Cholesterol całkowity – normy i sposoby na obniżenie cholesterolu LDL. Co to jest cholesterol całkowity?

Fot: pathdoc / stock.adobe.com

Cholesterol całkowity to stężenie cholesterolu HDL i LDL we krwi. Badanie poziomu cholesterolu wykonuje się w celu profilaktyki chorób układu krążenia, a także monitorowania stanu zdrowia. Dieta bogata w warzywa, owoce oraz tłuszcze roślinne, regularna aktywność fizyczna pomagają utrzymać poziom cholesterolu w normie.

Badanie cholesterolu całkowitego w celach profilaktycznych powinno się przeprowadzać raz w roku. Podwyższony poziom cholesterolu należy obniżyć do zalecanych wartości, aby nie dopuścić do rozwoju miażdżycy. Warto również stosować napary z ziół, które regulują gospodarkę lipidową organizmu.

Cholesterol całkowity – normy

Normy cholesterolu całkowitego mogą być podane w milimolach na litr (mmol/l) bądź miligramach na decylitr (mg/dl). Badanie cholesterolu wykonuje się z próbki krwi z żyły łokciowej. Przed jego wykonaniem nie wolno nic jeść przez 12 godzin, a kilka dni wcześniej zalecane jest odstawienie słodyczy oraz tłustych potraw.

Prawidłowe wyniki cholesterolu całkowitego:

  • norma: poniżej 200 mg/dl lub 5.17 mmo/l,
  • podwyższony cholesterol (hipersterolemia): > 200 –mg/dl lub > 5.17 –

Zobacz film: Normy dotyczące cholesterolu. Źródło: 36,6

Dieta obniżająca cholesterol

Stosowanie zbilansowanej i bogatej w składniki odżywcze diety pomaga obniżyć poziom cholesterolu w krwi. Jadłospis powinien składać się przede wszystkim z warzyw i owoców, ponieważ zawierają antyoksydanty, które ograniczają utlenianie się złego cholesterolu (LDL) oraz przeciwdziałają procesom degeneracyjnym komórek. 

Zobacz także: Problemy z cholesterolem – dieta dobra dla serca i układu krążenia

Silnymi antyoksydantami są również fermentowane produkty sojowe, np. tempeh. Pełnoziarniste pieczywo, grube kasze, siemię lniane, otręby i płatki zbożowe zawierają błonnik pokarmowy, który usprawnia pracę przewodu pokarmowego, wspomagając wydalanie toksycznych produktów przemiany materii (w tym cholesterolu), co bardzo pozytywnie wpływa nie tylko na samopoczucie, ale również na pracę wątroby, w której dochodzi do syntezy cholesterolu LDL

Nadmiar cholesterolu doskonale redukuje też błonnik rozpuszczalny – pektyna. Hamuje ona absorbcję cholesterolu z pożywienia do jelit. 

W pektyny szczególnie bogate są warzywa zielone, np. groszek, kapusta, szpinak, fasolka szparagowa, oraz warzywa korzeniowe – marchew, pietruszka i seler.

Tłuste mięso warto zamienić na chudy gotowany lub pieczony drób oraz włączyć do diety tłuste ryby morskie, które są bogactwem kwasów omega-3.

Produkty obniżające poziom cholesterolu we krwi to, m. in.: awokado, siemię lniane, czosnek, grzyby shitake, płatki owsiane, kiełki lucerny, cykoria, oliwa z oliwek, migdały i orzechy, jabłka, marchew, olej rzepakowy, sok z winogron, zielona herbata, olej lniany, fasola i rośliny strączkowe, cynamon, nasiona babki płesznik oraz nasiona chia.

Oprócz stosowania diety niskocholesterolowej konieczna również jest redukcja nadwagi, rzucenie palenia, całkowita eliminacja produktów wysoko przetworzonych, białego cukru, słodzonych napojów, fast foodów i gotowej żywności.

Zobacz także: Choresterol HDL - norma, funkcje, naturalne sposoby na podwyższenie dobrego cholesterolu

Aktywność fizyczna na obniżenie cholesterolu

Ruch dostosowany do indywidualnych potrzeb oraz kondycji organizmu to doskonały sposób na obniżenie złego cholesterolu i podwyższenie dobrego cholesterolu. Najlepsze do tego są aktywności poprawiające wytrzymałość, np. pływanie, jazda na rowerze, szybkie chodzenie. Bardzo istotna również jest regularność, 

Najlepiej ćwiczyć 3-4 razy w tygodniu przez około 30 minut. Jeżeli celem jest redukcja nadwagi, warto pamiętać, że dopiero po półgodzinnym treningu organizm zaczyna spalać tłuszcz. Warto też zamienić samochód na rower (szczególnie w okresie letnim), zamiast jeździć windą wchodzić po schodach, chodzić na spacery i w miarę możliwości wszędzie udawać się pieszo. Osoby, które cierpią na przewlekłe schorzenia, podjęcie aktywności fizycznej powinny najpierw skonsultować z lekarzem.

Tabletki czy zioła na obniżenie cholesterolu

Stosowanie tabletek na obniżenie cholesterolu powinno być ostatecznością, chyba że lekarz stwierdzi, że stosowanie leków z grupy statyn jest niezbędne. Warto najpierw skorzystać z naturalnych metod. Doskonałym zamiennikiem mogą być w tym przypadku ziołowe napary z: korzenia mniszka pospolitego, dzikiej róży, kozieradki pospolitej, hibiskusa, wierzby białej i aloesu.

Warto też pamiętać, że kolendra, bazylia, lubczyk ogrodowy, kozieradka, czarnuszka, to zioła, które nie tylko wzbogacają smak potraw, ale też są źródłem cennych witamin i przeciwutleniaczy szczególnie pomocnych w walce z wysokim poziomem cholesterolu.

Najlepsze metody na obniżenie cholesterolu, doskonałe samopoczucie i zdrowie to zbilansowana dieta, pozbycie się nałogów, redukcja nadwagi, regularna aktywność fizyczna i systematyczne poddawanie się badaniom profilaktycznym.

Data aktualizacji: 05.07.2019,
Opublikowano: 11.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Uczucie ciężkości w klatce piersiowej – przyczyny

Ból, ciężkość w klatce piersiowej, problem z oddechem to dolegliwości, które wywołują lęk i wymagają znalezienia przyczyny. Ich powodem może być poważny problem zdrowotny, a także zaburzenia lękowe, stres, a nawet zbyt obfity posiłek. Uczucia ciężkości w klatce piersiowej nie należy bagatelizować.

Czytaj więcej
Jakie są objawy stanu przedzawałowego? Co robić, gdy wystąpią?

Zawał serca może dawać charakterystyczne objawy, choć nie zawsze. Stan przedzawałowy poprzedza bezpośrednio nieodwracalne obumieranie i martwicę komórek mięśnia sercowego, dlatego odpowiednia diagnostyka może zapobiec jego konsekwencjom jakim jest zawał serca. 

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Cichy zawał serca – czy można przejść zawał i o tym nie wiedzieć?

Zawał serca nie zawsze daje książkowe objawy. Cichy zawał dotyczy przede wszystkim chorych na cukrzycę oraz kobiet. Trudno go rozpoznać, co powoduje, że gorsze jest rokowanie. Dlatego tak ważna jest profilaktyka.

Czytaj więcej
Anemia sierpowata (niedokrwistość sierpowatokrwinkowa): przyczyny, objawy i leczenie

Anemia sierpowata jest chorobą wynikającą z mutacji punktowej w genie kodującym łańcuch hemoglobiny krwinek czerwonych. Wśród objawów występują: bladość skóry, bóle brzucha, opuchlizna stóp i dłoni, a także uszkodzenia serca i płuc! Anemia sierpowata jest chorobą dziedziczną, na którą cierpią nawet noworodki!

Czytaj więcej
Grillowane mięso może szkodzić sercu

Polacy kochają grillowane i smażone jedzenie. Niestety kolejne badania pokazują, że taka obróbka - zwłaszcza mięsa - może być niebezpieczna dla serca i całego układu krążenia.

Czytaj więcej
5 sygnałów, że siedzący tryb życia zaczyna ci szkodzić i potrzebujesz więcej ruchu

Ciało człowieka nie jest przystosowane do przebywania w pozycji siedzącej, tymczasem większość z nas spędza tak  8-10 godzin dziennie. To odbija się na naszym zdrowiu bardziej, niż się spodziewamy. Siedzący tryb życia przyczynia się zarówno do groźnych chorób cywilizacyjnych, jak i codziennych dolegliwości, takich jak ból głowy czy zaparcia.

Czytaj więcej
Czym jest kardiowerter-defibrylator serca? Wskazania do wszczepienia

Kardiowerter-defibrylator jest urządzeniem, które wszczepia się pacjentom w celu przywrócenia rytmu zatokowego w momencie wystąpienia arytmii zagrażającej życiu. Wskazaniem do zastosowania tego rodzaju leczenia jest ryzyko wystąpienia tzw. nagłej śmierci sercowej. Kardiowerter-defibrylator składa się z baterii i elektrody.

Czytaj więcej
Kawa nie tylko pobudza, ale także poprawia zdrowie. Poznaj 9 powodów, dla których warto ją pić 

Kawa to jeden z najpopularniejszych napojów. Doskonale smakuje, pobudza, dodaje energii, a także poprawia działanie całego organizmu. Z okazji Międzynarodowego Dnia Kawy przypominamy dlaczego warto pić kawę. 

Czytaj więcej