można wykryć komórki zapalne, a także badania obrazowe – rentgenografie (RTG), tomografię komputerową (TK).

Objawy choroby Stilla

W zależności od postaci choroby nie musi ona przebiegać identycznie u wszystkich chorych. Główne objawy choroby to:

  • wysoka gorączka (≥39°C), osiągająca szczyt w godzinach wieczornych,
  • objawy zapalenia gardła,
  • charakterystyczna wysypka, osutka plamista lub plamisto-grudkowa, która może pojawiać się wraz z nasileniem gorączki, może jej towarzyszyć świąd skóry,
  • bóle stawów, u części chorych dochodzi nawet do usztywnienia zajętych stawów,
  • bóle mięśni.

Do innych rzadszych objawów zalicza się:

  • wypadanie włosów,
  • spadek masy ciała,
  • powiększenie węzłów chłonnych,
  • powiększenie wątroby i śledziony,
  • objawy z układu oddechowego lub sercowo-naczyniowego,
  • objawy z innych narządów, zupełnie niespecyficzne – zaburzenia słuchu lub wzroku, zaburzenia krzepnięcia, neuropatie, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych czy zapalenie nerek.

Leczenie choroby Stilla

W ostrej fazie choroby wystarczy leczenie niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi. Jeśli nie ma poprawy, objawy się utrzymują, można włączyć do leczenia glikokortykosteroidy (GKS). Jeśli dojdzie do objawów zajęcia mięśnia sercowego, wykrzepiania wewnątrznaczyniowego czy uszkodzenia wątroby, leczenie GKS jest bezwzględnie wskazane.

Leczenie przewlekłe wymaga stosowania metotreksatu, a w przypadkach niepoddających się leczeniu – inhibitorów TNF i IL-6. W leczeniu można stosować również przeciwciało monoklonalne.

Już na samym początku rozpoznania choroby należy podjąć leczenie rehabilitacyjne. Rokowanie zależy od przebiegu choroby i stopnia zajęcia stawów. Zapalenie wielu stawów i dużych stawów wiąże się ze złym rokowaniem. Najczęstszą przyczyną zgonu wśród chorych jest niewydolność oddechowa, niewydolność serca czy wątroby.

Zobacz film: Co powinieneś wiedzieć, zanim pójdziesz na zwolnienie lekarskie. Źródło: Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 15.12.2017,
Opublikowano: 28.09.2017 r.

Komentarze (5)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

małgosia 03.01.2019r.

może my chorzy na tą chorobę powinniśmy się dzielić doświadczeniem

malgosia 03.01.2019r.

to ciężka i przewlekła choroba

wet 05.11.2018r.

musisz poszukac dobrego reumatologa bo wiekszosc lekarzy nie wie co sie dzieje moja diagnoza trwala dwa lata w szesciu szpitalach . jak w artykule każdy inaczej przechodzi stilla ,metotraksat enkorton i mozna z tym zyc .przez 8 lat zmagam sie z tym raz lepiej raz gorzej.

Gwiazda 22.10.2018r.

Tak ja od 7 lat

chory 07.10.2018r.

Czy jest ktoś kto styka się z tą chorobą na co dzień? czy jest lekarz,który jest w stanie pomóc z walką z tą chorobą? jeśli ktoś to czyta,bardzo proszę i pomoc

Zobacz wszystkie 5 komentarzy
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej