Choroba Olliera – przyczyny, objawy i leczenie. Czy jest dziedziczna?

Fot. Filipovic018 / Getty Images

Choroba Olliera to schorzenie dotykające najczęściej dzieci w pierwszej dekadzie życia. Niewykluczone jest, że pojawi się później, szczególnie w przypadku wolno postępującej choroby. Leczenie polega na ortopedycznym opracowaniu zmian.

Dysplazje chrzęstno-kostne to bardzo zróżnicowana i liczna grupa chorób stanowiących dość duży problem zarówno diagnostyczny, jak i terapeutyczny. Obraz kliniczny tej złożonej grupy schorzeń jest często podobny, stąd ich różnicowanie może stanowić dla lekarza dość spore wyzwanie. Jednym ze schorzeń należących do grupy dysplazji chrzęstno-kostnych jest chrzęstniakowatość mnoga (osteochondromatosis). Powszechna nazwa tej jednostki to zespół Olliera, choć sam Ollier opisał tylko częściowo zespół objawów.

Czym jest choroba Olliera?

Choroba Olliera należy do grupy schorzeń polegających na nieskoordynowanym i niekontrolowanym tworzeniu się elementów chrzęstnych i włóknistych w obrębie szkieletu. Stąd też nazwa chrzęstniakowłókniakowatość – obecność włókniaków i chrzęstniaków. Powstające masy chrzęstne lokalizują się najczęściej w pobliżu przynasad kości długich. Mogą dotyczyć także kości płaskich. Nigdy nie występują w obrębie kości czaszki. Choroba może pojawić się już we wczesnym dzieciństwie.

Choroba Olliera a dziedziczenie i objawy

Podejrzewa się, że choroba może mieć związek z dziedziczeniem autosomalnym dominującym z niepełną penetracją, lecz częściej ma charakter niedziedziczny. Trudno również o określenie potencjalnej przyczyny tego zespołu. Nie potwierdzono związku choroby Olliera z mutacją w genach.

Choroby rzadkie - co trzeba o nich wiedzieć? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Choroby rzadkie. Co trzeba o nich wiedzieć? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Choroba Olliera objawia się zazwyczaj dopiero w momencie zaawansowania zmian i zniekształcenia jednej z części kończyny. Początkowo zmiany obejmują dystalne części kończyn zarówno dolnych, jak i górnych. Dochodzi do zniekształceń paliczków w rękach i stopach. Paliczki objęte zmianami chorobowymi są najczęściej zaczerwienione, obrzęknięte, pojawia się ból. Może również dojść do patologicznych złamań. Przebieg choroby jest bardzo różny. Objawy zespołu Olliera u poszczególnych chorych różnią się i mają na nie wpływ rozległość zmian, ich dynamizm, aktywność. Zdarza się, że zmiany towarzyszące chorobie są nieliczne, pojedyncze, co nie powoduje nasilonych objawów chorobowych. Zdarza się jednak, że zmiany są bardzo aktywne, rozrostowe i szybko generują objawy kliniczne. Tak czy inaczej może dojść do zaburzenia rozwoju kończyny i jej skrócenia, a nawet do znacznego kalectwa.

Jak wykryć chorobę Olliera?

Tworzące się wyrośla chrzęstne można wykryć na zdjęciu rentgenowskim (RTG), zanim pojawią się jawne objawy kliniczne. Dlatego też mogą być wykryte przypadkiem przy wykonywaniu RTG z innego powodu niż podejrzenie choroby Olliera. Obraz RTG przedstawia owalne, wydłużone przejaśnienia w obrębie przynasad kości długich. Zmiany te penetrują do trzonu kości, rzadko do nasady. W miejscu zmiany warstwa korowa kości jest zdecydowanie cieńsza. Można też doszukać się ognisk kostnienia w obrębie zmian.

Kiedy warto zrobić badania genetyczne? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Po co i kiedy warto zrobić badania genetyczne? Źródło: 36,6.

Rokowanie w chorobie Olliera

Naprawdę rzadko zdarza się, by zmiany powstające w związku z chorobą Olliera miały tendencję do transformacji nowotworowej, w związku z czym nie ma konieczności usuwania wykwitów chrzęstnych w formie „profilaktyki”. Nie powinno się również usuwać zmian przed zakończeniem procesu wzrastania kości u dzieci. Ryzyko transformacji nowotworowej pojawia się przede wszystkim u dorosłych, u których dotychczasowe zmiany nagle podlegają zwiększonej aktywności.

Leczenie choroby Olliera

Jeśli podejmuje się leczenie, to jest to leczenie ortopedyczne. Obejmuje ono usunięcie zmiany i wypełnienie miejsca, z którego tę tkankę chrzęstną usunięto, wiórami z kości strzałkowej bądź biodrowej. Leczenie wykonywane w młodym wieku niesie ryzyko nawrotu choroby.

Data aktualizacji: 29.01.2019,
Opublikowano: 29.01.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej