Cewnikowanie pęcherza moczowego – przebieg procedury

Andrii Pohranychnyi/Getty Images

Cewnikowanie pęcherza moczowego to procedura polegająca na wprowadzeniu cienkiego cewnika do pęcherza w celu opróżnienia go z moczu. Cewnik urologiczny to pusta, częściowo elastyczna rurka wykonana z gumy, plastiku lub silikonu.

Zabieg cewnikowania pęcherza moczowego wykonuje się najczęściej u pacjentów operowanych, znajdujących się w stanie znieczulenia ogólnego, oraz u osób unieruchomionych, które fizycznie nie są w stanie użyć basenu. Założenie cewnika jest zalecane również w przypadku zatrzymania moczu lub braku kontroli nad pęcherzem (tzw. inkontynencja).

Cewnikowanie pęcherza moczowego – procedura

Gdy pacjent nie może oddać moczu w sposób naturalny, opróżnienie pęcherza moczowego z pomocą cewnika urologicznego bywa koniecznością. Zaleganie moczu w pęcherzu prowadzi bowiem do wzrostu ciśnienia w nerkach i może skutkować ich niewydolnością, a nawet trwałym uszkodzeniem nerek. W większości przypadków cewnik jest niezbędny przez stosunkowo krótki czas – tylko do momentu, w którym pacjent odzyskuje możliwość oddania moczu. U osób starszych, ciężko chorych lub po poważnym urazie cewnik zakłada się na dłużej lub na stałe. Natomiast u pacjentów z niektórymi typami nietrzymania moczu cewnikowanie traktuje się jak metodę leczenia, a sam zabieg przeprowadza się kilka razy dziennie (co najmniej 4).

Przed założeniem cewnika należy obmyć okolice intymne i odkazić ujście cewki moczowej, następnie można użyć lubrykantu, aby ułatwić wprowadzenie rurki do cewki moczowej. Cewnikowanie powoduje dyskomfort, rzadko ból, ale na wszelki wypadek można zastosować również znieczulenie miejscowe. Zewnętrzną końcówkę cewnika przyłącza się do specjalnej torebki lub pojemnika.


Cewnikowanie pęcherza moczowego – zasady

Ze względu na fakt, iż cewnikowanie pęcherza moczowego zwiększa podatność na rozwój infekcji dróg moczowych, należy zadbać o to, by przed wprowadzeniem go do cewki moczowej cewnik urologiczny był sterylnie czysty. Jeśli pacjent korzysta z jednorazowych cewników, nie ma konieczności dodatkowego oczyszczania go, wystarczy zadbać o higienę osobistą przed rozpoczęciem procedury.

Torebkę lub pojemnik podłączony do końcówki cewnika należy opróżniać przynajmniej co 8 godzin i zawsze wtedy, gdy jest pełen.

Pacjenci, u których założono cewnik, często próbują ograniczyć ilość przyjmowanych płynów, jest to jednak stanowczo niewskazane. Po cewnikowaniu należy pić jak najwięcej wody, aby mocz był przejrzysty i miał słomkową barwę. Odpowiednia podaż płynów pomaga też uniknąć infekcji dróg moczowych.

Cewnikowanie pęcherza moczowego – powikłania

Nieprawidłowe wprowadzenie cewnika urologicznego może spowodować uraz cewki lub pęcherza moczowego. Gdy sytuacja powtarza się wielokrotnie, ciągłe podrażnienie cewki może doprowadzić do pojawienia się blizn w jej obrębie lub nawet do jej zwężenia.

W wyniku cewnikowania może dojść również do rozwoju infekcji bakteryjnej cewki i pęcherza moczowego, z towarzyszącą jej gorączką i stanem zapalnym dróg moczowych.

Zestaw do cewnikowania pęcherza moczowego

Istnieje kilka rodzajów cewników, różniących się wielkością i budową. Do najczęściej używanych zalicza się:

  • cewnik Foley’a – cewnik urologiczny wyposażony w balonik, który po wypełnieniu wodą utrzymuje cewnik w miejscu; ten typ cewnika stosuje się zwykle jednorazowo, przez kilka dni;
  • cewnik Tiemanna – ma 2 boczne otwory i stożkowatą końcówkę; cewnik przeznaczony dla pacjentów, u których nie można zastosować cewnika Foley’a, na przykład z powodu przerostu prostaty;
  • cewnik Nelatona – miękki i elastyczny cewnik urologiczny do jednorazowego stosowania.

Cewnikowanie pęcherza moczowego u dzieci

Dzieci, podobnie jak dorośli, mogą doświadczyć zarówno zatrzymania moczu, jak i jego nietrzymania. W obu sytuacjach niezbędne bywa założenie cewnika urologicznego, który spowoduje opróżnienie pęcherza moczowego. Cewnikowanie zwykle wywołuje dyskomfort, dlatego przed wprowadzeniem cewnika do cewki jest ona znieczulona miejscowo za pomocą żelu. Jeśli zabieg cewnikowania jest wykonywany z powodu operacji, można przeprowadzić go już po wprowadzeniu dziecka w stan znieczulenia ogólnego.

Cewnikowanie pęcherza moczowego – wskazania

Założenie cewnika urologicznego jest wskazane w przypadku niemożności oddania moczu w sposób naturalny. Najczęstsza przyczyna tego stanu to utrudnienie przepływu moczu w związku ze znacznym przerostem prostaty, obecnością skrzepów krwi w moczu lub kamieni w pęcherzu moczowym lub nerkach; uszkodzeniem nerwów w obrębie pęcherza moczowego; urazem kręgosłupa; przyjmowaniem leków zaburzających funkcje mięśni pęcherza moczowego; rozszczepem kręgosłupa lub zabiegami chirurgicznymi w okolicy narządów płciowych (np. histerektomia lub operacja gruczołu prostaty).

Bibliografia:

"Urinary Catheters", Jacquelyn Cafasso, Healthline,  2017

"Urinary catheters", The Royal Children's Hospital Melbourne,  2018

"urinary catheterization",  The Free Dictionary

"Cewniki urologiczne (moczowe) - rodzaje, informacje, wskazówki.", Polski Sklep Medyczny, 2018

Operacja pęcherza. Źródło x-news.pl

Data aktualizacji: 19.05.2020,
Opublikowano: 18.05.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej