Charakterystyka raka jasnokomórkowego nerki. Objawy, leczenie, rokowania

Fot: PIXOLOGICSTUDIO / gettyimages.com

Rak jasnokomórkowy nerki to nowotwór złośliwy, wywodzący się z komórek nabłonkowych wyściełających kanaliki nerkowe bliższe. Jest on najczęstszym rozpoznaniem histologicznym, a jego nazwa wywodzi się od charakterystycznego obrazu pod mikroskopem.

Rak jasnokomórkowy nerki ma korzystniejsze rokowanie względem innych postaci histologicznych nowotworu. Z roku na rok przeżycie chorych jest coraz dłuższe, a im szybsze rozpoznanie choroby, tym większa szansa na wyleczenie.

Czym jest rak jasnokomórkowy nerki?

Najczęstszym nowotworem złośliwym nerek u dorosłych, bo występującym w aż 80% przypadków, jest rak jasnokomórkowy. Jego nazwa wynika z charakterystycznego obrazu mikroskopowego – składa się on z dużych komórek o jasnej cytoplazmie. Zwykle jest pojedynczym guzem, choć zdarzają się przypadki zmian mnogich. Charakteryzuje się zdolnością do wczesnego wrastania w układ żylny.

Ryzyko zachorowania na raka jasnokomórkowego nerki rośnie z wiekiem i jest większe u płci męskiej. Szczyt szacuje się na 50.–70. rok życia. Predysponowane są również osoby palące tytoń, narażone na toksyny, otyłe, cierpiące na nadciśnienie tętnicze, długotrwale stosujące leki moczopędne oraz niektóre przeciwbólowe. W około 4 proc. rak jasnokomórkowy nerki ma podłoże genetyczne (choroba von Hippel-Lindau’a oraz wrodzony rak nerki).

Objawy raka jasnokomórkowego nerki

Rozwój nowotworu złośliwego w obrębie nerki może długo nie dawać żadnych zauważalnych dla pacjenta sygnałów. Często wykrywany jest przypadkowo podczas badania ultrasonograficznego (USG) z innych przyczyn. Objawy raka jasnokomórkowego nie różnią się od innych postaci nowotworu w tym narządzie. Jedyną możliwością rozróżnienia go jest wykonanie badania histologicznego pod mikroskopem materiału uzyskanego z biopsji.

Typowe objawy raka nerki to:

  • ból w okolicy lędźwiowej, który nie ustępuje;
  • w zaawansowanych przypadkach wystąpienie guza lub zgrubienia w okolicy jamy brzusznej lub lędźwiowej;
  • utrata masy ciała;
  • osłabienie, zmęczenie.

Należy pamiętać, iż przedstawione dolegliwości częściej występują w innych chorobach, zawsze należy je jednak skonsultować z lekarzem i wykonać odpowiednie badania dodatkowe. Podstawą rozpoznania są USG, tomografia komputerowa oraz rezonans magnetyczny.

Leczenie raka jasnokomórkowego nerki

W obieraniu strategii terapeutycznej największe znaczenie ma stadium zaawansowania nowotworu – im szybciej dojdzie do rozpoznania raka jasnokomórkowego nerki, tym większe są możliwości leczenia. Metodę ustala się na podstawie klasyfikacji TNM, która uwzględnia wielkość guza pierwotnego, obecność przerzutów w węzłach chłonnych oraz przerzutów odległych.

Przy zmianach mniejszych niż 4 cm możliwe jest wykonanie operacji oszczędzającej. Większe guzy wymagają całkowitego usunięcia nerki (nefrektomii) wraz z torebką tłuszczową oraz węzłami chłonnymi. U osób ze znacznym zaawansowaniem nowotworu wykonanie radykalnej operacji może nie być możliwe – w takim przypadku przeprowadza się zabiegi paliatywne, nieprowadzące do całkowitego wyleczenia, ale poprawiające jakość życia. W niektórych przypadkach raka jasnokomórkowego nerki możliwe jest zastosowanie terapii celowanej, molekularnej. Hamuje ona proces powstawania nowych naczyń krwionośnych i wzrost guza, co zmniejsza ryzyko nawrotów. Rak jasnokomórkowy nerki nie jest wrażliwy na chemioterapię.

Przerzuty w raku jasnokomórkowym nerki

W każdym przypadku rozpoznania raka jasnokomórkowego nerki konieczne jest podjęcie diagnostyki w kierunku poszukiwania przerzutów. Ogniska z komórek nowotworowych pojawiają się najczęściej w obrębie węzłów chłonnych. Rak jasnokomórkowy nerki może przerzutować do płuc, nadnerczy, kości, wątroby, jamy brzusznej oraz mózgu. Poszukiwanie zmian odbywa się dzięki badaniom obrazowym oraz obserwacji pacjenta w kierunku charakterystycznych objawów.

Przeżycie w raku jasnokomórkowym nerki

Oszacowanie czasu przeżycia jest trudne i powinno być rozpatrywane indywidualnie na podstawie stanu ogólnego pacjenta, obciążenia innymi chorobami, stadium zaawansowania. Rokowanie w raku jasnokomórkowym nerki jest korzystniejsze niż w innych postaciach histologicznych nowotworu. Szacuje się, że 5-letnie przeżycie chorych leczonych z tego powodu wynosi około 70 proc. Umieralność w raku nerki to około 3 proc. zgonów u mężczyzn oraz 2 proc. u kobiet wśród wszystkich zgonów z powodu nowotworu.

Rokowanie co do przeżycia pogarsza się w przypadku raka jasnokomórkowego nerki z przerzutami do płuc, mózgu lub innych narządów odległych oraz węzłów chłonnych.

Zobacz także: Dlaczego osoby, które chorują na nerki są w grupie ryzyka COVID-19?

36,6

Bibliografia:

1. Nerka. Krajowy Rejestr Nowotworów, http://onkologia.org.pl/nowotwory-nerki/.

2. Nowotwory złośliwe nerki. Krajowy Rejestr Nowotworów, http://onkologia.org.pl/nowotwory-zlosliwe-nerki-c67/#w.

3. Mieczkowski M. Rak nerki – zasady postępowania z chorym. [w:] Nefrologia i dializoterapia polska. 17/2013, s. 118–120.

Data aktualizacji: 28.09.2021,
Opublikowano: 28.09.2021 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej