Słodziki szkodzą zdrowiu tak samo jak zwykły cukier - wynika z najnowszych badań

Fot: Sellwell / gettyimages.com

Czy sztuczne słodziki można uznać za zdrowsze zamienniki cukru? Niestety nie! Jak wykazały najnowsze badania, słodziki mogą przyczynić do problemów z układem krążenia. Wcześniej zaś naukowcy dowiedli, że wcale nie zapobiegają otyłości i cukrzycy, a mogą wręcz przyczyniać się do rozwoju zaburzeń metabolicznych.

Wyniki badań, które zostały opublikowane w magazynie Journal of the American College of Cardiology pokazują, że sztuczne słodziki są równie szkodliwe, co zwykły cukier. Badacze z Francji wykazali, że osoby, które ich używają lub piją napoje z ich dodatkiem, są bardziej narażone na rozwój udaru czy chorób serca.

Zobacz także:

Sztuczne słodziki a problemy z układem krążenia

W badaniu Eloi Chazelasa z Sorbonne Paris Nord University i jego zespołu wzięło udział ponad 100 tysięcy ochotników. Uczestnicy zostali podzieleni na trzy grupy: osoby pijące słodkie napoje, pijące je rzadko oraz nie sięgające po nie w ogóle. Badani co pół roku przesyłali informacje dotycząc swojej diety, stanu zdrowia oraz aktywności fizycznej.

Za słodkie napoje naukowcy uznali uznali napoje bezalkoholowe, napoje owocowe i syropy, które zawierały co najmniej 5 proc. cukru i 100 proc. soku owocowego. Pod uwagę wzięto także napoje dietetyczne, które zawierały sztuczne słodziki, takie jak aspartam, sukralozę lub naturalny słodzik, taki jak stewia.

Analiza przeprowadzona po trzech latach od rozpoczęcia badań jasno pokazała, że istnieje związek między częstym sięganiem po produkty zawierające sztuczne słodziki a schorzeniami układu sercowo-naczyniowego.

Osoby, które nie stroniły od napojów dosładzanych słodzikami, były bardziej narażone na problemy z układem krążenia. Mimo że uznanie ich za bezpośredni czynnik ryzyka jest zbyt daleko idącym wnioskiem, to jednak w ocenie naukowców zależność ta istnieje i nie można jej ignorować.

Jak słodziki wpływają na metabolizm?

Autorzy badania są zdania, że sztuczne słodziki, podobnie, jak zwykły cukier mogą zaburzać procesy metaboliczne zachodzące w organizmie. Osoby, które piją sztucznie dosładzane napoje, częściej zmagają się z:

Na tym jednak nie koniec. Naukowcy są zdania, że sztuczne słodziki mogą mieć niekorzystny wpływ na skład mikrobioty jelitowej.

Co ciekawe, o szkodliwości słodzików informowali już wcześniej badacze University of South Australia. Naukowcy wykazali, że ich stosowanie w żaden sposób nie chroni przed otyłością czy cukrzycą. Specjaliści przeanalizowali aż 13 badań, które sprawdzały zależność między stosowaniem słodzików a mniejszym ryzykiem rozwoju cukrzycy. Zaledwie jedno wskazało, że zastąpienie soków owocowych i słodkich napojów słodzikami obniżało o 5-7 proc. ryzyko rozwoju cukrzycy.

Czy słodziki są niebezpieczne?

Sztuczne słodziki uznawane są zdrowsze zamienniki cukru. Mimo że ich stosowanie budzi spore kontrowersje, to nie ma badań, które jednoznacznie pokazałyby, że ich stosowanie jest niebezpieczne dla zdrowia. Bardzo często analizy wykluczają się lub badacze stwierdzają, że w zebrane przez nich dane nie dają rozstrzygnięcia.

Mimo braku jednoznacznych dowodów na to, jak słodziki wpływają na organizm, eksperci odradzają sięganie po napoje z ich dodatkiem. Podkreślają, że najbardziej wartościowym i najzdrowszym napojem jest woda niegazowana i tą przede wszystkim ją powinniśmy pić.

Czy sztuczne słodziki faktycznie są zdrowsze niż zwykły cukier? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Sztuczne słodziki - czy są bezpieczne dla zdrowia? Źródło: x-news

Data aktualizacji: 03.11.2020,
Opublikowano: 03.11.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej