Charakterystyka stawu Lisfranca: rozpoznanie i leczenie stanów chorobowych

Fot.: Robert Przybysz / stock.adobe.com

Staw Lisfranca czy staw Choparta są stawami w obrębie stopy, w których najczęściej dokonuje się planowanego jej odjęcia, czyli amputacji. Diagnoza choroby stawu Lisfranca i Choparta często bywa nieprawidłowa ze względu na objawy tożsame z większością ortopedycznych problemów. W czym tkwi istota budowy stawu Lisfranca i Choparta oraz jak przejawiają się uszkodzenia ich tkanek?

Nieprawidłowe rozpoznanie i postępowanie terapeutyczne w przypadku urazu stawu Lisfranca czy Choparta może prowadzić do nieodwracalnych zmian anatomii stopy i zaburzenia jej funkcji motorycznych.

Staw Lisfranca

Staw Lisfranca, czyli staw stępno-śródstopny, rozciąga się w poprzek stopy i jest zespołem połączeń trzech kości klinowatych i kości sześciennej z pięcioma kośćmi śródstopia. Nazwa stawu pochodzi od francuskiego chirurga z czasów napoleońskich, który jako pierwszy opisał amputację stopy wykonaną na poziomie linii stawu stępno-śródstopnego.

Staw Choparta, czyli staw poprzeczny stępu, jest złożonym stawem obejmującym staw skokowo-piętowo-łódkowy i staw piętowo-sześcienny, przebiegającym esowato i poprzecznie względem długiej osi stopy, nad linią Lisfranca. Zespół stawów zyskał miano wspólnego stawu Choparta ze względu na łatwość wykonania amputacji w przebiegu linii stawów i funkcjonalności kikuta po odjęciu.

Urazy stawu Lisfranca

Ze względu na złożoną anatomię i lokalizację stawu Lisfranca, urazy jego struktur przyjmują wiele postaci. Najmniej skomplikowane w diagnostyce i leczeniu są uszkodzenia w postaci podwichnięć, zwichnięć i złamań bez przemieszczenia więzadeł i kości składających się na staw.

Urazy stawu Lisfranca powstają najczęściej w wyniku nadmiernego osiowego obciążenia stopy w zgięciu podeszwowym bądź wysokoenergetycznego bezpośredniego uderzenia w grzbiet stopy, np. w wyniku uprawiania dynamicznych sportów, wypadków komunikacyjnych lub upadków z wysokości.

Urazy stawu Lisfranca występują częściej u mężczyzn i rozpoznawane są w blisko 50% przypadków urazów stóp. Uraz stawu Lisfranca najczęściej określany jest jako „skręcenie stopy”.

Objawy uszkodzeń stawu Lisfranca

Objawy urazu stawu Lisfranca zależą od rozległości uszkodzeń tkanek. W przypadku pojedynczych, niegroźnych urazów struktur stawu obserwuje się niewielkie obrzęki i ból. W przebiegu rozległych urazów stawu i pobliskich struktur obserwuje się:

  • wyraźny obrzęk,
  • krwiaki podskórne i pęcherze skórne,
  • silne dolegliwości bólowe,
  • nadwrażliwość dotykową, uniemożliwiające stawanie na chorej kończynie,
  • ograniczenie ruchomości stopy,
  • deformacje stopy i zniekształcenia jej obrysu,
  • w przypadku otwartych złamań, obserwuje się przerwanie ciągłości skóry.

Rozpoznanie

Uszkodzenia stawu Lisfranca i Choparta charakteryzują się niską rozpoznawalnością, dlatego proces diagnozy urazów śródstopia powinien być możliwie szczegółowy. Poprawnie przeprowadzony proces diagnostyki i klasyfikacja urazu stawu Lisfranca ma kluczowe znaczenie w doborze metody leczenia i przywróceniu pacjentowi funkcji stopy.

Rozpoznanie uszkodzenia stawu Lisfranca składa się z badania podmiotowego i przedmiotowego oraz diagnostyki obrazowej.

Badanie podmiotowe polega na wykonaniu badania palpacyjnego stopy i zebraniu informacji na temat powstania uszkodzeń. W zależności od mechanizmu powstania urazu wyklucza się zespół ciasnoty wewnątrzpowięziowej lub uszkodzenia gałęzi przeszywających głębokich tętnicy grzbietowej stopy.

W przebiegu badania przedmiotowego ocenia się stan skóry w tym krwawe wybroczyny podskórne, rozległość obrzęku oraz deformacje stopy, a także stopień bólu i tkliwość.

Badania obrazowe obejmują standardowe zdjęcia RTG w różnych projekcjach oraz tzw. radiogramy stresowe, w przebiegu których wykonuje się ruchy chorą stopą i obserwuje dynamikę uszkodzeń. W przypadku niejednoznacznych wyników na temat rodzaju i miejsca uszkodzenia przeprowadza się diagnostykę porównawczą w postaci analogicznych zdjęć RTG zdrowej stopy. Ostatecznym badaniem rozstrzygającym jest tomografia komputerowa.

Jak zbudowany jest układ kostny?  Dowiesz się tego z filmu: 

Zobacz film: Budowa i funkcje układu kostnego. Źródło: 36,6.

Leczenie uszkodzeń stawu Lisfranca

Leczenie urazów stawu Lisfranca polega na odtworzeniu prawidłowej anatomii stawu i osiągnięcia jego pełnej stabilizacji, wolnej od bólu funkcjonalnej stopy.

Wśród praktykowanych metod leczenia znajduje się: leczenie zachowawcze, leczenie chirurgiczne i rehabilitacja.

Leczenie zachowawcze w postaci unieruchomienia stopy w opatrunku gipsowym lub ortezie stosuje się u osób z bezwzględnymi przeciwwskazaniami do operacji bądź w przebiegu prostych urazów bez przemieszczenia odłamów.

Leczenie chirurgiczne przywraca prawidłową konstrukcję szkieletu stopy oraz powrót funkcji podporowych i możliwości prawidłowej propulsji, czyli odbijania kończyny od podłoża. Operacje prowadzone są w dwóch technikach: CRIF (zamkniętej repozycji i stabilizacji) oraz ORIF (otwartej repozycji i stabilizacji).

Rehabilitacja stanowi dopełnienie leczenia. W jej przebiegu wykorzystuje się zabiegi fizykoterpautyczne przyspieszające leczenie uszkodzonych tkanek, zmniejszające obrzęki i dolegliwości bólowe. W procesie rekonwalescencji uprawia się ćwiczenia ruchowe rozciągające, rozluźniające i wzmacniające mięśnie podeszwy i stawu skokowego oraz naukę chodzenia. Ponadto, zaleca się wkładki ortopedyczne do obuwia wspierające poprzeczne sklepienie podeszwy i odciążające śródstopie oraz ortezy stopowo-goleniowe.

Bibliografia:

Kołodziejski P., Wojdakiewicz P. i inni, Obecne metody leczenia urazów stawu stępowo-śródstopnego – przegląd piśmiennictwa, Katedra i Klinika Ortopedii i Rehabilitacji, Warszawski Uniwersytet Medyczny, II Wydział Lekarski z Oddziałem Nauczania w Języku Angielskim oraz Oddziałem Fizjoterapii, Kierownik Katedry: prof. dr hab. n med. J. Deszczyński, Art. Nr. 147–152.

Data aktualizacji: 08.02.2019,
Opublikowano: 08.02.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Kolagen – zadbaj o zdrowie stawów 

Kolagen stanowi ważne wsparcie dla zdrowia kości i stawów. Na czym polega jego rola w organizmie i czy istnieją dowody na to, że suplementacja kolagenu naprawdę działa? 

Czytaj więcej
Skąd się bierze ból biodra i jak sobie z nim poradzić?

Ból biodra to bolesna dolegliwość, która może bardzo utrudnić codzienne funkcjonowanie. Czasem spowodowana jest przeciążeniem, może także sugerować poważniejsze problemy ze zdrowiem. Skąd się biorą problemy z biodrem i jak sobie z nim poradzić?

Czytaj więcej
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Objawy choroby Parkinsona, leczenie, dieta i rehabilitacja

Choroba Parkinsona objawia się zaburzeniami ruchowymi, w tym drżeniem spoczynkowym, nadmiernym napięciem mięśni, oraz zaburzeniami psychicznymi. Daje też objawy wegetatywne, jak np. ślinotok. Parkinson jest nieuleczalny, ale stosowanie leków i rehabilitacja poprawiają jakość życia chorego.

Czytaj więcej
5 sygnałów, że siedzący tryb życia zaczyna ci szkodzić i potrzebujesz więcej ruchu

Ciało człowieka nie jest przystosowane do przebywania w pozycji siedzącej, tymczasem większość z nas spędza tak  8-10 godzin dziennie. To odbija się na naszym zdrowiu bardziej, niż się spodziewamy. Siedzący tryb życia przyczynia się zarówno do groźnych chorób cywilizacyjnych, jak i codziennych dolegliwości, takich jak ból głowy czy zaparcia.

Czytaj więcej
Drętwienie lewej dłoni – co może je powodować?

Drętwienie lewej dłoni i ręki to częsty zwiastun zbliżającego się zawału mięśnia sercowego. Przyczynami jego powstania mogą być także nerwica i choroby obwodowych naczyń krwionośnych. Uczucie drętwienia palców lewej dłoni jest powszechnym objawem zespołu cieśni nadgarstka.

Czytaj więcej
Ekspert: Samo ukłucie kleszcza to za mało, aby zrobić badania. Konieczne są jeszcze objawy

Borelioza to choroba, która budzi ogromne emocje. Nie zawsze daje charakterystyczne objawy, dlatego, w świadomości wielu osób, można z nią połączyć dowolną dolegliwość. Czy faktycznie borelioza to choroba, którą aż tak trudno jest zdiagnozować? Czy komercjalizacja testów w kierunku boreliozy to dobry pomysł? Pytamy o to prof. Joannę Zajkowską, internistkę, specjalistkę chorób zakaźnych z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji UMB w Białystoku.

Czytaj więcej
Ćwiczenia na powięź piersiowo-lędźwiową, czyli trening integralnej maszyny układu ruchu

Powięź piersiowo-lędźwiowa to wielofunkcyjna błona integrująca m.in. pracę mięśni grzbietu i mięśni brzucha z talerzem kości biodrowej. Uszkodzenie lub przeciążenie powięzi może być przyczyną dolegliwości bólowych dolnego odcinka kręgosłupa, na który regenerujący wpływ mają ćwiczenia ruchowe.

Czytaj więcej
Jak leczyć osteoporozę? Postępowanie farmakologiczne i niefarmakologiczne

Osteoporoza jest chorobą układu kostnego, która może znacząco wpływać na jakość życia i pogarszać sprawność pacjenta. Leczenie osteoporozy jest wieloczynnikowe i rozpoczyna się je po ustaleniu rozpoznania, a wskazania opierają się na wynikach badań dodatkowych oraz dolegliwościach.

Czytaj więcej
Pronacja stopy i przedramienia – wkładki, buty do biegania, ćwiczenia

Pronacja i supinacja kończyn to określenia służące opisaniu sposobu poruszania się stopy czy przedramienia. Kiedy jest on niewłaściwy, skutkuje poważnymi konsekwencjami powodującymi dyskomfort, kontuzje i urazy kończyn, szczególnie u osób uprawiających sport, np. bieganie.

Czytaj więcej