Cesarskie cięcie ratuje życie. Wykonane zbyt późno prowadzi do zmian, których nie da się odwrócić

Fot: Blue Planet Studio / gettyimages.com

Cesarskie cięcie to duży i poważny zabieg. Najczęściej wykonuje się go u tych kobiet, które ze względów zdrowotnych nie mogą rodzić naturalnie. Czasem jest jedyną szansą na to, aby dziecko przyszło na świat zdrowe. Musi być jednak wykonane odpowiednio szybko. W przeciwnym razie mogą wystąpić powikłania, których nie da się już cofnąć.

Tak stało się w przypadku pani Zuzanny, bohaterki reportażu programu Uwaga! TVN. Mimo że ciąża kobiety przebiegała prawidłowo, to w czasie porodu pojawiły się komplikacje. Co gorsza, nikt nie monitorował stanu zdrowia dziecka i lekarz zbyt późno podjął decyzję o wykonaniu cesarskiego cięcia. W rezultacie syn pani Zuzanny jest niepełnosprawny. Chłopiec ma porażenie mózgu, niedowład czterokończynowy oraz padaczkę lekooporną.

Cesarskie cięcie, czyli co?

Zdaniem wielu lekarzy cesarskie cięcie nie powinno stanowić alternatywny dla porodu naturalnego i jego wykonanie jest zasadne tylko w określonych przypadkach. Mimo to, jak wynika z danych Fundacji Rodzic po Ludzku, Polska ma bardzo wysoki odsetek wykonanych cesarskich cięć. Dlaczego, skoro wielu lekarzy nie chce ich wykonywać i zachęca kobiety do tego, aby rodziły naturalnie? 

Przyszłe mamy najczęściej decydują się na cesarskie cięcie ze strachu przed bólem. W wielu szpitalach lekarze nie podają rodzącym znieczulenia, nie proponują też alternatywnych sposobów łagodzenia bólu. A szkoda, po poród naturalny jest bezpieczniejszy i lepszy zarówno dla matki, jak i dziecka.

Cesarskie cięcie to duży i poważny zabieg. W czasie zabiegu lekarz musi rozciąć powłoki brzuszne oraz macicę, aby wyjąć dziecko z łona matki. To normalna operacja, która trwa zazwyczaj od 30 do 60 minut – od wkroczenia anestezjologa do zszycia rany.

Cesarskie cięcie - kiedy należy je wykonać?

Zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego cesarskie cięcie nie jest zabiegiem wykonywanym "na życzenie" i aby jej przeprowadzić muszą wystąpić określone wskazania - położnicze lub pozapołożnicze. Do wskazań położniczych należą nieprawidłowe ułożenie płodu, duża waga dziecka (tj. powyżej 4,5 kg) wady anatomiczne miednicy, ciężki stan przedrzucawkowy, przedwczesny poród, zaburzenia akcji serca dziecka, nieprawidłowy przebieg porodu naturalnego. Do wskazań pozapołożniczych należą  m.in. niewydolność krążenia lub oddechowa, retinopatia lub odwarstwienie rogówki, problemy z kręgosłupem czy wskazania neurologiczne.

Zbyt późna reakcja może kosztować zdrowie i życie

W przypadku zagrożenia życia matki czy płodu lekarz powinien szybko podjąć decyzję o wykonaniu cesarskiego cięcia. Jeśli będzie zwlekał, u dziecka może dojść do niedotleniania mózgu.

Mózg to bardzo delikatna struktura. Niedobór tlenu aktywuje reakcje biochemiczne, które mogą trwale uszkodzić mózg dziecka. Zdarza się, że zmiany neurologiczne prowadzą do porażenia mózgu, niedowładu czy padaczki lekoopornej. U niektórych dzieci dochodzi także do uszkodzenia wzroku czy słuchu, a także opóźnienia rozwoju umysłowego. Jeśli niedotlenienie utrzymuje się bardzo długo dziecko może urodzić się martwe. Dlatego tak ważne jest, aby stan płodu był cały czas monitorowany przez lekarzy.

Dzieci, u których cesarskie cięcie wykonane zostało zbyt późno, wymagają długiej rehabilitacji i muszą być pod stałą opieką różnych specjalistów (neurologa, logopedy, pediatry, okulisty, ortopedy).

Takim dzieckiem jest pięcioletni Antoś, syn pani Zuzanny. Chłopiec ma za sobą bolesne operacje stawów biodrowych. Stan dziecka mogłaby poprawić terapia z wykorzystaniem komórek macierzystych, niestety nie podlega ona refundacji. Na szczęście dzięki licznym zbiórkom udało się zdobyć niezbędne pieniądze na terapię. Dzięki niej chłopiec jest silniejszy oraz utrzymuje kontakt wzrokowy. Dodatkowo terapia wyeliminowała napady padaczki.

Zobacz film i poznaj historię pani Zuzanny i jej syna:

Zobacz film: Matka obwinia lekarkę za niepełnosprawność syna. „Bezsilność boli najbardziej” Źródło: Uwaga! TVN

Data aktualizacji: 16.07.2020,
Opublikowano: 16.07.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej