Chore nerki – objawy na twarzy. Zmiany skórne w chorobach nerek

Fot: PIXOLOGICSTUDIO / gettyimages.com

W przewlekłych chorobach nerek zmiany skórne, zwłaszcza w obrębie twarzy, mogą być pierwszym symptomem. Świąd, przebarwienia, obrzęki są klasycznymi objawami chorób nerek na twarzy. Chorym mogą towarzyszyć również dermatozy, porfiria i włóknienie skóry. Złagodzenie objawów jest możliwe tylko wtedy, jeśli chory regularnie się leczy.

Chore nerki często objawiają się na twarzy. Przejęcie kontroli nad chorobą poprawi choremu komfort życia. Niepozorne, lecz uporczywe zmiany skórne nie będą już tak widoczne jak wcześniej. Poprawa ogólnego stanu zdrowia pacjenta zmniejszy też częstotliwość ich występowania.

Chore nerki: objawy na twarzy

Spowodowane przez chore nerki objawy na twarzy możemy zaliczyć do dwóch grup – symptomów swoistych i nieswoistych. Objawy swoiste to takie, które bardzo często są przypisane do konkretnej choroby. Nieswoiste za to mogą być symptomami także innych chorób i pojawiają się bardzo często.

Objawy nieswoiste na twarzy przy chorobach nerek:

  • porfiria skórna późna
  • pseudoporfiria.

Objawy swoiste:

  • suchość skóry
  • świąd skóry
  • obrzęki
  • przebarwienia.

Częstotliwość występowania objawów jest związana ze stanem zdrowia chorego. U pacjentów dializowanych te dolegliwości mogą przybierać na sile.

Czytaj także: Choroba, która zwiększa śmiertelność przy zakażeniu koronawirusem

Porfiria skórna późna i pseudoporfiria – objawy chorych nerek na twarzy

Na podstawie przeprowadzonych badań oszacowano, że porfiria skórna późna i pseudoporfiria występowały u blisko 9% pacjentów chorujących na nerki. Obydwie te choroby są spowodowane gromadzeniem światłoczułych substancji w skórze. Skóra pacjenta z chorymi nerkami jest przez to wrażliwa na promieniowanie UV. Efektem gromadzenia się tych substancji w wyniku nadmiernej ekspozycji na promienie UV u pacjentów nefrologicznych są pęcherze, które z czasem przeistaczają się w nadżerki lub strupy. Zmiany pokrywają nieosłonięte części ciała, tj. twarz, przedramiona i ręce. U pacjentów chorych na nerki wszelkie zmiany skórne goją się wolno. W przypadku porfirii pozostałością po pęcherzach były blizny i grudki podobne do prosaków.

Powstawanie pęcherzy wiąże się niedoborem enzymu o nazwie dekarboksylaza uroporfirynogenu. Wpływ na jego czynności mają picie alkoholu, zakażenie wirusem wątroby typu C i wirusem HIV. Stosowane leki moczopędne lub grzybicze zwiększają ryzyko wystąpienia zmian. W przypadku pacjentów nefrologicznych pęcherzom można zapobiec dzięki dializom otrzewnowym. Pacjenci, którzy nie są poddawani dializom, powinni unikać nadmiernej ekspozycji na słońce. W ich przypadku konieczna jest ochrona przeciwsłoneczna. Skóra ma wtedy skłonność do przebarwień.

Co zrobić, aby mieć zdrowe nerki? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Jak dbac o nerki? Źródło: Dzień Dobry TVN

Obrzęki a chore nerki – objawy na twarzy

Charakterystyczne przy chorych nerkach objawy na twarzy to obrzęki – głównie powiek, niekiedy całej twarzy włącznie z szyją. Ich powstawanie jest związane z zatrzymywaniem się wody w organizmie.

W wyniku choroby nerek uszkodzeniu ulegają kłębuszki nerkowe. Efektem ich uszkodzenia jest nadmierne przesączanie albumin (białko odpowiedzialne za ciśnienie osmotyczne krwi) do moczu zamiast do krwi. Obniżony poziom albumin skutkuje zaburzeniem równowagi między płynem wewnątrz naczyń a płynem w naczyniach krwionośnych. Dochodzi wtedy do powstawania obrzęków.

Początkowo objawy nie są widoczne. Narastają wraz z rozwojem choroby. Skóra jest wtedy blada i wygląda na napiętą. Najbardziej opuchnięta jest skóra wokół oczu.

Obrzęki w chorobach nerek są niebezpieczne. Zatrzymanie wody w organizmie, a tym samym przewodnienie, może skutkować zwiększonym ciśnieniem tętniczym. Należy je zwalczać za pomocą leków moczopędnych. Kluczowym elementem jest też dieta. Pacjent powinien zrezygnować z dosalania potraw. W niektórych przypadkach do terapii włącza się sterydy. Leczenie trwa od 3 do 6 miesięcy, kiedy stopniowo zmniejsza się dawkę. Taka terapia jest wdrażana rzadko.

Czytaj także: Sygnały, które wysyła organizm, świadczące o tym, że jesz za dużo soli

Suchość skóry i świąd u pacjentów chorujących na nerki

Z suchością skóry i związanym z nią świądem boryka się blisko 85% pacjentów nefrologicznych. Przyczyną suchości jest zmniejszona ilość wody w warstwach rogowych naskórka. Sucha skóra jest napięta i swędzi. Jest też bardziej wrażliwa na działanie czynników zewnętrznych, np. na zmiany temperatury. W takich sytuacjach ważna jest właściwa pielęgnacja.

W leczeniu suchości skóry pomocne są kremy z mocznikiem i kwasem salicylowym. Konieczne jest intensywne nawilżanie. Objawy ustępują całkowicie w momencie przeszczepienia nerki. U pacjentów dializowanych ich intensywność jest dużo mniejsza.

Bibliografia:

  1. Joanna M. Przepiórka-Kosińska, Katarzyna M. Chyl-Surdacka, Joanna Bartosińska, Dorota Krasowska, Grażyna Chodorowska, Zmiany skórne w przewlekłej chorobie nerek, Przegl. Dermatol. 2017, 104, 142–153
Data aktualizacji: 31.05.2020,
Opublikowano: 22.05.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej