Chlorheksydyna – czy tylko wykorzystana jest w stomatologii?

Fot. andreypopov / Getty Images

Chlorheksydyna jest popularną substancją, która może być stosowana zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Zajmuje szczególne miejsce w profilaktyce i leczeniu próchnicy, chorób przyzębia, zakażeń gardła czy infekcji obejmujących błonę śluzową jamy ustnej.

Chlorheksydyna stanowi jeden z najpopularniejszych środków bakteriobójczych i bakteriostatycznych. Zawierają ją preparaty, takie jak płyny do płukania jamy ustnej czy inne środki stosowane w celach odkażających i dezynfekcyjnych. Jest składnikiem past, żeli czy sprayów o działaniu antyseptycznym. Już w latach 50-tych ubiegłego wieku została odkryta przy pracach nad lekami przeciwmalarycznymi. I w tym samym czasie uznano ją za doskonały środek antyseptyczny. Działa zarówno na bakterie Gram-ujemne, jak i Gram-dodatnie, uszkadzając błonę komórkową bakterii i niszcząc ją. Likwiduje wirusy, pierwotniaki czy drożdżaki.

Jak działa chlorheksydyna?

Chlorheksydyna działa bakteriobójczo i bakteriostatycznie na bakterie Gram-ujemne i Gram-dodatnie – na te drugie zdecydowanie silniej. Działa również na niektóre wirusy. Nie reagują na nią przetrwalniki bakterii, prątki czy niektóre szczepy Proteus czy Pseudomonas. Chlorheksydyna działa przede wszystkim miejscowo. Po zastosowaniu na skórę czy w jamie ustnej pozostaje na skórze, na błonach śluzowych czy płytce nazębnej, co powoduje wydłużenie jej działania. Nie podrażnia skóry ani błon śluzowych. Jeśli zastosowana jest doustnie, w całości wydalana jest z kałem. Niewielki odsetek chlorheksydyny naniesionej na powłoki skórne czy błonę śluzową ulega wchłonięciu, a jeśli nawet, to w całości wydalany jest przez nerki, nie powodując negatywnego działania na organizm.

Kiedy stosuje się chlorheksydynę?

Chlorheksydyna jest składnikiem środków do odkażania pola operacyjnego. Preparaty z chlorheksydyną mogą być stosowane jako płyn czy żel do dezynfekcji rąk, kremy, maści na błony śluzowe, a także tabletki. Płyn do płukania jamy ustnej z chlorheksydyną doskonale sprawdzi się w leczeniu stanów zapalnych, zakażeń czy ran błony śluzowej jamy ustnej. Ma zastosowanie także w stanach zapalnych gardła i krtani. Preparaty chlorheksydyny stosowane są do irygacji pochwy, czyli w ginekologii. Używa się ich też w położnictwie, laryngologii, a przede wszystkim w stomatologii.

Czy problemy z zębami mogą mieć wpływ na funkcjonowanie całego organizmu? Zobaczcie na filmie:

Zobacz film: Czy problemy z zębami mogą mieć wpływ na funkcjonowanie całego organizmu? Źródło: Dzień Dobry TVN

Chlorheksydyna – działania niepożądane i przeciwwskazania

Chlorheksydyna jest związkiem bardzo rzadko wywołującym jakiekolwiek działania niepożądane. Jak każdy środek może wywołać reakcję nadwrażliwości, jednak nie obserwuje się uogólnionych reakcji alergicznych. Chlorheksydyna ulega inaktywacji pod wpływem działania światła i wysokiej temperatury. I to właśnie w reakcji ze światłem słonecznym istnieje ryzyko reakcji alergicznej.

Chlorheksydyna nie może być stosowana w zabiegach, w których dochodzi do przerwania ciągłości opon mózgowo-rdzeniowych, ponieważ nie wolno jej wprowadzić do płynu mózgowo-rdzeniowego. Również nie jest wskazana dla kobiet w ciąży, choć preparaty miejscowe nie są wchłaniane, w związku z tym większość stomatologicznych środków jest stosowana u ciężarnych. Nie prowadzono jednak na tej grupie badań, w związku z tym profilaktycznie unika się tej substancji w ciąży, zwłaszcza w preparatach na bazie alkoholu, gdyż to on może wchłaniać się przez błony śluzowe.

Chlorheksydyna w stomatologii

Chlorheksydyna ma szerokie wykorzystanie, szczególnie w stomatologii. Stosuje się ją jako profilaktykę i leczenie próchnicy, chorób przyzębia czy zakażeń w przebiegu zabiegów chirurgicznych. Związek ten ma zdolność do hamowania rozwoju płytki nazębnej. Może być stosowany zarówno u dzieci, jak i u dorosłych w postaci płukanek, żeli czy past. Efekt regularnego stosowania chlorheksydyny jest długotrwały, to istotny spadek ryzyka próchnicy. Chlorheksydyna może również zapobiegać rozwojowi grzybic. Najczęściej stosowaną formą jest płyn do płukania ust.

Data aktualizacji: 19.01.2019,
Opublikowano: 21.01.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Na czym polega stomatologia estetyczna?

Ciężko nie marzyć o pięknym uśmiechu. Obecne osiągnięcia w zakresie stomatologii estetycznej zapewniają ogromne możliwości korekty, rekonstrukcji, wizualnej poprawy uzębienia i jego stanu. Mowa tutaj chociażby o wybielaniu zębów, zakładaniu licówek i wielu innych zabiegach, które mają na celu nie tylko poprawę ich wyglądu, ale także pozytywnie wpływają na higienę jamy ustnej. Udając się do specjalisty, można bez obaw poprosić o konsultację w celu ustalenia, jakie zabiegi będą idealne również dla Ciebie.

Czytaj więcej
Czy licówki mogą pomóc w leczeniu wady zgryzu?

Wada zgryzu to nieprawidłowa budowa szczęk, zaburzająca czynności jamy ustnej. Pojawia się w dzieciństwie i już wtedy powinna być leczona. Zaniedbana wada zgryzu może doprowadzić do wielu nieprzyjemnych dolegliwości w późniejszym życiu. Czy licówki mogą pomóc w leczeniu?

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Zgryz głęboki – wada wymagająca leczenia ortodontycznego. Jak jeszcze można pomóc osobie ze zgryzem głębokim?

Zgryz głęboki jest wadą pionową, w której górne siekacze zachodzą na dolne. Przyczyną jego powstawania mogą być uwarunkowania genetyczne lub złe nawyki przyjęte we wczesnym dzieciństwie. U osoby ze zgryzem głębokim leczenie jest wieloetapowe i wymaga konsultacji u kilku specjalistów.

Czytaj więcej
Zgryz krzyżowy – czy ta wada wymaga leczenia? Jakie są sposoby na korektę tej nieprawidłowości?

Zgryz krzyżowy jest wadą stomatologiczną spowodowaną zachodzeniem zębów dolnych na górne. Jego przyczyną są czynniki genetyczne lub złe nawyki przyjęte we wczesnym dzieciństwie. Do powstania zgryzu krzyżowego predysponuje również stres i zła dieta w okresie ciąży, a także trudny poród. Osoby, u których rozpoznano nieprawidłowości, wymagają leczenia u lekarza ortodonty.

Czytaj więcej
Zgryz przewieszony – nieprawidłowe ułożenie zębów w jamie ustnej. Jak się leczy tę wadę?

Zgryz przewieszony jest wadą związaną z nieprawidłowym ułożeniem zębów bocznych w jamie ustnej. Niekiedy obejmuje również zęby przedtrzonowe lub trzonowe. Wada może się ujawnić w różnym wieku. Jeśli zostanie rozpoznana, chory powinien poddać się leczeniu stomatologicznemu.

Czytaj więcej
Jak działa szczoteczka soniczna do zębów? Czy warto?

Szczoteczka soniczna to nowoczesne urządzenie umożliwiające kompleksowe dbanie o higienę jamy ustnej. Sprawdź, co to jest soniczność, dowiedz się, jak działa szczoteczka soniczna i przekonaj się, czy warto ją kupić.

Czytaj więcej
Jak objawia się ropne zapalenie dziąseł? Leczenie i domowe sposoby na ropień dziąseł

Ropne zapalenie dziąseł jest skutkiem zaawansowanego procesu chorobowego w tkankach okołowierzchołkowych lub przyzębia. Jego objawy to m.in. zaczerwienienie, obrzęk z ropną wydzieliną, tkliwość tkanek, a niekiedy także podwyższona temperatura ciała. Ropne zapalenie dziąseł zaliczane jest do zapaleń przyzębia.

Czytaj więcej
Czynniki sprzyjające powstawaniu ran na podniebieniu, rodzaje oraz metody ich leczenia

Ranom na podniebieniu często towarzyszą ból, uczucie swędzenia czy też zaczerwienienie. Przyczyny ich powstawania są zróżnicowane. Można wyróżnić: oparzenia, podrażnienia czy też afty. W zależności od czynników je wywołujących dobierana jest metoda leczenia. Niekiedy wystarczy zastosować domowe sposoby.

Czytaj więcej
Znieczulenie komputerowe w stomatologii – na czym polega?

Znieczulenie komputerowe to pojęcie stosowane w stomatologii. Odnosi się do miejscowej aplikacji substancji znoszących ból, które zmniejszają dolegliwości związane z właściwym znieczuleniem do zabiegu. Zapewnia to większy komfort zarówno pacjentowi jak i lekarzowi.

Czytaj więcej