Choroba Canavan – przyczyny, objawy, rozpoznanie, sposoby leczenia

Fot.: lulu / stock.adobe.com

Choroba Canavan to nieuleczalne schorzenie metaboliczne o podłożu genetycznym dziedziczone w sposób autosomalnie recesywny. W jej przebiegu dochodzi do zwyrodnienia białej i szarej istoty mózgu, które wspólnie budują ośrodkowy układ nerwowy.

Choroba Canavan po raz pierwszy opisana została w roku 1931 przez amerykańską neurolog Myrtelle Canavan, lecz jako osobna jednostka chorobowa wyodrębniona została dopiero w 1949. Choroba Canavan występuje niezwykle rzadko, ponieważ do jej ujawnienia się konieczne jest przekazanie dziecku nieprawidłowej wersji genu od obojga rodziców.

Czym jest choroba Canavan?

Choroba Canavan (z ang. Canavan disease, CD) to rzadko występujące, nieuleczalne schorzenie metaboliczne. W nomenklaturze medycznej określana jest także jako leukodystrofia gąbczasta, choroba Canavan-van Bogaerta-Bertranda czy zwyrodnienie gąbczaste układu nerwowego. To choroba zwyrodnieniowa układu nerwowego, w której przebiegu dochodzi do degeneracji istoty białej mózgu, zwanej też substancją białą (z łac. Substantia alba) i istoty szarej mózgu, określanej inaczej substancją szarą (z łac. Substantia grisea). Stan ten to konsekwencja niedoboru enzymu N-acetyloaspartazy, co jest z kolei wynikiem mutacji w kodującym go genie ASPA, zlokalizowanym na chromosomie 17 (locus 17pter-p13). Niedobór N-acetyloaspartazy skutkuje kumulacją acetyloasparginiany, czego następstwem są zmiany gąbczaste w mózgu. Badacze przypuszczają, że substancja ta zaburza osłonki mielinowe włókien nerwowych, tj. struktury, które oprócz funkcji ochronnej usprawniają przewodzenie impulsów nerwowych. Za najczęściej występującą mutację badacze uważają tranzycję (zmianę prawidłowych nukleotydów, tj. składników kwasów nukleinowych, na inne) A>C. W konsekwencji tego następuje zamiana przez alaninę kwasu glutaminowego w pozycji 285 białka enzymu.

Zobaczcie, jak jest zbudowany i jakie funkcje pełni układ nerwowy:

Zobacz film: Budowa i funkcje układu nerwowego. Źródło: 36,6

Na czym polega dziedziczenie choroby Canavan?

Canavan to choroba uwarunkowana genetycznie, która dziedziczona jest w sposób autosomalnie recesywny. Do ujawnienia się choroby konieczne jest przekazanie dwóch nieprawidłowych genów, tj. od obojga rodziców. W sytuacji, gdy dziecko otrzyma po jednym genie nieprawidłowym i prawidłowym, to ten pierwszy zdominowany zostanie przez drugi, w wyniku czego nie dojdzie do ujawnienia się schorzenia. Schorzenie występuje najczęściej w populacji Żydów aszkenazyjskich.

Objawy choroby Canavan

Choroba Canavan przybrać może postać:

  • dziecięcą – typowe objawy stanowią:
  1. postępujące powiększenie obwodu głowy (makrocefalia, czyli wielkogłowie nasilające się szczególnie w 3–6 miesiącu życia),
  2. późnienie rozwoju umysłowego i motorycznego,
  3. zespół wiotkiego dziecka charakteryzujący się obniżeniem napięcia mięśniowego, tj. hipotonią,
  4. gwałtowne skurcze toniczne kończyn,
  5. napady padaczkowe.

Z czasem dochodzi do niedowładu spastycznego (opór mięśnia na rozciąganie). Dodatkowo do zespołu opuszkowego, który przejawia się dysfagią (zaburzeniami połykania), dyzartrią (zaburzeniami mowy), niedowładem podniebienia. U dzieci zauważa się słaby przyrost masy ciała, refluks żołądkowo-przełykowy. Choroba ujawnia się około 4 miesiąca życia. Zgon następuje w ciągu kilku lat (średnio dziecko dożywa od 3 do 10 lat);

  • dorosłych – typowe objawy to:
  1. otępienie (znaczne obniżenie sprawności umysłowej),
  2. zwyrodnienie barwnikowe siatkówki,
  3. objawy móżdżkowe jak np. zaburzenia równowagi i chodu, niezborność ruchów, obniżone napięcie mięśniowe, oczopląs, mowa skandowana.

Choroba może ujawnić się w różnym wieku młodzieńczym, a nawet dorosłym.

Choroba Canavan – rozpoznanie

Rozpoznanie choroby Canavan opiera się zwłaszcza na badaniach, takich jak:

  • stężenie N-acetyloaspartazy w surowicy krwi, płynie mózgowo-rdzeniowym, moczu;
  • badania obrazowe, w tym rezonans magnetyczny (RM), tomografia komputerowa (TK), elektroencefalografia (EEG) i elektroneurografia (ENG).

Choroba Canavan w klasyfikacji ICD-10

W Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10 (z ang. International Statistical Classification of Diseases and Related Health Problems) choroba Canavan sklasyfikowana została do:

  • kategorii E, czyli „Zaburzenia wydzielania wewnętrznego, stanu odżywienia i przemiany metabolicznej”;
  • podkategorii 75, czyli „Zaburzenia przemian sfingolipidów i inne zaburzenia spichrzania lipidów”;
  • podtypu 2, czyli „Inne sfingolipidozy”.

W związku z tym jej zapis w ICD-10 przedstawia się następująco: E75.2.

Leczenie choroby Canavan

Niemożliwe jest przyczynowe leczenie choroby Canavan. Terapia skupia się na łagodzeniu występujących objawów i wymaga współpracy zespołu składającego się z lekarzy różnych specjalizacji. Bardzo ważne miejsce zajmuje intensywna rehabilitacja. Za obiecującą metodę leczenia specjaliści uznają terapię genową, która poddawana jest ciągłym badaniom. Polega ona na wprowadzeniu bezpośrednio do pnia mózgu nośników zdrowych genów, których zadaniem jest pobudzenie komórek w mózgu do wytwarzania N-acetyloaspartazy. Efekty terapii utrzymują się przez około rok, a specjaliści dążą do uzyskania długoterminowych rezultatów, by nie było konieczne jej powtarzanie.

Bibliografia:

1. Nowaczyk M., Rodzinne drzewo zdrowia: genetyka dla każdego, Warszawa, Państwowy Instytut Wydawniczy, 2007.

2. Longstaff A., Neurobiologia, Warszawa, Wydawnictwo Naukowe PWN, 2012.

3. Kozubski W., Liberski P.P., Neurologia. Podręcznik dla studentów medycyny, Warszawa, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2006.

Data aktualizacji: 14.05.2019,
Opublikowano: 14.05.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej