Chłoniak skóry – przyczyny, objawy i rokowanie

Fot: Jodi Jacobson / gettyimages.com

Chłoniak skóry ma najczęściej przebieg przewlekły, ale całkowite wyleczenie chorego rzadko jest możliwe. Charakteryzuje go dobry stan ogólny we wczesnych stadiach choroby. Typowe zmiany skórne to świąd, rumień, łuszczenie i owrzodzenie skóry.

Chłoniaki to grupa nowotworów, które rozwijają się z komórek układu limfoidalnego organizmu. Chłoniak pierwotny skóry pojawia się dość rzadko. Jest to heterogenny nowotwór układu chłonnego. Znacznie częściej jest konsekwencją przerzutów z innego ogniska chorobowego. We wczesnym stadium objawy choroby mogą przypominać egzemę lub łuszczycę.

Co to jest chłoniak skóry?

Chłoniak skóry wywodzi się w większości przypadków (65–70%) z dojrzałych limfocytów T (CTCL, cutaneous T-cell lymphoma). Bilsko ¼ rozwija się z dojrzałych komórek B (CBCL, cutaneous B-cell lymphoma), a pozostałe przypadki obejmują nowotwory z komórek naturalnej cytotoksyczności (NK, natural killers). O chłoniaku pierwotnym skóry mówi się, jeśli przy rozpoznaniu nie stwierdzono zmian w węzłach chłonnych, szpiku czy narządach wewnętrznych.

Klasyfikacja chłoniaków pierwotnych skóry według Światowej Organizacji Zdrowia – Europejskiej Organizacji ds. Badań i Leczenia Raka (WHO-EORTC, World Health Organization – European Organization for Research and Treatment of Cancer) przedstawia się następująco:

  • pierwotne chłoniaki skóry z komórek T i NK: ziarniniak grzybiasty, zespół Sézary' ego, białaczka/chłoniak z komórek T dorosłych, chłoniak z komórek T typu zapalenia tkanki podskórnej, chłoniak pozawęzłowy z komórek NK/T typu nosowego;
  • pierwotne chłoniaki skóry z komórek B: pierwotny skórny chłoniak strefy brzeżnej, pierwotny skórny chłoniak z ośrodków rozmnażania, pierwotny skórny chłoniak rozlany z dużych komórek typu kończynowego, śródnaczyniowy chłoniak z dużych komórek B.

Przyczyny powstawania chłoniaka skóry

Przyczyna pierwotnych chłoniaków skóry nie została do końca poznana. Dużą rolę w rozwoju i postępie choroby odgrywają angiogeneza (proces powstawania nowych kapilar z sieci naczyń już istniejących) i limfangiogeneza (proces rozrostu kapilar z istniejącej już sieci naczyń limfatycznych) nowotworowa. Choroba częściej atakuje mężczyzn niż kobiety.

Występuje zwykle u osób po 60 roku życia. Nie udowodniono wpływu czynników takich jak promieniowanie UV, dym tytoniowy, spożywanie alkoholu lub promienie RTG na rozwój choroby. Rozważa się rolę działających na układ immunologiczny czynników alergicznych i toksycznych.

Zobacz film: Jak się chronić przed czerniakiem? Źródło: X-Bank Gallery

Chłoniak – objawy skórne

W przebiegu chłoniaka mogą się pojawić objawy skórne, takie jak: stan zapalny, złuszczanie naskórka, które może przybierać obraz łuszczycopodobny, owrzodzenie i rumień zajętego miejsca. Choremu na chłoniak doskwiera uporczywe swędzenie skóry. Rozwijają się zmiany guzowate, a także zmiany w przydatkach skóry – m.in. wypadanie włosów i przebarwienia paznokci. Chłoniak powoduje też zmiany skórne, takie jak zwiotczenie i scieńczenie skóry oraz rogowacenie dłoni i podeszw stóp. W stadium zaawansowanym widoczne jest powiększenie okolicznych węzłów chłonnych.

Oprócz zmian miejscowych chłoniak skóry może dawać objawy ogólnoustrojowe, zwłaszcza w zaawansowanych stadiach choroby. Obserwuje się podwyższoną temperaturę ciała, zlewne poty nocne i znaczną utratę masy ciała w krótkim czasie. Ponadto u chorych następuje splenomegalia (powiększenie śledziony) i hepatomegalia (powiększenie wątroby). W zależności od umiejscowienia zmian mogą pojawić się duszność i kaszel lub ból brzucha, wzdęcia i zaparcia.

Chłoniak skórny t komórkowy

Najbardziej znany chłoniak skórny t komórkowy to ziarniniak grzybiasty, który charakteryzuje się łagodnym przebiegiem. Typowa jest dla niego ewolucja zmian skórnych od swędzących, rumieniowych plam ze złuszczającą się powierzchnią, poprzez zmiany naciekowe, aż do guzów z tendencją do rozpadu. Lokalizuje się najczęściej na klatce piersiowej, brzuchu i pośladkach. Innym częstym chłoniakiem tej grupy jest zespół Sezary’ego, gdzie w agresywnym przebiegu obserwuje się erytrodermię, uogólnioną limfadenopatię, atypowe komórki w skórze, węzłach chłonnych i krwi obwodowej.

Czym jest chłoniak limfocytowy skóry?

Chłoniak limfocytowy skóry stanowi wczesną odpowiedź na infekcję miejscową Borrelia burgdorferi. Należy do grupy rozrostów rzekomochłoniakowatych typu B. Przeważnie ma postać niebolesnego, dobrze odgraniczonego od otoczenia, czerwonego lub sinoczerwonego guzka. Niekiedy stwierdza się powiększenie okolicznych węzłów chłonnych. Zmiana jest łagodna.

Chłoniak skórny – diagnostyka i leczenie

Diagnostyka i leczenie pierwotnego chłoniaka skóry jest zagadnieniem interdyscyplinarnym i wymaga współpracy dermatologów, onkologów, hematologów i patomorfologów. Podstawą rozpoznania pierwotnych chłoniaków skóry jest badanie histopatologiczne skóry. Zabieg pobrania wycinka jest prosty i można go wykonać w znieczuleniu miejscowym. Leczenie opiera się na fototerapii, podawaniu cytostatyków, chemioterapii i radioterapii (zwłaszcza chłoniaki B-komórkowe). W piśmiennictwie obecne są też doniesienia na temat nowych procedur leczniczych.

Chłoniak skóry – rokowania

Rokowania chłoniaka skóry zależą przede wszystkim od stadium klinicznego choroby. Przykładowo dla ziarniniaka grzybiastego we wczesnych stadiach 5-letnie przeżycie szacowane jest nawet na 90%. Z kolei już w stadium zaawansowanym wynosi 42%, zaś w sytuacji zajęcia węzłów chłonnych ocenia się je na 20%. Rokowanie w zespole Sezary’ego jest złe, a 5-letni czas przeżycia sięga 25%.

Przebieg chłoniaków B-komórkowych jest najczęściej łagodny, a rokowanie doskonałe. Przykładowo dla pierwotnego skórnego chłoniaka strefy brzeżnej 5-letnia przeżywalność wynosi aż 99%, a dla pierwotnego skórnego chłoniaka grudkowego – 95%.

Zobacz film: Jakie funkcje pełni skóra człowieka? Źródło: Bez skazy.

Bibliografia:

1. Jankowska-Konsur A., Kobierzycki C., Dzięgiel P., Angiogeneza i limfangiogeneza w pierwotnie skórnych chłoniakach T-komórkowych, „Postępy Higieny i Medycyny Doświadczalnej”, 2015, 69, s. 1205-1213.

2. Gniadecki R., Zasady leczenia pierwotnych chłoniaków skóry, „Onkologia w Praktyce Klinicznej”, 2009, 5(3), s. 103–108.

3. Smoleńska Ż,, Matyjasek A., Zdrojewski Z., Borelioza — najnowsze rekomendacje w diagnostyce i leczeniu, „Forum Reumatologiczne”, 2016, 2(2), s. 58–64.

Data aktualizacji: 06.05.2018,
Opublikowano: 03.04.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej