Choroba niedokrwienna serca, czyli niedotlenienie mięśnia sercowego: objawy, przyczyny, czynniki ryzyka i leczenie

Fot: thodonal / fotolia.com

Przewlekła choroba niedokrwienna serca może być leczona farmakologicznie. Rozrzedzenie krwi i zapobieganie powstawaniu zakrzepów hamuje rozwój choroby i eliminuje objawy choroby niedokrwiennej serca. Leczenie zabiegowe konieczne jest wtedy, gdy niedokrwienie mięśnia sercowego jest ostre.

Choroba niedokrwienna serca powoduje, że do mięśnia sercowego nie dociera wystarczająca ilość krwi bogatej w tlen i substancje odżywcze. Skutkiem tego jest niedotlenienie i ryzyko zawału mięśnia sercowego lub dusznicy bolesnej. W Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10 choroba niedokrwienna serca i jej efekty oznaczone są symbolami od I20 do I25.

Polecamy: Arytmia - zaburzenia rytmu serca. Objawy, przyczyny, leczenie oraz skutki arytmii

Choroba niedokrwienna serca – objawy przewlekłej i ostrej postaci choroby

Potocznie choroba niedokrwienna serca jest utożsamiana z chorobą wieńcową, ponieważ choroba wieńcowa w ponad 90 procent przypadków jest przyczyną niedotlenienia mięśnia sercowego. W przewlekłej chorobie niedokrwiennej serca dolegliwości mogą pojawiać się w konkretnych okolicznościach – jako reakcja na stres, wysiłek fizyczny, a także po wychłodzeniu organizmu czy obfitym posiłku. Ostry zespół wieńcowy, w którym dochodzi do nagłego niedotlenienia mięśnia sercowego, skutkuje zawałem serca, a niekiedy zgonem w jego następstwie.

Co wiesz o układzie krążenia? Sprawdź się w naszym quizie!

Odpowiedz na 10 pytań
Rozpocznij quiz

Przewlekła choroba niedokrwienna serca daje objawy, takie jak:

  • ból w klatce piersiowej – zlokalizowany zwykle za mostkiem, rzadziej w nadbrzuszu, może promieniować do pleców, lewej ręki, szyi i żuchwy; ten symptom pojawia się w odpowiedzi na wysiłek fizyczny, stres lub silne emocje; objaw ten występuje także w ostrym zespole wieńcowym,
  • dławicowy ból, spłycenie i przyspieszenie oddechu, duszność – chory ma wrażenie ucisku w okolicy mostka, może odczuwać pieczenie, niektórzy ból opisują jako rozrywający, dławica piersiowa występuje także w ostrej postaci choroby niedokrwiennej serca,
  • zmęczenie, osłabienie,
  • nudności i wymioty,
  • zawroty głowy, czasem omdlenie.

Choroba niedokrwienna serca może przebiegać bezobjawowo i objawić się dopiero w postaci zawału.

Zobacz film: Jak przekonać ludzi, aby zaczęli dbać o swoje zdrowie? Źródło: Agencja TVN.

Przyczyny choroby niedokrwiennej serca i czynniki ryzyka

Najczęstszą przyczyną niedokrwiennej choroby serca jest choroba wieńcowa, czyli miażdżyca. W efekcie nadmiernego stężenia cholesterolu we krwi w naczyniach krwionośnych odkładają się blaszki miażdżycowe, zmniejszając światło naczyń i tym samym ograniczając przepływ krwi. Oderwane fragmenty komórek tłuszczowych w miażdżycy mogą prowadzić do zatoru i nagłego zablokowania przepływu krwi. Pozostałe przyczyny choroby niedokrwiennej serca to:

  • zwężenie tętnic wieńcowych – np. w przebiegu tocznia rumieniowatego czy twardziny układowej, kiły, reumatoidalnego zapalenia stawów, guzkowego zapalenia tętnic, choroby Kawasakiego,
  • infekcje bakteryjne lub grzybicze, w tym infekcyjne zapalenie wsierdzia,
  • zakrzepy,
  • niedociśnienie (hipotonia),
  • zatrucie tlenkiem węgla (czadem),
  • anemia,
  • wady w budowie serca i naczyń wieńcowych.

W grupie ryzyka zachorowania na chorobę niedokrwienną serca są mężczyźni po 45. roku życia oraz kobiety po 55. roku życia. Czynniki ryzyka choroby niedokrwiennej serca to także:

  • palenie papierosów,
  • nadwaga, otyłość,
  • wysoki cholesterol LDL i niski cholesterol HDL, wysoki poziom trójglicerydów,
  • nadciśnienie tętnicze,
  • cukrzyca typu 2,
  • zbyt wysoki poziom glukozy we krwi.

Do grupy ryzyka należą też osoby, u których w bliskiej rodzinie były przypadki choroby niedokrwiennej serca.

Zobacz film: Czy nadciśnienie dotyczy tylko osób dorosłych? Czy choroba może pojawić się u dziecka? Źródło: Agencja TVN.

Leczenie choroby niedokrwiennej serca i profilaktyka

Leczenie przewlekłej choroby niedokrwiennej serca opiera się na metodzie farmakologicznej. Celami terapii lekowej są ograniczenie ilości napadów niedokrwienia, likwidacja objawów oraz zahamowanie postępu choroby. Podstawą do osiągnięcia tych zamierzeń jest stosowanie kwasu acetylosalicylowego. Substancja ta zapobiega zlepianiu trombocytów i tym samym chroni przed zakrzepami. Inne stosowane w chorobie niedokrwiennej serca leki to:

  • inne leki przeciwpłytkowe, np. tyklopidyna czy klopidogrel,
  • leki hipolipemizujące, czyli zapobiegające rozwojowi miażdżycy – najczęściej są to substancje z grupy statyn,
  • leki beta-adrenolityczne – stosowane u osób po zawale serca,
  • blokery kanału wapniowego,
  • inhibitory konwertazy angiotensyny – stosowane u osób po zawale mięśnia sercowego, a także gdy choroba niedokrwienna serca współwystępuje z nadciśnieniem tętniczym czy niewydolnością krążeniową,
  • nitraty, czyli pochodne nitrogliceryny – krótkodziałające niemal natychmiast eliminują dolegliwości podczas napadu dławicy, długodziałające stosowane są rzadko, gdy inne leki zawodzą,
  • trimetazydyna – działa ochronnie na komórki mięśnia sercowego.

W ostrym zespole wieńcowym, gdy dochodzi do zawału serca z powodu silnego niedokrwienia, a następnie jego martwicy, konieczne jest natychmiastowe udrożnienie zamkniętej tętnicy. W tym celu na podstawie badań (biochemii krwi i elektrokardiografii) stosuje się technikę najlepszą dla danego przypadku:

  • podanie choremu leków trombolitycznych, których zadaniem jest rozpuszczenie zakrzepu blokującego światło naczynia krwionośnego i przywrócenie prawidłowego przepływu krwi,
  • przezskórną wewnątrznaczyniową angioplastykę wieńcową,
  • wszczepienie pomostów aortalno-wieńcowych, czyli tzw. bajpasów.

Śmiertelność w ostrym zespole wieńcowym zależy od ogólnego stanu chorego, tego, jak szybko zostanie mu udzielona pomoc oraz od ewentualnych powikłań po leczeniu zabiegowym.

Zobacz film: Tętniak serca - reakcja, leczenie. Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 31.03.2019,
Opublikowano: 26.09.2017 r.

Komentarze (2)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

lola 20.01.2019r.

Mogłoby być więcej o przebiegu tej choroby

Dagmara 01.02.2018r.

Ja właśnie odczuwałam silne bóle w klatce piersiowej. Po dokładnych badaniach w CMP okazało się, że to choroba niedokrwienna serca. Ciesze się, że trafiłam na dobrych specjalistów, bo zawsze mogli mnie odesłać z kwitkiem i stwierdzić, że wyolbrzymiam bóle.

Zobacz wszystkie 2 komentarzy
Uczucie ciężkości w klatce piersiowej – przyczyny

Ból, ciężkość w klatce piersiowej, problem z oddechem to dolegliwości, które wywołują lęk i wymagają znalezienia przyczyny. Ich powodem może być poważny problem zdrowotny, a także zaburzenia lękowe, stres, a nawet zbyt obfity posiłek. Uczucia ciężkości w klatce piersiowej nie należy bagatelizować.

Czytaj więcej
Jakie są objawy stanu przedzawałowego? Co robić, gdy wystąpią?

Zawał serca może dawać charakterystyczne objawy, choć nie zawsze. Stan przedzawałowy poprzedza bezpośrednio nieodwracalne obumieranie i martwicę komórek mięśnia sercowego, dlatego odpowiednia diagnostyka może zapobiec jego konsekwencjom jakim jest zawał serca. 

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Cichy zawał serca – czy można przejść zawał i o tym nie wiedzieć?

Zawał serca nie zawsze daje książkowe objawy. Cichy zawał dotyczy przede wszystkim chorych na cukrzycę oraz kobiet. Trudno go rozpoznać, co powoduje, że gorsze jest rokowanie. Dlatego tak ważna jest profilaktyka.

Czytaj więcej
Grillowane mięso może szkodzić sercu

Polacy kochają grillowane i smażone jedzenie. Niestety kolejne badania pokazują, że taka obróbka - zwłaszcza mięsa - może być niebezpieczna dla serca i całego układu krążenia.

Czytaj więcej
Czym jest kardiowerter-defibrylator serca? Wskazania do wszczepienia

Kardiowerter-defibrylator jest urządzeniem, które wszczepia się pacjentom w celu przywrócenia rytmu zatokowego w momencie wystąpienia arytmii zagrażającej życiu. Wskazaniem do zastosowania tego rodzaju leczenia jest ryzyko wystąpienia tzw. nagłej śmierci sercowej. Kardiowerter-defibrylator składa się z baterii i elektrody.

Czytaj więcej
Wylew krwi do mózgu (udar krwotoczny) - jak go rozpoznać i udzielić pierwszej pomocy?

Udar krwotocznego (wylew krwi do mózgu) jest wynikiem przerwania struktur naczyń krwionośnych. Jego bezpośrednią przyczyną może być pęknięcie tętniaka lub nadciśnienie tętnicze. Konsekwencją wylewu krwi do mózgu jest zniszczenie okolicznych tkanek, co jest stanem zagrażającym zdrowiu i życiu człowieka. W zależności od obszaru krwawienia wylew może dawać różne objawy, m.in.: intensywny ból głowy, drgawki, nudności i wymioty, a nawet utratę świadomości.

Czytaj więcej
GIF wycofał lek ratujący życie. Dlaczego preparat zniknął z aptek? 

Główny Inspektorat Farmaceutyczny zdecydował o wycofaniu z aptek adrenaliny. Lek stosowany jest głównie w przypadku wstrząsu anafilaktycznego. Dlaczego farmaceutyk nie będzie już dostępny? 

Czytaj więcej
Skala GRACE a zawał serca typu STEMI lub NSTEMI

Skala GRACE pozwala na punktową ocenę pacjenta po zawale, biorąc pod uwagę wiele czynników wpływających na wzrost śmiertelności tych chorych. Wynik wyliczany jest m.in. za pomocą specjalnej aplikacji mobilnej przy hospitalizacji, jak i przy wypisie.

Czytaj więcej
Tetralogia Fallota – wrodzone wady serca: objawy, przyczyny, leczenie i rokowania

Na zespół Fallota składają się aż cztery wady serca. Tetralogia Fallota objawy daje u noworodków i wieku niemowlęcym. Mogą być to m.in. sine (lub różowe) zabarwienie skóry, problemy z oddychaniem i zwiększona męczliwość podczas czynności wymagających wysiłku.

Czytaj więcej