Choroba Alzheimera – objawy, diagnostyka, rokowania

Fot: Syda Productions / fotolia.com

Choroba Alzheimera - zdaniem badaczy będzie diagnozowana coraz częściej. Schorzenie pojawia się przede wszystkim u osób starszych. Do najbardziej charakterystycznych objawów choroby Alzheimera zalicza się silne zaburzenia pamięci. Jakie inne objawy może dawać, co ją wywołuje i jak wygląda jej leczenie?

Choroba Alzheimera to poważne zaburzenia neuropsychiatryczne. Uderza głównie osoby w podeszłym wieku. Chociaż liczba chorych wciąż się powiększa, do tej pory nie udało się opracować skutecznego leczenia.

Czym jest choroba Alzheimera?

Choroba Alzheimera wiąże się z postępującą i nieodwracalną neurodegeneracją komórek mózgu. Nazwę zawdzięcza niemieckiemu neuropatologowi, Aloisowi Alzheimerowi, który w 1906 r. po raz pierwszy opisał przypadek choroby. Chociaż medycyna zna ją od ponad 100 lat, wciąż nie udało się opracować terapii, która mogłaby przeciwdziałać postępującym objawom. Obecnie na świecie choruje na nią ponad 30 milionów osób, prognozy są jednak przerażające – zdaniem naukowców w roku 2050 chora będzie już co 85 osoba. Chociaż Alzheimer daje bardzo charakterystyczne objawy, często są one lekceważone i mylnie łączone z podeszłym wiekiem i związanym z nim obniżeniem sprawności umysłowej. Należy jednak zaznaczyć, że przebieg choroby nie ma nic wspólnego z naturalnymi procesami starzenia. Szacuje się, że ten problem dotyczy około 10% osób po 65. roku życia.

Zobacz film: Co możemy zrobić, aby nie zachorować na Alzheimera? Źródło: 36,6

Choroba Alzheimera – przyczyny

Przyczyną choroby Alzheimera jest odkładanie się w mózgu dwóch białek: beta-amyloidu i białka tau. Pierwsze z nich tworzy tzw. blaszki starcze, drugie odkłada się w neuronach. Powodują one niszczenie i obumieranie komórkowych nerwowych mózgu; rozwijanie się tego procesu wiąże się z pogłębianiem odczuwanych objawów. Początkowo są one łagodne, ale z czasem nasilają się, a w końcu pośrednio przyczyniają się do śmierci chorego.

Objawy choroby Alzheimera

Pierwsze objawy Alzheimera, które każdy z nas doskonale kojarzy, to zaniki pamięci. Początkowo zaburzenia dotyczą pamięci krótkotrwałej, z czasem jednak rozwijają się i przekładają również na wcześniejsze wspomnienia, kojarzenie najbliższych osób i postaci z przeszłości. Kolejnym objawem Alzheimera są także problemy z wysławianiem się – mowa chorego staje się niespójna, chaotyczna, pozbawiona sensu, pacjent mimo prób nie potrafi przekazać swojemu otoczeniu informacji.

Kolejnym charakterystycznym symptomem jest trudność w odnajdywaniu się w czasie i przestrzeni – osoby chore gubią się nawet w pobliżu swojego miejsca zamieszkania, nie potrafią odnaleźć drogi powrotnej ani podać żadnych konkretnych danych. W następnym etapie choroby Alzheimera pacjent traci zdolność do oceny podejmowanych decyzji, ma także trudności z myśleniem abstrakcyjnym – może nie rozumieć pojęć i terminów, które wcześniej nie sprawiały mu najmniejszych problemów. Charakterystyczne dla choroby jest także częste przekładanie przedmiotów i nieumiejętność ich odnalezienia.

Choroba Alzheimera - jak zmienia życie rodziny chorego? 

Niestety, Alzheimer uderza także w znacznym stopniu w relacje chorego z jego otoczeniem – pacjenci bywają agresywni, doświadczają częstych zmian nastroju, zmianie ulega ich osobowość. W końcu tracą chęć działania, często doświadczają stanów depresyjnych, najprostsze czynności zaczynają sprawiać im olbrzymi problem – w końcowym etapie choroby Alzheimera są niesamodzielni, często także niebezpieczni dla siebie i otoczenia.

Zobacz film: Przyczyny utraty pamięci. Źródło: Dzień dobry TVN

Przebieg choroby Alzheimera

Alzheimer często na początku nie budzi obaw zarówno chorego, jak i jego najbliższych. Dotyka osób w podeszłym wieku, dlatego zaniki pamięci i trudności z kojarzeniem są klasyfikowane jako objawy starzenia. Wkrótce problemy zaczynają się jednak potęgować – chory nie przyswaja informacji, wielokrotnie zadaje te same pytania, zaczyna bałaganić i gubić przedmioty codziennego użytku. Zwykle na tym etapie choroby Alzheimera zwraca się do lekarza. Podjęcie szybkiej terapii nie zapobiegnie wprawdzie rozwojowi choroby, ale może ją złagodzić i wydłużyć, wpływając tym samym na długość życia chorego. Obecnie naukowcy pracują nad nowatorskimi metodami leczenia tego syndromu. Oprócz nowoczesnych leków stosowanych w chorobie Alzheimera, wykorzystują także fale dźwiękowe, których zadaniem jest rozbijanie skrzepów beta amyloidu. 

Z czasem dochodzi do poważnych zaburzeń osobowości i problemów psychicznych. Pacjenci doświadczają psychoz, oskarżają swoje otoczenie o nastawanie na ich życie, bywają agresywni, a momentami nawet niebezpieczni. Samodzielne życie nie jest możliwe ze względu na pogłębiające się zapominanie kolejnych umiejętności – trudności mogą sprawiać nie tylko zadania natury intelektualnej, ale również korzystanie z toalety czy ubieranie się. W ostatnim stadium Alzheimera chory jest zmuszony do pozostawania w łóżku. Obok pogłębiających się problemów z pamięcią i przyswajaniem informacji, narastają także objawy fizyczne, w tym nietrzymanie moczu i stolca, zaburzenia połykania. Organizm jest osłabiony i niezwykle podatny na infekcje.

Choroba Alzheimera - jakie są rokowania? 

Zwykle po ujawnieniu pierwszych objawów Alzheimera pacjentom udaje się przeżyć 8–10 lat. Niestety, nie istnieje lek na Alzheimera, który mógłby wyleczyć chorego. Farmakoterapia umożliwia natomiast spowolnienie pojawiania się kolejnych objawów, kontrolę choroby i wydłużenie życia.

Zobacz film: Na czym polega choroba Alzheimera? Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 18.09.2019,
Opublikowano: 17.05.2017 r.

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Sara 10.10.2019r.

Za mało konkretów i porad. Np jak odżywiać pacjenta,jak sobie radzić w sytuacjach kryzysowych z chorym.

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Pacjenci po zmianach w mózgu po przejściu COVID-19. Niepokojące badania 

O tym, że zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 może wpływać na działanie układu nerwowego, badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy pokazują, że u osób, które przeszły COVID-19 mogą się pojawić nawracające bóle głowy, zaburzenia kojarzenia, koncentracji i pamięci, lęki oraz objawy depresji. Czy dolegliwości zostaną z pacjentami już na stałe? 

Czytaj więcej
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Nawyki, które postarzają twój mózg. Na co uważać?

Mózg to centrum dowodzenia naszego organizmu. Podobnie, jak w przypadku innych narządów - z biegiem czasu - zaczyna działać mniej sprawnie. Co gorsza, często jest to skutek naszych niezdrowych nawyków. Które zachowania mu nie służą? 

Czytaj więcej
7 etapów w chorobie Alzheimera - czym się charakteryzują?

Etapy choroby Alzheimera różnią się od siebie nasileniem objawów, takich jak zaburzenia pamięci i problemy z codziennym funkcjonowaniem. Chorzy mają kłopoty z komunikacją, a z biegiem czasu z wykonywaniem najprostszych czynności, np. ubieraniem się.

Czytaj więcej
Lek na schizofrenię został wycofany z obrotu. Dlaczego? 

Główny Inspektorat Farmaceutyczny zdecydował o wycofaniu z obrotu preparatu stosowanego w leczeniu schizofrenii. Co stoi za tą decyzją i o jaki farmaceutyk chodzi? 

Czytaj więcej
Stwardnienie rozsiane (SM): przyczyny, objawy, przebieg, rozpoznanie i sposoby leczenia

Stwardnienie rozsiane jest zapalną chorobą ośrodkowego układu nerwowego, w której dochodzi do uszkodzenia osłonek mielinowych nerwów. Charakteryzuje się ona przebiegiem wielofazowym o różnym natężeniu objawów chorobowych. Wśród najczęstszych symptomów stwardnienia rozsianego można wymienić: ogólne osłabienie organizmu, problemy z utrzymaniem równowagi oraz zaburzenia czucia w kończynach dolnych i górnych.

Czytaj więcej
Masz kłopoty z zasypianiem? Poznaj techniki, dzięki którym zaśniesz nawet w 10 sekund!

Oglądasz w łóżku telewizję, a może sprawdzasz coś w telefonie? Takie zachowania mogą utrudnić zasypianie. Na szczęście istnieją techniki, które pozwalają zasnąć nawet w 10 sekund. Sprawdź, jak szybko zasnąć? 

Czytaj więcej
Objawy choroby Parkinsona, leczenie, dieta i rehabilitacja

Choroba Parkinsona objawia się zaburzeniami ruchowymi, w tym drżeniem spoczynkowym, nadmiernym napięciem mięśni, oraz zaburzeniami psychicznymi. Daje też objawy wegetatywne, jak np. ślinotok. Parkinson jest nieuleczalny, ale stosowanie leków i rehabilitacja poprawiają jakość życia chorego.

Czytaj więcej